لاوروف: جنگ میان آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد

به گزارش پسرک کامپیوتری، وزیر خارجه روسیه در ملاقات با همتای ارمنی خود ضمن تأکید بر اینکه توافق آتش بس در قره باغ کوهستانی به طور کامل رعایت نمی گردد، گفت که جنگ همچنان ادامه دارد.

لاوروف: جنگ میان آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز (دوشنبه) در ملاقات با زهراب مناتساکانیان وزیر امور خارجه ارمنستان توضیح داد که آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به طور کامل رعایت نمی گردد و جنگ همچنان میان دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه دارد.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی تاس، لاوروف که بامداد شنبه هفته جاری از توافق آتش بس میان دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر داده بود، با اشاره به نقض این توافق توسط طرفین گفت: آدینه و شنبه گذشته (18 و 19 مهرماه)، ما در این ساختمان با یکدیگر با همتای (جمهوری) آذربایجانی خود بودیم. توافق مهمی با ابتکار عمل رئیس جمهور [فدراسیون روسیه ولادیمیر]پوتین حاصل شد. شاهدیم که این توافق به طور کامل رعایت نمی گردد و جنگ همچنان ادامه دارد.

این دیپلمات روس در ادامه ابراز امیدواری کرد که تماس های روسیه با ارمنستان و جمهوری آذربایجان بتواند در اجرای کامل توافقات آتش بس در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی نقش مهمی را ایفا نماید.

از طرف دیگر، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران خواهان پایبندی ایروان و باکو به توافق آتش بس شد.

وی توضیح داد که کرملین، اجرای توافقات درباره قره باغ کوهستانی را که طرفین درگیر را ملزم به توقف کامل خشونت ها و تغییر رویه به سمت ابزار دیپلماتیک برای حل اختلافات سوق می دهد، بسیار حائز اهمیت می داند.

پسکوف تأکید کرد که کرملین شاهد گزارش هایی است که نشان می دهد آتش بس در منطقه قره باغ نقض می گردد و گفت که توافقات اجرا شده در مسکو را برای آینده بسیار مهم می داند.

این دیپلمات روس شرح داد: ما توافقات به دست آمده (توافق آتش بس) و تصمیمات اتخاذ شده به منظور توقف خشونت ها برای اهداف انساندوستانه را بسیار تحسین می کنیم. مسکو از نزدیک اوضاع را دنبال می نماید.

پسکوف در ادامه گفت: ما معتقدیم که اجرای توافقات برای توقف کامل خصومت ها و تغییر رویه به سوی ابزار سیاسی و دیپلماتیک برای حل درگیری ها در آینده بسیار مهم است.

بامداد شنبه هفته جاری، لاوروف پس از ملاقات 10 ساعته با وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بیانیه ای را در مورد توافق آتش بس میان ایروان و باکو در مورد قره باغ کوهستانی قرائت کرد و گفت که طبق آن از ساعت 12:00 ظهر شنبه 10 اکتبر (12:30 شنبه 19 مهرماه) این توافق اجرایی می گردد.

با اینحال، ساعاتی قبل و دقایقی بعد از اجرایی شدن این توافق، هر دو طرف جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به نقض توافق آتش بس متهم کردند و امروز (دوشنبه) نیز گزارش هایی از حملات ارتش های دو کشور به قلمرو های مقابل منتشر شد.

از طرف دیگر، زهراب مناتساکانیان نیز در ملاقات با لاوروف تأکید کرد که جمهوری آذربایجان به نظام آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی پایبند نیست.

وی خطاب به لاوروف گفت: قبل از ملاقات با شما، آگاه شدم که (جمهوری) آذربایجان به تعهداتش در قبال آتش بس پایبند نیست.

وزیر خارجه ارمنستان همچنین تأکید کرد که اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی یک تهدید جدی برای کل منطقه محسوب می گردد.

مناتساکانیان در ادامه بر لزوم ایجاد یک مکانیسم راستی آزمایی برای رعایت نظام آتش بس در منطقه قره باغ شد.

وی در این خصوص گفت: (جمهوری) آذربایجان به تعهداتش در مورد آتش بس پایبند نیست و در این خصوص من می خواهم بر اهمیت معرفی یک مکانیسم راستی آزمایی تأکید کنم که اجازه دستیابی به این نظام (آتش بس) را بدهد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1123

به "لاوروف: جنگ میان آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: جنگ میان آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید