17 خاصیت شگفت انگیز سرکه سیب

به گزارش پسرک کامپیوتری، شاید تا کنون چیزهایی در خصوص خواص شگفت انگیز سرکه سیب برای لاغری، روشن شدن پوست، درمان آفتاب سوختگی یا حتی پیشگیری از سرطان شنیده باشید. خواص سرکه سیب از دیرباز مورد توجه حکما و اهالی طب سنتی بوده، ولی متاسفانه تمام آنچه درباره فواید سرکه سیب گفته می گردد از نظر علمی ثابت نشده است. در نتیجه برای این که از خواص سرکه سیب به طور کامل بهره مند شوید، اول باید حقایق و تصورات اشتباه را از هم بازشناسید. در این مطلب شما را با تمام فواید و مضرات سرکه سیب آشنا خواهیم کرد.

17 خاصیت شگفت انگیز سرکه سیب

ابتدا چند نکته ایمنی

سرکه سیب مانند انواع دیگر سرکه، خاصیت اسیدی دارد. پس بهتر است آن را بدون رقیق کردن ننوشید. برای مصرف سرکه سیب بهتر است یک (یا حداکثر دو) قاشق از آن را به یک لیوان آب اضافه کنید. در غیر این صورت سرکه سیب برای مری بیش از حد حالت اسیدی خواهد داشت و باعث بروز مشکل می گردد. حتی بو کردن سرکه سیب غلیظ هم به دلیل خاصیت اسیدی آن می تواند حالتی مانند سوختگی در ریه ها به وجود آورد.

علاوه بر این نباید فراموش کنید ممکن است برخی از غذاها اثر سرکه را کمتر یا بیشتر نمایند. پس برای امنیت بیشتر بهتر است سرکه سیب رقیق شده را با معده خالی بنوشید. این روش در صبح و برای آغاز روز مناسب است ولی برای پیش از خواب بهتر است از آن اجتناب کنید.

حال زمان آن رسیده است که با خواص سرکه سیب بیشتر آشنا شوید. در ادامه به شما خواهیم گفت اگر به طور مرتب سرکه سیب (البته قطعا رقیق شده) بنوشید، به راستی چه اتفاقاتی در بدن شما رخ خواهد داد.

1. اسید اسِتیک بدن را افزایش می دهد

سرکه طی دو مرحله به وجود می آید. در مرحله اول باکتری و مخمر به آب سیب اضافه می گردد و قند موجود در سیب را به الکل تبدیل می نماید. سپس در مرحله دوم این الکل تخمیر و به اسید استیک تبدیل می گردد.

اسید استیک یکی از ترکیبات اصلی موجود در سرکه سیب است. این اسید کاربردهای پزشکی زیادی دارد. نوع دارویی استیک اسید برای درمان مسائلی از جمله مسائل مربوط به مجرای گوش مورد استفاده قرار می گیرد.

نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد این اسید می تواند در کنترل فشار خون و پاکسازی شریان ها هم موثر باشد.

در ژاپن مطالعه ای در خصوص تأثیرات اسید استیک و سرکه خوراکی بر موش های دارای فشار خون بالا انجام شد. نتایج نشان داد که هر دوی این مواد به میزان چشمگیری فشار خون را کاهش می دهند. محققان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که اسید استیک دلیل تأثیر سرکه سیب بر فشار خون بوده است.

مطالعه دیگری که در این زمینه انجام شد، نشان داد اسید استیک جریان خون در روده بزرگ را افزایش می دهد. در صورتی که اسیدهای دیگر مانند اسید بوتیریک و اسید پروپیونیک جریان خون را تغییر نمی دهند و حتی از جذب اکسیژن هم جلوگیری می نمایند.

2. برای بیماران دیابتی مفید است

بیماری دیابت نوع دو میلیون ها نفر در سراسر دنیا را درگیر خود نموده است. انسولین نقش مهمی در کاهش قند خون دارد. بیماران دیابتی یا قادر به فراوری انسولین نیستند یا بدن آن ها نسبت به این هورمون مقاومت نشان می دهد. در واقع سلول های بدن این افراد آن گونه که باید به انسولین پاسخ نمی دهند.

مطالعات نشان می دهد سرکه سیب حساسیت به انسولین را در افرادی که نسبت به آن مقاومت نشان می دهند، افزایش می دهد. افرادی که در تحقیقات مربوط به آنالیز رابطه سرکه سیب و دیابت شرکت نموده بودند، حتی بعد از مصرف وعده غذایی پر کربوهیدرات هم کاهش قند خون چشم گیری را تجربه کردند.

برای کاهش قند خون می توانید سرکه سیب را به عنوان سس سالاد مصرف کنید. مطالعه دیگری که در این زمینه اجرا شده، نشان می دهد مصرف تنها 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب می تواند قند خون ناشتا را 4 درصد کاهش دهد.

به همین دلیل است که مصرف سرکه سیب در رژیم غذایی بیماران دیابتی گنجانده می گردد.

اما اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید حتماً قبل از آغاز مصرف این ماده با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مصرف سرکه سیب تداخلی با داروهای شما ایجاد نمی نماید.

3. به کاهش وزن یاری می نماید

در خصوص خواص سرکه سیب برای لاغری در حد یک اکسیر شگفت انگیز تبلیغ شده است. اما متاسفانه این ادعا ملغمه ای از واقعیات و تصورات اشتباه است.

اسید استیک موجود در سرکه سیب عملکرد آنزیم هایی را که نشاسته را تجزیه و هضم می نمایند، محدود می نماید. این موضوع ممکن است جذب کالری از کربوهیدرات را متوقف و به کاهش وزن یاری کند. برخی از تحقیقات این ادعا را تایید می نمایند. ولی به دلیل نبود تحقیقات و مطالعات کافی هنوز کسی از به درستی نمی داند میزان تاثیر تا چه حد است.

با این حال برخی از شواهد نشان می دهند سرکه سیب احساس سیری را افزایش می دهد که در نتیجه ممکن است مقدار کمتری غذا بخورید. در یکی از مطالعات، نان سفید همراه با سه نوع سرکه سیب مختلف بین افراد سرو شد. افرادی که سرکه سیب آن ها اسید استیک بیشتری داشت، احساس سیری بیشتری کردند. همچنین میزان گلوکز و سطح انسولین خون نیز در این افراد کمتر شد.

بنابراین مصرف سرکه سیب می تواند به شما یاری کند 200 تا 275 کالری در روز کمتر مصرف کنید.

نتیجه این که سرکه سیب برای لاغری مفید است و هیچ اشکالی ندارد قبل از هر وعده اندکی سرکه سیب بنوشید؛ البته به شرط این که از حد مناسب تجاوز نکنید. اما سرکه سیب به تنهایی در زمینه کاهش وزن معجزه نمی نماید.

همچنان موثرتین و بهترین روش لاغری و کاهش وزن مصرف غذای سالم و ورزش منظم است.

4. احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد

بیماری های قلبی-عروقی و سکته در حال حاضر جزو عوامل اصلی مرگ و میر هستند. عوامل مختلفی ممکن است باعث بیماری های قلبی و عروقی شوند. برخی از این عوامل ژنتیکی و برخی دیگر تحت تأثیر محیط هستند. در این میان ممکن است برخی از عوامل بیولوژیکی را بتوان با یاری سرکه سیب کاهش داد.

در یکی از مطالعات، تعدادی موش با رژیم غذایی کلسترول بالا تغذیه شدند. گروهی که در رژیم غذایی شان اسید استیک هم قرار داشت، میزان کلسترول و تری گلیسیرید بسیار کمتری داشتند. تری گلیسیرید نوعی چربی خون است که احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد.

سرکه سیب علاوه بر اسید استیک، اسید کلروژنیک هم دارد. این اسید یک آنتی اکسیدان است که تأثیری مشابه کافئین دارد و بر اساس نتایج تحقیقات مختلف، جلوی اکسید شدن ذرات کلسترول LDL را می گیرد. اکسید شدن ذرات کلسترول LDL یکی از عوامل مهم پیشرفت بیماری قلبی است.

این راه هم اضافه کنید که اسید استیک می تواند فشار خون را کم کند. البته بیشتر آزمایش ها در این زمینه روی موش های آزمایشگاهی اجرا شده است.

تنها شواهد انسانی درباره تاثیر سرکه سیب در پیشگیری از بیماری های قلبی مربوط به تحقیقی است که در دانشگاه هاروارد انجام شد. نتایج این تحقیقات نشان دادن زن هایی که سالاد را با روغن و سرکه می خوردند کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار داشتند.

در کل نتایج در این زمینه امیدوار نماینده به نظر می رسد ولی هنوز نمی توان به طور قطع روی آن ها تکیه کرد. در هر حال اضافه کردن کمی سرکه سیب به سالاد ممکن است مفید باشد.

5. به جذب مواد مغذی بیشتر از غذا یاری می نماید

اسیدیته یا pH معده شما در حالت عادی بین 1.0 تا 2.0 واقع شده است؛ یعنی به میزان بسیار زیادی اسیدی است. برای این که بتوانید میزان اسیدیته معده را بهتر درک کنید این مثال ها به یاری تان می آید: میزان اسیدیته سرکه سفید تقطیر شده 2.4 و اسید باتری حدود 1.0 است. خوشبختانه این اسید، داخل معده شماست و بیرون نمی آید! مگر این که مسائلی نظیر ریفلاکس داشته باشید.

این محیط بسیار اسیدی دستگاه گوارش را استریل می نماید و میکروب ها را می کشد. زمانی که میزان این اسیدیته کاهش یابد، ممکن است باکتری های مضر آغاز به رشد و تکثیر نمایند. به دنبال این مشکل، در موارد خفیف سو هاضمه، رو دل و نفخ پدید می آید و ویتامین ها و مواد معدنی به میزان کمتری جذب می شوند.

در موارد حادتر این شرایط ممکن است به سرطان منجر گردد.

در نتیجه به نظر منطقی می رسد که بخواهید سطح اسیدیته معده را با خوردن کمی سرکه بالا ببرید. همچنین تحقیقات نشان داده که سرکه خوراکی جذب کلسیم در روده را تقویت می نماید. این مطالعات هم روی موش ها اجرا شده است. اما محققان اعلام نموده اند این نکته حتی برای جلوگیری از پوکی استخوان مفید است. پس در هر حال باید از نتایج این تحقیقات مسرور باشیم.

لازم است یک بار دیگر هم تاکید کنیم که باید سرکه سیب را پیش از خوردن با آب رقیق کنید. طبیعتا نوشیدن اسید زیاد اصلا خوب نیست!

6. احتمال بروز سوزش معده را کاهش می دهد

همان طور که گفتیم، به طور معمول اسید معده برای هضم غذا درون معده باقی می ماند؛ مگر این که به ریفلاکس اسید معده مبتلا شوید. ریفلاکس زمانی ایجاد می گردد که ماهیچه ورودی معده به درستی یا در زمان مناسب بسته نمی گردد. در نتیجه اسید از معده خارج می گردد و به سمت مری حرکت می نماید.

در نتیجه این اتفاق، احساس سوزش در قسمت بالای معده به وجود می آید که بسیار رایج است. اگر بیش از دو بار در ماه این سوزش را تجربه می کنید، ممکن است به بیماری ریفلاکس اسید معده یا ریفلاکس گاستروازوفاژیال مبتلا باشید.

بر خلاف چیزی که به نظر می رسد، برخی از نوشیدنی های اسیدی می توانند از این معضل جلوگیری کند. علاوه بر سرکه سیب، آب لیمو و قهوه در این دسته قرار دارند. چرا این اتفاق می افتد؟ چون رقیق کردن سرکه با آب، باعث قلیایی تر شدن آن می گردد.

البته تأثیر سرکه به علت به وجود آمدن سوزش معده هم بستگی دارد:

 • اگر سوزش به دلیل زخم معده یا زخم مری باشد، سرکه سیب شرایط را وخیم تر می نماید.
 • اگر سوزش معده به دلیل چیزی که است خورده اید، اضافه کردن کمی اسید استیک به خنثی کردن اسید معده یاری می نماید.

در هر حال همواره برای پیشگیری از خطرات احتمالی، باید قبل از مصرف سرکه سیب با پزشک خود مشورت کنید.

7. pH بدن را تنظیم می نماید

اجازه دهید در خصوص تاثیر قلیایی نماینده ای که در بالا گفتیم بیشتر شرح دهیم.

همان طور که گفتیم سرکه اساسا بسیار اسیدی است. در ایالات متحده آمریکا نمی توان محصولی را به نام سرکه برچسب زد مگر این که سطح اسیدیته آن حداقل 4 درصد باشد. ولی برخلاف باقی سرکه ها، سرکه سیب اثرات قلیایی نماینده دارد.

هرچند این مایع اسیدی است ولی به دلیل شکسته و تجزیه شدن، در بدن شما محیط قلیایی به وجود می آورد.

بسیاری از ویروس و باکتری ها در محیط قلیایی قادر به زندگی نیستند.

زمانی که ماده قلیایی درون بدن به میزان کافی وجود نداشته باشد، بدن در کوشش برای قلیایی شدن از کلسیم استفاده می نماید. این برداشت از منابع کلسیم می تواند تراکم استخوان را کم کند و به پوکی استخوان منجر گردد.

با وجود این که این ایده مخالفانی هم دارد، بسیاری از افراد زمانی که به رژیم غذایی قلیایی نماینده روی می آورند، از سلامتی بیشتری برخوردار می شوند.

8. هضم و گوارش را بهبود می دهد

حتما در خصوص پروبیوتیک چیزهایی شنیده اید. پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که به هضم و گوارش یاری می نمایند و باکتری های مضر را از بین می برند. اغلب افراد نام پروبیوتیک ها با ماست یا برخی محصولات دیگر مانند کرم صورت می شناسند.

جالب است بدانید که 5 نوع پروبیوتیک مختلف در سرکه سیب وجود دارد. البته ممکن است این پروبیوتیک ها زمانی که شما سرکه را مصرف می کنید دیگر زنده نباشند.

خوشبختانه در سرکه سیب ماده دیگری به نام پری بیوتیک (prebiotics) هم وجود دارد که در ته بطری ته نشین می گردد.

پری بیوتیک ها برخلاف پروبیوتیک ها فرم خاصی از فیبر هستند. این مواد باکتری های مفید یا همان پروبیوتیک های موجود در دستگاه گوارش را تغذیه می نمایند.

پکتین نوعی پری بیوتیک است که جذب گلوکز را هم کاهش می دهد. بر اساس مطالعات اجرا شده، پکتین به کلسترول متصل می گردد و جذب آن را هم کم می نماید.

بسیاری از فواید سرکه سیب به دلیل پری بیوتیک های موجود در آن است. پس نباید فراموش کنید قبل از مصرف سرکه سیب بطری را خوب تکان دهید تا مواد رسوب شده در انتهای بطری، درون مایع پخش شوند.

9. راندمان ماهیچه های بدن را افزایش می دهد

ورزشکاران برای این که بازدهی بهتری داشته باشند، انواع ترکیبات نوشیدنی را امتحان می نمایند. یکی از این نوشیدنی ها سرکه است.

در یک مطالعه، گروهی از مردان جوان که عضلات آن ها به شکل الکتریکی تحریک شده بود، با مصرف سرکه قادر شدند گرفتگی عضلات را سریع تر متوقف نمایند.

دلیل این تاثیر احتمالا این است که سرکه پتاسیم دارد. پتاسیم یکی از 7 ماده معدنی ضروری برای بدن محسوب می گردد. پتاسیم مسئول افزایش انرژی فیزیکی است و به تنظیم دقیق کنترل عضلات و حس لامسه یاری می نماید. بدون پتاسیم کافی، ماهیچه ها دچار کشیدگی و گرفتگی می شوند.

ورزشکاران از سرکه سیب هم در رژیم غذایی خود استفاده می نمایند. در مطالعه دیگری که روی تعدادی موش انجام شد، اسید استیک انباشته شدن گلیکوژن در عضلات اسکلتی را تقویت کرد. یعنی این اسید به ماهیچه ها و عضلات یاری می نماید تا کربوهیدرات را به انرژی تبدیل نمایند. در نتیجه سوخت وساز بدن هم افزایش می یابد و سوخت بیشتری برای تمرین خواهید داشت.

پس اگر برای یک جلسه ورزش سنگین آماده می شوید، کمی سرکه سیب بنوشید و ذخیره کربوهیدرات خود را پر کنید. ممکن است با این کار روز بعد قدرتمندتر باشید! نباید فراموش کنید که آب هم به میزان کافی بنوشید.

10. از بدن در برابر سرطان محافظت می نماید

پیامدهای خطرناک سرطان بر همه شناخته شده است. این بیماری یکی از دلایل همه مرگ ومیر در جامعه مدرن امروزی به شمار می رود.

در حقیقت سرطان رشد غیرقابل کنترل سلول هاست. عوامل و دلایل بسیاری موجب بروز این بیماری می گردد و راه چارههای خانگی متعددی نیز می تواند به پیشگیری از سرطان یاری کند.

متخصصات معتقدند سرکه سیب تاثیرات سیستمیک مفیدی دارد که شواهد تاریخی هم دارند. ولی لازم است این فواید توسط علم مدرن نیز تایید گردد. در سال 2004، نتایج یک تحقیق تایید کرد که سرکه تأثیری ضد تومور دارد. البته محققین اشاره کردند که سرکه برنج در این زمینه موثرتر از سرکه سیب است.

فرآیند تخمیر در سرکه سیب باعث شکل گیری محتوای خنثی آلفا گلیکان (alpha-glycan) می گردد. این ماده توانسته تومورهای سرطانی را در موش ها کاهش دهد. در اینجا هم ممکن است تأثیر واقعی بر انسان ها متفاوت باشد. ولی در هر حال نتایج اولیه امیدوارنماینده است.

مطالعه دیگری هم نشان داد که مصرف سرکه موجب کاهش ابتلا به سرطان مری می گردد.

بنابراین به نظر می رسد سرکه سیب بتواند رشد سرطان را کم یا آن را متوقف کند. ولی قطعا نمی تواند به طور معجزه آسا باعث درمان بیماری خطرناکی مانند سرطان گردد.

11. نفس را تازه می نماید

بسیاری از افراد از سرکه برای تمیز کردن منزل استفاده می نمایند، چرا که خصوصیات ضد میکروبی زیادی دارد. اسید استیک باکتری ها و ویروس ها را از بین می برد.

بوی بد دهان هم یکی از مسائلی است که به دلیل حضور باکتری ها ایجاد می گردد. پس به نظر می رسد بتوان با غرغره کردن کمی سرکه سیب این میکروارگانیسم ها را از بین برد.

البته متخصصان این زمینه می گویند احتمالا سرکه به اندازه محصولاتی که به طور ویژه برای درمان بوی بد دهان فراوری می شوند موثر نیست.

علاوه بر این سرکه سیب به شدت اسیدی است و می تواند به مینای دندان آسیب برساند. ادعاهایی هم که در خصوص سیفد کردن دندان با سرکه سیب مطرح می گردد صحیح نیست.

برای کم کردن مضرات سرکه سیب برای دندان آن را با نی بنوشید و حداقل تا نیم ساعت بعد از مصرف مسواک نزنید. با این راه چاره می توانید از خواص سرکه سیب بهره مند شوید و از دندان های خود هم محافظت کنید.

12. عفونت قارچی را کنترل می نماید

کاندیدا یک نوع عفونت قارچی مزمن است. کاندیدا آلبیکانس نوعی قارچ مخمر است که در روده همه افراد وجود دارد و به هضم قند یاری می نماید. ولی زمانی که بیش از حد شیرینی و قند مصرف کنید، کنترل امور از دست خارج می گردد.

برخی از علائم بیماری کاندیدا شامل بوی بد دهان، خستگی، درد مفاصل و مسائل گوارشی است. این اختلال می تواند کیفیت زندگی را با کاهش انرژی بدن به کلی مختل کند.

سرکه سیب به عنوان یک روش خانگی برای درمان این اختلال شناخته شده است. این مایع ویژگی های ضد قارچی دارد و حاوی آنزیم هایی است که میزان باکتری کاندیدا را تنظیم می نمایند. مخمری که باعث شکل گیری سرکه شده است نیز می تواند به عنوان پری بیوتیک عمل کند.

توجه داشته باشید که مطالعه ای در این زمینه انجام نشده ولی به نظر می رسد مصرف سرکه سیب واقعا برای دستگاه گوارش مفید است.

13. مواد مغذی به بدن شما می رساند

بسیاری از افراد از خواص سرکه سیب برای دیتاکس کردن (سم زادیی) بدن می گویند. آن ها به تاثیر پتاسیوم در باز کردن مخاط اشاره می نمایند. همچنین اسید استیک باید بتواند به مواد سمی بچسبد و آن ها را از بدن خارج کند.

همه این ها ممکن است درست باشد. بسیاری از افراد نتایج خوبی گرفته اند. همچنین برخی افراد دریافته اند که سرکه سیب می تواند سینوس ها را پاک و گلودرد را درمان کند.

البته هنوز هیچ شواهدی علمی واقعی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد.

شاید دوست داشته باشید بدانید با مصرف سرکه سیب چه ویتامین ها و مواد معدنی وارد بدن می شوند. در ادامه فهرستی از مواد مغذی سرکه سیب آماده نموده ایم.

 • کلسیم: 2% از میزان مورد احتیاج روزانه
 • پتاسیم: 2% از میزان مورد احتیاج روزانه
 • آهن: 3% از میزان مورد احتیاج روزانه
 • منیزیم: 3% از میزان مورد احتیاج روزانه
 • پتاسیم: 5% از میزان مورد احتیاج روزانه
 • منگنز: 30% ااز میزان مورد احتیاج روزانه

مصرف منگنز خوراکی معمولاً به فراموشی سپرده می گردد ولی برای عملکرد بدن لازم است. این عنصر مسئول فراوری استخوان در بدن است، به کنترل قند خون یاری می نماید و با رادیکال های آزاد می جنگد.

به علاوه منگنز برای سلامت پوست نیز مفید است و نقش مهمی در فراوری کلاژن دارد. پس مصرف سرکه سیب برای پوست مفید است، حتی اگر به دیتاکس کردن بدن یاری نکند!

اما خواص سرکه سیب تنها به مصرف خوراکی آن محدود نمی گردد. اگر مزه سرکه سیب را دوست ندارید، می توانید از برخی از فواید آن که در ادامه آورده ایم بهره مند شوید.

14. مواد غذایی را تمیز می نماید

همان طور که گفته شد سرکه به دلیل داشتن خاصیت آنتی باکتریال برای تمیز کردن نیز استفاده می گردد.

مطالعات نشان داده است سرکه می تواند باکتری سالمونلا و دیگر عوامل بیماری زا را کاهش دهد. محققین از آب لیمو و سرکه رقیق شده برای تمیز کردن سبزی و پیاز خرد شده استفاده کردند. این مطالعه نشان داد برای رسیدن به بهترین نتیجه در واقع بهتر است هر دوی این ماده را با هم ترکیب کنید. با استفاده از محلولی با نسبت مساوی از آب لیمو و سرکه، باکتری سالمونلا تقریبا به طور کامل از بین رفت.

برای استفاده، یک بطری اسپری را با سرکه سیب رقیق شده پر و سپس آن را پیش از شستن و سرو کردن روی مواد مورد نظر اسپری کنید. البته این نکته به آن معنی نیست که سالادهای حاوی سرکه سیب عاری از میکروب هستند، برای تایید این موضوع مطالعات بیشتری لازم است. برخی متخصصان می گویند که حضور ماده دیگری در سس سالاد می تواند این اثر را خنثی کند.

15. شما را از شر بوی پا خلاص می نماید

خبر خوب این که اگر بوی بد پا آزارتان می دهد، با استفاده از سرکه می توانید مشکل خود را حل کنید. کافی است در انتهای روز یک دستمال حوله ای را با سرکه سیب مرطوب کنید و آن را چند بار روی پا های خود بکشید.

16. محل گزش عروس دریایی را التیام می بخشد

افراد کمی مورد حمله و گزش عروس دریایی قرار می گیرند ولی اگر این اتفاق برای شما افتاد، سرکه رقیق شده به کمتان می آید.

بر اساس گفته WebMD سرکه سلول های گزنده را غیرفعال می نماید. اگر سرکه در دسترس نبود، از جوش شیرین بهره ببرید. بعد از شست وشو با سرکه، محل آسیب دیده را در آب داغ یا میان کیسه های یخ قرار دهید.

البته بر اساس نتایج یک تحقیق اگر بلافاصله پس از گزیده شدن به آب داغ دسترسی داشته باشید، بهتر است از همان ابتدا به سراغ آب داغ بروید.

17. با شوره سر مبارزه می نماید

شوره سر یکی از مسائل رایج ولی آزاردهنده پوست سر است. این مشکل ممکن است به دلیل پوست چرب یا پوست خشک یا به دلیل وجود قارچ مالاسزیا ایجاد گردد.

برای درمان شوره سر به دنبال شامپو و محصولاتی باشید که حاوی مواد زیر هستند.

 • پیریتیون روی (Pyrithione zinc): قارچ را کاهش می دهد.
 • قطران زغال سنگ (Coal tar): روند مرگ و پوسته پوسته شدن سلول های سر را کم می نماید.
 • اسید سالیسیلیک (Salicylic acid): پوسته ها را از بین می برد.
 • سولفید سلنیوم (Selenium sulfide): روند مرگ سلول های پوست سر را کند می نماید و مالاسزیا را از بین می برد.
 • کتوکونازول (Ketoconazole): ضدقارچ است.

البته علاوه بر این محصولات، روش های خانگی نیز در دسترس هستند.

برخی از متخصصان مصرف سرکه سیب را برای درمان شوره سر پیشنهاد می نمایند. سرکه سیب برای مو مفید است، pH پوست سر را تغییر می دهد و در کنار آن خواص آنتی باکتریال هم دارد.

سرکه سیب رقیق شده با مقدار مساوی از آب را درون بطری اسپری بریزد. محلول را به طور مساوی روی بخش های مختلف سر خود اسپری کنید و سرتان را با حوله بپیچید. بعد از حداقل 15 دقیقه، موها را مثل همواره بشویید. برای این که نتایج بهتری حاصل گردد این مراحل را هفته ای دو بار تکرار کنید.

نکات مهم در خصوص مضرات و خواص سرکه سیب

علی رغم تمام فوایدی که گفته شد، نباید فراموش کنید این ماده بسیار اسیدی است. پس برای مصرف باید حتما آن را رقیق کنید. از آنجا که سرکه سیب می تواند به مینای دندان آسیب برساند، استفاده از نی راه چاره خوبی است. اجازه ندهید عوارض سرکه سیب به شما آسیب برساند.

اسید همچنین می تواند به پوست آسیب بزند؛ خصوصا اگر سوختگی یا زخم داشته باشد. درست است که سرکه سیب آنتی باکتریال است، ولی هرگز آن را برای درمان آکنه و جوش یا برای تمیز کردن زخم و سوختگی استفاده نکنید.

تأثیرات سرکه سیب ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. شاید برخی از ادعاها در خصوص خواص سرکه سیب درست از آب درنیاید. ولی در هر حال شکی نیست که این ماده فواید زیادی برای ما دارد.

منبع: Longevity Live

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 136

به "17 خاصیت شگفت انگیز سرکه سیب" امتیاز دهید

7 کاربر به "17 خاصیت شگفت انگیز سرکه سیب" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "17 خاصیت شگفت انگیز سرکه سیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید