کپک می خوریم یا نه؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، گاهی برخی از ما با مشاهده یک تکه کپک زده روی نان، آن را جدا می کنیم و بقیه را می خوریم. اما آیا جدا کردن بخش کپک زده و خوردن بقیه قسمت های مواد غذایی بی خطر است؟ آیا کپک ها با این کار از بین رفته اند؟

کپک می خوریم یا نه؟

کپک ها انواع مختلفی دارند و فقط به لکه های سبزرنگ روی مواد غذایی محدود نمی شوند؛ کپک های خزدار روی سطح نان یا لکه های بنفش رنگ روی میوه های کهنه و پلاسیده هم کپک هستند. مشخص شده است که لکه های رنگی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده هستند هاگ ها یا ذرات ریزی اند که رنگ کپک را تشکیل می دهند. بقیه کپک یا قارچ، شاخه ها و ریشه هایش قابل رویت نیستند و گاهی عمیقاً در مواد غذایی ریشه می دوانند و به داخل نفوذ می کنند.

بخش رنگی کپک یا قارچ که روی غذا می بینید تنها قسمتی از آن است و با بریدن یا کندن این تکه کپک زده از نان یا کلوچه خانگی از شر کپک خلاص نمی شوید و ممکن است یک لقمه بزرگ کپک را در دهان و معده خود جای دهید.

باید بگوییم بیشتر کپک ها بی ضرر هستند اما بعضی نیز خطرناک اند. بعضی از کپک ها حاوی مایکوتاکسین هستند که یک ماده سمی است و منجر به واکنش های حساسیتی یا مسائل تنفسی می شود. یکی از انواع خاص آنها آفلاتاکسین است که منجر به سرطان می شود.

مایکوتاکسین ها ابتدا در کپک هایی پیدا می شوند که روی دانه ها، غلات و آجیل ها رشد می کنند اما در آب انگور، کرفس، سیب و دیگر چیزها هم تولید می شود. آفلاتاکسین بدنام و خطرناک بیشتر در ذرت و بادام زمینی رایج است و از طریق سازمان غذا و داروی امریکا بررسی می شود.

برای جلوگیری از هجوم کپک ها به غذا، توصیه های زیر را جدی بگیرید:

  • روی غذاها را بپوشانید تا به هاگ ها اجازه هواخوری و رشد ندهید.
  • از ظروف درپوش دار برای مواد غذایی فاسدشدنی استفاده کنید و آنها را به شیوه مناسب در یخچال نگه دارید.
  • باقیمانده غذاها را طی سه تا چهار روز مصرف کنید و از مصرف غذاهایی که مدت زمان زیادی در یخچال به حال خود گذاشته شده پرهیز کنید.
منبع: فوت و فن
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2046

به "کپک می خوریم یا نه؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کپک می خوریم یا نه؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید