کدام خوراکی ها نباید رنگ آب را ببینند؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، تهران (پانا) - بسیاری از مردم سوال می نمایند که آیا باید قبل از خوردن همه مواد غذایی آن ها را به خوبی بشویند یا غذا هایی وجود دارد که نیازی به شستن ندارند.

کدام خوراکی ها نباید رنگ آب را ببینند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از العالم، اگرچه به نظر می رسد که شستن غذا قبل از خوردن همواره ایده خوبی است، اما کارشناسان مرکز بهداشت کلینیک کلیولند تاکید می نمایند که این همواره ایده صحیحی نیست، زیرا غذا هایی وجود دارند که در صورت شستن یا نشستن می توانند کشنده باشند.

کارشناسان در این مورد چندین توصیه ارائه می دهند:

گوشت را قبل از پختن نشویید

بسیاری از مردم فکر می نمایند که شما باید مرغ، گوشت گاو، گوشت بره یا گوشت گوساله را به صورت خام بشویید، اما در واقع این کار لازم نیست.

زیرا هر نوع باکتری که در آن ها باشد در طی فرآیند پختن از بین می رود و در واقع ضرر شستن گوشت قبل از پختن بیشتر از فایده آن است.

هنگام شستشوی گوشت خام، باکتری ها می توانند به سایر وسایل آشپزخانه و سایر مواد غذایی، ظروف و سطوح سرایت نمایند. این همان چیزی است که ما آن را آلودگی متقابل می نامیم، که ممکن است باعث مسمومیت یا انتقال عفونت گردد.

تخم مرغ را نشویید

دلایل مطرح شده در خصوص لزوم نشستن گوشت در خصوص تخم مرغ نیز صدق می نماید، زیرا تخم مرغ در طی مراحل فراوری تجاری شسته می گردد و مقررات جهانی رویه ها و مواد شوینده قابل استفاده را معین می نماید.

هر روش دیگری مانند شستشو، فقط خطر آلودگی متقابل را افزایش می دهد، به خصوص اگر پوسته آن ترک خورده باشد.

میوه ها و سبزیجات را بشویید

میوه ها و سبزیجات داستان متفاوتی دارند؛ قبل از خوردن یا تهیه میوه و سبزیجات تازه، آن ها را زیر آب سرد و و ملایم بشویید تا آلودگی ها و باکتری های لخته شده از بین بروند. اگر مورد دارای سطح سختی مانند سیب یا سیب زمینی است، ایرادی ندارد سطح آن را با برس مالش دهید.

اما میوه ها و سبزیجات را با مواد شوینده یا صابون شستشو ندهید، زیرا استفاده از این محصولات در غذا ها ایمن نیست؛ زیرا ممکن است در نهایت آن ها را بخورید و شما را در معرض مسمومیت و احتمالا مرگ قرار دهد.

هنگام تهیه میوه و سبزیجات، هر منطقه آسیب دیده یا کبودی را بردارید؛ زیرا این مناطق نواحی رشد باکتری هستند. هر تکه تازه (مانند سالاد یا میوه) را فورا خنک کنید، تا سالم و خوب باشد.

گوشت را در آب نمک خیس نکنید

بعضی افراد از ایده خیساندن گوشت در آب سرد برای از بین بردن باکتری ها استفاده می نمایند، اما این کار توصیه نمی گردد، زیرا در واقع هیچ کاری برای باکتری ها یا میکروب های موجود در گوشت انجام نمی دهد.

اگر تصمیم دارید گوشت را در آب نمک خیس کنید (به هر دلیلی)، برای جلوگیری از آلودگی متقابل تدابیری را اتخاذ کنید و مطمئن شوید که گوشت در یخچال خیس شده است.

دستان خود را بشویید تا پس از دست زدن به گوشت خام از آلودگی متقابل جلوگیری کنید، زیرا شستن دست ها پس از دست زدن به گوشت خام یا مرغ یا بسته بندی آن ها یک ضرورت مطلق است.

همواره سعی کنید قبل و بعد از خوردن غذا یا دست زدن به گوشت خام و همچنین بعد از استفاده از دستشویی، تعویض پوشک، مراقبت از فرد بیمار، تمیز کردن بینی، عطسه، سرفه یا دست زدن به حیوانات خانگی دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید.

بسته بندی های گوشت را دور بریزید

مواد بسته بندی گوشت خام یا مرغ مانند سینی های گوشت یا لفاف پلاستیکی نیز می توانند باعث آلودگی متقابل شوند؛ بنابراین نباید از آن ها در غذا های دیگر استفاده مجدد کنید و این مواد و سایر مواد بسته بندی مانند کارتن های تخم مرغ باید دور ریخته شوند.

از ظروف آشپزی که روی گوشت خام استفاده شده است استفاده مجدد نکنید

به عنوان مثال، اگر از قاشق برای قرار دادن پای همبرگر خام روی اجاق استفاده می کنید، قبل از استفاده مجدد از آن هنگام پخت، قاشق را با آب داغ بشویید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1602

به "کدام خوراکی ها نباید رنگ آب را ببینند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام خوراکی ها نباید رنگ آب را ببینند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید