کاهش 5 درصدی مبتلایان به تب کنگو در سیستان و بلوچستان

به گزارش پسرک کامپیوتری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: خردادماه سال جاری 14 مورد ابتلا به تب کنگو در سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است.

کاهش 5 درصدی مبتلایان به تب کنگو در سیستان و بلوچستان

به گزارش پسرک کامپیوتری- هاشمی شهری اضافه نمود: تجربه 15ساله از شیوع این بیماری ویروسی حاد امکان مراقبت ویژه و پیشگیری از تلفات آن را در استان فراهم نموده است.

وی ادامه داد: تاکنون پیروز شدیم آمار تلفات ناشی از ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان را به 5 درصد کاهش دهیم درحالی که میانگین تلفات آن در کشور دوبرابر است.

وی با اشاره به مرزی بودن استان و واردات دام ازسویی و سلیقه مردم استان در تهیه گوشت گرم از سوی دیگر اضافه نمود: ضروری است تا با تعامل بیش از پیش میان دستگاههای اجرایی و در آستانه عید قربان از بروز موارد خطرساز پیشگیری کنیم.

وی اضافه نمود: تب کنگو ماهیتا یک بیماری با میزان کشندگی بالاست و مناسب ترین شیوه برخورد با این بیماری پیشگیری از ابتلاء به این بیماری است .

هاشمی شهری انسان، دام، کنه ناقل، ویروس و محیط انتقال را 5 متغییر مهم و تاثیر گذار در فرایند انتقال و گسترش بیماری مطرح نمود و گفت: پیشگیری از بروز موارد جدید و کنترل این بیماری علاوه بر رفتارهای مناسب فردی نیازمند اعمال مدیریت علمی و مداخله صحیح توسط دستگاه های اجرائی و نهادهای متولی است و برای پیروزیت در کنترل بیماری CCHF ضروری است تا اصول پیشگیرانه در تمام فعالیت هائی که به نوعی با دام و بهره وری انسان از منابع دامی در ارتباط است به طور جدّی مورد توجه قرار داشته باشد .

وی حمل و نقل، نگهداری، پرورش و کشتار دام، تهیه، فراوری و توزیع گوشت، مدیریت پسماند، مدیریت شهری و نظام مراقبت و درمان را از جمله مهمترین حلقه های مرتبط با پیشگری از بروز بیماری مطرح نمود و گفت: وظائف سازمانی هر یک از این نهادها و ادارات طبق قانون معین شده است و نظام بهداشت و درمان نیز در کنار استقرار نظام مراقبت و فراهم نمودن امکانات درمان بیماران به فعالیت های نظارتی و ارائه مشاوره های تخصصی به نهادهای متولی در امر پیشگیری اقدام می نماید .

دکتر هاشمی شهری با اشاره به این واقعیت که بیماری تب کنگو یک بیماری شغلی محسوب می گردد گفت: در حال حاضر این بیماری به صورت بومی در منطقه ما وجود دارد و تمامی افرادی که با دام و فراورده های دامی در ارتباط هستند اعم از دامداران، کارگران کشتارگاه ها، قصابان و حتی زنان خانه دار باید با راه های انتقال و شیوه های صحیح پیشگیری از انتقال ویروس این بیماری آشنا باشند .

وی اضافه نمود: کارکنان حوزه بهداشت و درمان علاوه بر آموزش های همگانی، در مکان های خاصی مانند شهرک دامداران زاهدان به صورت خانه به خانه حضور پیدا می نمایند و آموزش های پیشگیرانه را به دامداران و خانواده آنان ارائه می دهند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به نقش کنه در انتقال بیماری گفت: این حشره پس از نیش زدن دام آلوده به عنوان یک ناقل ویروس عمل می نماید و می تواند علاوه بر دام های سالم وکنه های دیگر، انسان ها را نیز با نیش زدن مبتلا کند و به همین دلیل افرادی که در مجاورت محل نگهداری دام زندگی می نمایند نیز در معرض خطر مبتلا شدن قرار دارند.

به گفته دکتر هاشمی شهری تهاجم کنه به پوست انسان عموما بدون درد و سوزش است و موارد متعددی از بیماری وجود داشته است که افراد بعد از چند روز به صورت اتفاقی از گزیده شدن خود آگاه شده اند.

وی در عین حال تماس با خون و سایر ترشحات دام آلوده را مهمترین راه انتقال ویروس تب کنگو برشمرد و اضافه نمود: دام هایی که به این ویروس آلوده هستند در ظاهر تفاوت چندانی با دام های سالم ندارند و به همین دلیل توصیه جدّی کارشناسان بهداشتی استفاده از گوشت هائی است که در کشتارگاه های تحت نظارت دامپزشکی فراوری و در قصابی های معتبر عرضه می گردد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری استفاده از ماسک، دستکش، چکمه، ماسک و حتی عینک در زمان نگهداری، کشتار و قطعه قطعه کردن گوشت، نگهداری گوشت دام تازه ذبح شده در یخچال به مدت 24 ساعت قبل از خرد کردن و همچنین اجتناب از مصرف گوشت و جگر به صورت نیمه خام از مهمترین توصیه هائی برشمرد که می تواند از انتقال ویروس به انسان و بروز بیماری پیشگیری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 178

به "کاهش 5 درصدی مبتلایان به تب کنگو در سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 5 درصدی مبتلایان به تب کنگو در سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید