10 میلیارد دلار برای رفع مسائل کسب وکارها در نظر گرفتیم

به گزارش پسرک کامپیوتری، امروز حسن روحانی در جلسه هیات دولت، با اشاره به سیر نزولی ابتلا به بیماری کرونا در همه استان های کشور گفت: با وجود تحریم های سخت، حدود 10 میلیارد دلار نیز برای رفع مسائل کسب و کارها در نظر گرفتیم که این کمکها به صورت تسهیلات، کمکهای بلاعوض و بسته های معیشتی است.

10 میلیارد دلار برای رفع مسائل کسب وکارها در نظر گرفتیم

نکات مهم سخنرانی رئیس جمهوری را در زیر بخوانید:

-مردم همه ساله آخرین روز تعطیلات نوروز را جشن می گرفتند و امسال به خاطر سلامت و صحت خودشان و همچنین هموطنان عزیزشان، ماندن در خانه را برگزیدند و رفتن به طبیعت را به فرصت مناسب آینده گذاشتند.

-آمار همه استانها را که دیشب می خواندم خوشبختانه دیروز بدون استثنا در همه استانها سیر نزولی بوده است و این برای من بسیار مسرور کننده بود که راستای که پزشکان ، متخصصان و مردم ما انتخاب کردند، یک راستا درستی بوده است.

-دولت و ستاد ملی کرونا از شروع امر تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ کرد، اولین جلسه ای ششم اسفند ماه برگزار شد و در همان جلسه برای فاصله اجتماعی تصمیم گرفتیم.

-بسکمک از مراکز دیدنی و تفریحی تعطیل اعلام شد. مدارس و دانشگاه ها تعطیل شد و این دعوت مسئولین از سوی مردم به خوبی اجابت شد. امروز دیدیم که وزیر راه گفت مسافرت مردم توسط قطار 94 درصد، اتوبوس 75 درصد و هواپیما 70 درصد کاهش پیدا کرده است و اساساً به طور کلی در همان روزهای اول فروردین هم مسافرت کاهش پیدا کرد.

-از همان روزهای اولیه ای که این ویروس شروع شد، برخی ها پیشنهاد می کردند قرنطینه چینی را پیاده کنیم. قرنطینه چینی را هیچ کس در دنیا نپسندید و هیچ کس هم اجرا نکرد. در هیچ کشوری اجرا نشد و نمی شد که اجرا شود.

-عده ای در داخل کشور فشار می آوردند به ما که مدل چینی را اجرا کنیم و ما اجرا نکردیم. یک مدلی هم بود که برخی از کشورهای اروپایی روزهای اول شروع و کم کم در این روزها مقداری از آن عقب نشینی کردند و آن امنیت جمعی بود.

- هر روز که می گذرد در این 12 روز اخیر، قدم جدیدتری برداشتیم و کار را یک مقدار سخت تر کردیم. چاره ای نبوده مردم عزیز ما باید بدانند که تمام این اقدامات بخاطر حفظ صحت و سلامت آنها بوده است و

-دیروز تصمیم گرفتیم که شاید این تصمیم هم یک مقداری کارها را سخت تر کند و آن اینکه هرکس که مبتلا به این ویروس شد الزاماً باید به خود، خانواده و به محل کار او اطلاع داده شود؛ با اینکه ممکن بود با برخی از دستورالعمل ها منافات داشته باشد.

-در مجموع 6 هزار و 800 تخت آی سی یو داریم که 4 هزار عدد آن الان مشغول است بقیه تخت ها در کشور خالی است.

-با اینکه برخی از کشورهای غربی از ما فرصت بیشتری داشتند یعنی وقتی ما مبتلا شدیم آنها 10، 15 روز بعد از ما مبتلا شدند و فرصت بیشتری داشتند ولی هم تخت، هم وسایل تنفسی و هم ونتیلاتور کم آوردند.کارخانه هایشان را وادار کردند همه کارها را متوقف و ونتیلاتور تولید کنند.

-وقتی کشورهای عظیم صنعتی و پرمدعا در این آزمایش دچار مشکل شدند و ملت ما دچار این مشکل نشد، بخاطر انسجام، مدیریت خوب، کادر پزشکی ماهر، دقیق و پرکار بود و اینها همه دست به دست هم داده و این شرایط خوب را الحمدالله پیش روی ما قرار داده است.

-در این روزها بخش تولید ما هم برای نیازمندی ها چه در بخش بیمارستانی و چه نیازهای مردم تلاش بسیار خوبی را انجام دادند. در همین جلسه دولت، وزیر صنعت گفت که در همین روزها تولید مواد ضدعفونی 8 برابر شده است و البته به این 8 برابر در بخش های دولتی، بخش خصوصی هم اضافه می شود که چند برابر می شود.

-تولید ماسک در بخش های دولتی 4 برابر شده بسکمک از بخش های خصوصی هم خودشان ماسک تولید می کنند. ماسک مورد نیاز بیمارستانی یعنی N95 به اندازه کافی تولید می شود هم در بخش خصوصی و هم بخش دولتی.

-ونتیلاتور به اندازه کافی در کشور تولید و در اختیار بیمارستان ها قرار می گیرد و هیچ مسئله ای نداریم و همچنین سایر نیازمندی ها چه گان و لباس حفاظتی که پرستارها و پزشک های ما نیاز دارند و چه کیت تشخیصی برای آزمایشگاه امروز اعلام شد که هم بخش خصوصی و هم دولتی هر چه کیت بخواهند می توانند تولید کنند و در اختیار آزمایشگاه ها قرار دهند.

- از همان روزهای اولیه برای رفع مسائل 10 رسته کاری که کسب و کارهای آنها دچار مشکل شده اند ، تلاش کردیم. اینها یا رسته هایی هستند که به سیر و سفر و تفریحات مردم مربوط می شوند، یا مربوط به بخش های دیگری از قبیل حمل و نقل و کلیه رسته هایی که در این ایام نتوانستند فعالیت کنند مانند رستوران ها و هتل ها است.

-در این ایام با سخت گیری های اخیر مغازه ها هم بسته شد، باز دیروز تصمیم گرفتیم این شرایط سخت را تا 20 فروردین ادامه دهیم، بنابراین برای اینها در حد توان فکر شده است.

- برغم تحریم، سختی و مسائل، حدود 10 میلیارد دلار برای رفع موانع کسب و کارهایی که دچار مشکل شدند در نظر گرفتیم. بخشی از این حدود 10 میلیارد دلار، به صورت تسهیلات است، بخشی به صورت کمک های بلاعوض و بخشی به صورت بسته ها است که به خانواده ها و اقشاری که دچار مشکل هستند پرداخت می شود.

-در شرایط تحریم، ایران توانسته این مقدار تسهیلات در نظر بگیرد که یک قلم آن 75 هزار میلیارد تومان بود و آنچه که مورد نیاز بوده برای وزارت بهداشت، درمان و خانواده هایی که دچار مشکل هستند در نظر گرفته شده و اقدام بسیار خوبی در این زمینه انجام گرفت، مجموعه اینها را کنار هم قرار دهید.

-این سرمایه عظیم و عظیم اجتماعی را باید حفظ کنیم و در این سال که سال جهش تولید است، همه چیز را برای بعد از عبور روزهای آینده از این شرایط آماده کنیم برای واقعاً جهش تولید. واقعاً فعالیت چند برابر.

-مسئولان نظارت بر قیمت ها را تشدید کنین. این روزها برخی از کسب و کارها تعطیل شده البته این شرایط تمام می شود، مغازه ها باز می شود و همه سر کار می آیند و خریدها انجام می گیرد. این ایامی که یک مقدار فشار بیشتر شده و برخی از مناطق کسب و کار و محل کسب و کارها تعطیل شده، دیگران سوء استفاده نکنند و قیمت ها را بالا نبرند و مردم ما بتوانند در این ایام باز در شرایط مناسبی که ممکن است، زندگی خودشان را ادامه دهند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 860

به "10 میلیارد دلار برای رفع مسائل کسب وکارها در نظر گرفتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 میلیارد دلار برای رفع مسائل کسب وکارها در نظر گرفتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید