پیشنهاد اولیه تشکیل سه سازمان در دل یک وزارتخانه جدید، توضیحات معاون رئیس جمهوری درباره ساختار احتمالی وزارت میراث فرهنگی

به گزارش پسرک کامپیوتری، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از پیشنهاد اولیه خود مبنی بر ایجاد سه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ذیل وزارتخانه جدید اطلاع داد.

پیشنهاد اولیه تشکیل سه سازمان در دل یک وزارتخانه جدید، توضیحات معاون رئیس جمهوری درباره ساختار احتمالی وزارت میراث فرهنگی

به گزارش خبرنگاران به نقل از سایت خبری چمدان، در صورت تصویب طرح وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این پرسش مطرح می گردد که ساختار این وزارتخانه به چه شکل خواهد بود و سه معاونت اصلی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به چه شکل درخواهد آمد. در این بین این موضوع نیز مورد تأکید کارشناسان است که اگر بتوان هر سه این معاونت ها را تبدیل به سازمان زیرمجموعه وزارت خانه کرد و سایر معاونت ها مانند سرمایه گذاری و توسعه مدیریت به شکل معاونت در ذیل وزارتخانه قرار گیرد، بهترین حالت ممکن است چراکه بر قدرت هر سه بخش گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی اضافه نموده خواهد شد.

علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دیدار خود از پایگاه خبری چمدان در پاسخ به این پرسش که در صورت وزارتخانه شدن چه ساختاری برای سه معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سوی خرد جمعی مد نظر خواهد بود، گفت: پیشنهاد شخص من که هنوز کار کارشناسی روی آن انجام نشده است این است که اگر وزارتخانه شویم مانند سایر وزارتخانه ها یک بخش ستادی و یک بخش اجرایی داشته باشیم. وزارتخانه باید ستاد باشد نباید محل اجرا باشد بنابراین علی القاعده ما باید بازوان اجرایی داشته باشیم که بتوانند در قالب سازمان میراث فرهنگی، سازمان صنایع دستی و سازمان گردشگری حضور داشته باشند و وزارتخانه را یاری نمایند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که در مصوبه مجلس شورای اسلامی تأکید شده ظرف یک سال آینده پس از تصویب باید توضیح وظایف جدید و ساختار را به تصویب برسانیم، اضافه نمود: ما این کار را در داخل سازمان شروع نموده ایم. به زودی باید این دایره وسیع تر گردد و از کارشناسان و متخصصان بیشتری یاری بگیریم تا یک ساختار مناسب و مطمئن ایجاد گردد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: ساختار کنونی ساختار قوی نیست. عناوین سازمانی (تاپ چارت) شاید بد نباشد اما در ذیل آن زیرمجموعه هایی (باکس ها) قرار گرفته است که خود مدیرانشان هم نمی دانند وظیفه آنها چیست و چه باید بنمایند.

او توضیح داد: هرچند این طرح خام است اما پیشنهاد اولیه من تشکیل سه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. پس از آنالیز های یک ساله کارشناسی و در نظر دریافت معایب و محاسن طرح باید در هیأت دولت به تصویب برسد و مراحل قانونی را طی کند.

مونسان افزود: پیش تر ادغام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عمل به معنای ادغام نبوده و هرچه وجود داشته را در ذیل یک سازمان جمع کردند و قرار داده اند. در صورتی که ادغام به معنای هم افزایی بیشتر بین هر سه این حوزه ها است. باید ارتباط بین سه حوزه برقرار گردد و تداخل ها به حداقل برسد تا خروجی بهینه گردد.

او تأکید کرد: ما به دنبال آن هستیم در ساختار جدید این هم افزایی بوجود آید. بنابراین به یک بازنگری جدی نیازداریم و از این رو بخش توسعه مدیریت با همکاری یکی از دانشگاه ها بر روی این موضوع کار می نمایند.

مونسان یادآور شد: بازنگری در ساختار حتی پیش از جدی شدن بحث وزارتخانه شدن هم در دستور کار ما بوده است اما در نهایت به نظر می رسد ما حتماً باید یک بخش اجرایی داشته باشیم و وزارتخانه هم کار ستادی و فکری را انجام دهد، سیاست ها را ابلاغ و تدوین کند و بخش های اجرایی در قالب شرکت ها و سازمان ها انجام گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 261

به "پیشنهاد اولیه تشکیل سه سازمان در دل یک وزارتخانه جدید، توضیحات معاون رئیس جمهوری درباره ساختار احتمالی وزارت میراث فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد اولیه تشکیل سه سازمان در دل یک وزارتخانه جدید، توضیحات معاون رئیس جمهوری درباره ساختار احتمالی وزارت میراث فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید