پرسیدن چه سوال هایی ورود به حریم شخصی افراد است؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، تهران (پانا) - پرسیدن بعضی سؤالات در درجه اول باعث ناراحتی دیگران می گردد و در درجه دوم دانستن آن در زندگی ما تأثیری ندارد.

پرسیدن چه سوال هایی ورود به حریم شخصی افراد است؟

به گزارش ایرنا، ما اغلب با پرسیدن سؤال می خواهیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم و به اطرافیان خود بگوییم که برای ما اهمیت دارند، اما بعضی سؤالات بیش از این که به ما حس دلگرمی و محبت بدهد، ما را ناراحت و معذب می نمایند. پرسیدن این سؤالات در درجه اول باعث ناراحتی دیگران می گردد و در درجه دوم دانستن آن در زندگی ما تأثیری ندارد و در یک کلام به ما ربطی ندارد. به هرحال اغلب ما دوست نداریم که مجبور باشیم در خصوص بچه دار شدن یا نشدنمان برای کسی شرح بدهیم. متأسفانه اگر چنین سؤالاتی را از دیگران بپرسیم، ممکن است احساس مثبتی که به ما وجود داشته را هم با خاک یکسان کنیم. درست است که این سؤالات ممکن است عمدی یا غیرعمدی پرسیده شوند اما قبل از پرسیدن این سؤالات بیشتر با خودمان فکر کنیم و به حریم شخصی افراد وارد نشویم!

و از همه مهم تر اینکه این مطرح کردن این سوالات باعث می گردد به شکل نا موجهی وارد حریم خصوصی افراد شویم.

در اینجا چند سؤال وجود دارد که باید جلوی سؤال کردن خود را بگیریم!

1. نمی خواهی ازدواج کنی؟

سؤالات کی ازدواج می کنی؟چرا ازدواج نمیکنی؟ چرا هنوز مجردی؟ سال جاری ایشالا نمیری خونه بخت؟ را از دیگران نپرسیم. باور کنیم که بسیاری از افراد دوست ندارند به این سؤال پاسخ بدهند. بسیاری هم هستند که میلی به ازدواج دارند و شرایط لازم برای ازدواج را به نظر خودشان ندارند. در این شرایط ما نمی دانیم که در حال حاضر به چه علتی حاضر به ازدواج نیستند.

2. نمی خواهید بچه دار شوید؟

شاید این سؤال را از فرط علاقه خود بگوییم یا دوست داشته باشیم نوه خود را ببینیم و یا دوست داشته باشیم فرزندمان هم بازی داشته باشد، اما باور کنیم داشتن فرزند به قدری مسئولیت زا است که نمی توان با معذب کردن کسی به نتیجه دلخواه خودمان برسیم. مطمئن باشیم اگر کسی به این نتیجه برسد که می خواهد فرزندی را به جهان بیاورد، نظر ما چندان اهمیتی برای او نخواهد داشت. این نکته را هم در نظر بگیرید که بسیاری از زوج های جوان که در راهروهای بیمارستان به دنبال درمان ناباروری هستند چقدر از این سؤالات می رنجند. ما علت بچه دار نشدن دیگران را نمی دانیم و بهتر است در این زمینه از دیگران سؤال نکنیم.

3. آیا حامله ای؟

این سؤال را از هیچ کسی نپرسیم. اگر کسی قهوه نخورد دلیل نمی گردد که حامله باشد. اگر کسی چاق شده است با پرسیدن این سؤال تنها به او فهمانده ایم که به اندازه ای چاق شده است که ما فکر نموده ایم که او حامله است. به این فکر کنیم احساسات منفی که به دیگران با این سؤالات دست می دهد گاهی چنان اثر عمیقی دارد که روز و یا هفته فرد را درگیر می نماید.

4. چرا اینهمه بچه آوردید؟/ چرا یک بچه دیگه نمی آورید؟

با خودمان فکر کنیم که تعداد فرزندان دیگری چرا باید برای ما سؤال باشد. اگر منظورمان این است که تعداد فرزندانشان زیاد است، با این سؤال انتقاد خود را به آنان رساندیم. اگر هم به نظرمان تک فرزندی اتفاق مثبتی نیست، می توانیم خودمان چند فرزندی را انتخاب کنیم. اینکه ما انتخاب دیگری داریم به این معنا نیست که انتخاب دیگران غلط باشد. ما در جریان زندگی دیگران نیستیم و علت تک فرزندی و چند فرزندی آنان را نمی دانیم. بهتر است اعتقادات خود را به دیگران تحمیل نکنیم.

5. چقدر حقوق می گیری؟

اگرچه این روزها کم تر کسی در این شک دارد که پرسش در خصوص میزان درآمد افراد کار مودبانه ای نیست، اما هنوز بعضی افراد این سؤال را از دیگران می پرسند. سؤال در خصوص درآمد افراد آن ها را معذب می نماید و متأسفانه تنها از روی کنجکاوی اتفاق می افتد. حتی اگر خیلی کنجکاو هستیم از پرسیدن این سؤال خودداری کنیم.

6. دانشگاهت کی تموم میشه، برنامه ت چیه؟

پرسیدن در خصوص شرایط تحصیلی اطرافیان موضوعی است که بسیاری از جوانان را از روابط فامیلی و یا محبت آمیز خانوادگی دلزده می نماید. همه افراد علاقه ای به سرانجام تحصیل و ادامه تحصیل در مقاطع بالا را ندارند. بهتر است در این زمینه از دیگران سؤال نکنیم و دیگران را مجبور به شرح دادن اهداف و ایده هایشان نکنیم.

7. چرا وزنتو کم نمیکنی؟ چرا اینقدر چاق شدی؟

این کار یکی از معمول ترین گفتگوهای روزمره افرادی است که در بسیاری از مواقع هم به علت اهمیت دادن به فردی آن را می گویند. اگر به کسی بگوییم که چرا اینقدر چاق شدی از او انتظار چه پاسخی را داریم؟ بعضی از افراد به آن چیزی که ما اهمیت می دهیم به عنوان اولویت نگاه نمی نمایند. اولویت همه افراد حفظ تناسب اندام نیست، چنانچه افراد سرشناس بسیاری هستند که دچار اضافه وزن هستند. بسیاری از افراد هم نمی توانند از اضافه وزن خود رها شوند و این سؤالات هیچ کمکی به آنان نمی نماید. همیشه از خود بپرسیم چرا باید به دیگران در خصوص اندامشان احساس ناخوشایندی را القا کنیم؟ آیا ممکن نیست فردی به علت عوارض مصرف قرص و درمان پزشکی به اضافه وزن دچار شده باشد در حالی که از این اتفاق ناراحت است؟ در این حالت چنین سؤالاتی آثار بسیار بدی روی فرد خواهد گذاشت و ما مسئول آن هستیم. تردید نکنید، دیگر از این سؤالات نپرسید.

8. چرا انقدر لاغری؟ باز وزن کم کردی؟

بسیاری از افرادی که لاغری بیش از اندازه را تجربه می نمایند، احتمالاً از خواندن این عنوان آه بلندی خواهند کشید. شرایط زندگی افراد به نحوه ای نیست که همیشه یک بدن با شرایط یکسان را تجربه نمایند. افرادی که به سرعت لاغر می شوند ممکن است تحت تأثیر امتحانات آخر فصل خود و دلایل متعدد وزن زیادی را از دست بدهند. عباراتی مانند باز که تو لاغر شدی و سؤالاتی از این دست که مشکل تیروئید نداری که انقدر لاغری؟ را به دیگران نگوییم و موجب نشویم که افراد به خود منتقدانه نگاه نمایند و آرامش ذهنی خود را از دست بدهند.

9. چند سالته؟

پرسش در خصوص سن افراد موضوعی کاملاً شخصی است که در روابط اجتماعی بسیاری از افراد علاقه ای به بیان آن ندارند. از پرسیدن این سؤال پرهیز کنیم.

10. نمیخواهی کار کنی؟ یعنی هر روز در خانه ای؟!

در شرایطی که شرایط بیکاری و اشتغال جوانان به معضل بزرگی تبدیل شده است، هربار به علت اینکه فردی در خانه است و نتوانسته است شغل مناسبی پیدا کند او را تحقیر نکنیم. همچنین بسیاری از افراد در خانه کار می نمایند و این موضوعی نیست که ما در خصوص آن نظر بدهیم و به آن انتقاد کنیم.

11. واقعا اینهمه غذا رو می تونی بخوری؟

نظر دادن در خصوص بشقاب فردی که در مهمانی حضور دارد کار مودبانه ای نیست. ما نمی دانیم که افراد در طول روز چه چیزهایی خوردند. برای ما چه مسأله ای دارد که دوست دارند دسر و غذا را با هم میل نمایند؟ به انتخاب های افراد احترام بگذاریم. ما مسئول انتخاب غذا در بشقاب دیگران نیستیم.

12. چرا من رو به خانه ت دعوت نمی کنی؟

شرایط اقتصادی و روحی افراد در مقاطع زندگی، بالا و پایین های زیادی را از سر می گذراند. اگر از فردی توقع کنیم که ما را به خانه خود دعوت کند، او را به زحمت انداخته ایم و احتمال اینکه تا مدتی شرایط مناسب میزبانی ما را نداشته باشد بسیار زیاد است. شاید هم او برای دعوت نکردن شما دلایلی داشته باشد که دوست ندارد به زبان بیاورد

13. صورتت چیزی شده؟/ چرا لنگ می زنی؟

بسیاری از افراد به صورت مادرزادی علائم ظاهری بدنی خاصی دارند. از کسی نپرسیم چرا لنگ می زند زیرا در بسیاری از مواقع این مسأله مادرزادی بوده است و ممکن است با این سؤال او را ناراحت کنیم. در بسیاری از افراد قرمزی های پوستی و مسائلی وجود دارد که از کودکی با آن ها بوده است. بهترین کار این است که در این زمینه ها سؤالی از دیگران نپرسیم. بسیاری از این افراد در زمینه این مسائل احساس ناخوشایندی دارند و با سؤالات ما محتمل است تا روزها ناراحت باشند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1607

به "پرسیدن چه سوال هایی ورود به حریم شخصی افراد است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "پرسیدن چه سوال هایی ورود به حریم شخصی افراد است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسیدن چه سوال هایی ورود به حریم شخصی افراد است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید