مقاله: طریقه مصرف شیرخشت برای نوزاد

به گزارش پسرک کامپیوتری، به طور کلی، زردی از نظر طب سنتی ایران، حاصل افزایش صفرا در بدن است. صفرا یکی از اخلاط چهارگانه بدن میباشد که طبعی گرم و خشک (معادل آتش) دارد. رویکرد درمانی طب سنتی در زردی نوزادان نیز بر اساس همین منطق شکل میگیرد، همچنین زردی معمولاً در پسرها شیوع بیشتری دارد، چرا که پسرها به نسبت دخترها مزاج گرمتر و خشکتری دارند و بنابراین بیماریهای ناشی از گرمی و خشکی یعنی بیماریهای صفراوی مثل زردی در آنها بیشتر دیده میگردد. مهمترین و معروفترین داروهای ضد زردی نوزادان در کشور ما، شیرخشت و ترنجبین است، به نحوی که از قدیم معمولا این دو دارو جزئی از سیسمونی نوزاد به حساب میآمدهاند. مـصرف شـیر خـشت موجب کاهش سریعتر زردی نوزادان و نیز کـاهش طـول مدت بستری و بهبودی مـیگـردد، همچنین مـصرف شیرخشت توسط مـادر میتوانـد در کـاهش زردی نـوزادانی کـه از شـیر مـادر تغذیه میکنند، موثر باشد.

مقاله: طریقه مصرف شیرخشت برای نوزاد

سرویس سلامت - زردی شایع ترین مشکل نوزادان در ابتدای تولد است و در موارد شدید ممکن است حتی در نوزادان طبیعی ایجاد آسیبهای جدی مغزی نماید و برای درمان آن از نور درمانی، دارو درمانی، تعویض خون و یا طب سنتی استفاده میگردد. از درمانهایی که بیشتر مورد توجه پزشکان قرار گرفته، به کارگیری روشهای طب سنتی بخصوص استفاده از گیاهان دارویی است. از زمانهای قدیم در ایران از گیاه شیر خشت برای درمان زردی نوزادان استفـاده میشد. شیرخشت صمغ درخت زبان گنجشک گل بوده، مادهای سفید رنگ کمی مایـل به زرد و شیرین میباشد. خواص شیرخشت برای نوزاد علاوه بر درمان زردی، کاهش تب شدید نیز میباشد. برای آشنایی بیشتر با طریقه مصرف و خواص شیرخشت برای نوزاد با ما همراه باشید.

گفتنی است، برای استفاده از شیرخشت و ترنجبین به قصد درمان زردی نوزادان همیشه باید جانب احتیاط را رعایت کرده و زیر نظر پزشک یا متخصصان طب سنتی از آن استفاده گردد، همچنین ضروری است برای استفاده از آن از فراورده های مطمئن و استاندارد استفاده گردد.

منبع مقاله: طریقه مصرف شیرخشت برای نوزاد

انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1793

به "مقاله: طریقه مصرف شیرخشت برای نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقاله: طریقه مصرف شیرخشت برای نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید