علت بوی واژن زنان چیست؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، بوی بد واژن زنان (Vaginal odor) معمولا ناشی از بیماری می باشد. در این مطلب با علت و روش هایی برای از بین بردن بوی بد واژن آشنا خواهید شد.

علت بوی واژن زنان چیست؟

به هر بویی که از واژن متصاعد شود بوی واژن گفته می شود. مقداری بوی خفیف ناشی از واژن طبیعی است؛ اما بوی قوی و قابل حس (به طور مثال بویی که شبیه به بوی ماهی باشد) ممکن است غیرطبیعی بوده و علت آن باید تعیین شود.

بوی غیرطبیعی واژن که به علت بیماری هایی نظیر عفونت واژن بروز می کند معمولا با تعیینات و علائم دیگری نظیر خارش، سوزش، التهاب یا ترشحات واژن همراه خواهند بود.

علت بوی واژن چیست؟

بوی واژن ممکن است در طول سیکل قاعدگی عوض شود؛ همچنین ممکن است این بو دقیقا بعد از رابطه جنسی محسوس تر شود. عرق کردن در طول فعالت روزانه نیز می تواند باعث ملموس شدن بوی واژینال شود. اگرچه به هنگام روبرو شدن با این شرایط وسوسه شوید که برای کاهش این بو از دوش واژینال یا خوشبوکننده های واژن بهره ببرید اما ضروری است که بدانید استفاده از این مواد خود باعث افزایش التهاب و دیگر مسائل واژینال در شما می شود.

عفونت باکتریایی واژن عمده ترین علت عفونی است که باعث بروز بوی نامطبوع در واژن می شود. تریکوموناسیس بیماری دیگری است که از راه رابطه جنسی منتقل شده و باعث بوجود آمدن بو در واژن می شود. کلامیدیا و سوزاک باعث بوی بد واژن نمی شوند. عموما اگر واژن شما بو می دهد ولی علائم دیگری دال بر بیماری خاصی در ناحیه واژن نداشته باشید، بعید است که این بو غیر طبیعی باشد و مشکل خاصی وجود داشته باشد. دلایل عمده بوی بد واژن می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

  • عفونت باکتریایی واژن
  • بهداشت ضعیف
  • استفاده از تامپون به مدت طولانی
  • عفونت انگلی واژن

دیگر عواملی که باعث بروز بوی بد واژن می گردند (ولی با احتمال کمتری) موارد زیر می باشد:

  • فیستول رکتوواژینال: فیستول رکتوواژینال یا فیستول راست روده ای - مهبلی بیماری است که در آن فیستول یا راه ارتباط غیر طبیعی بین راست روده و مهبل وجود داشته باشد. گستردگی این مجرا زمانی است که بین رکتوم و واژن ایجاد شده باشد که در این صورت به فرد اجازه خواهد داد تا باد شکم و مدفوع را از راه واژن دفع کند که این فرایند منجر به بی اختیاری مدفوعی می شود.
  • سرطان دهانه رحم
  • سرطان واژن

چه زمان باید به پزشک مراجعه نمائید؟

اگر در مورد بوی واژن خود نگران شده اید و این بو را به طور پیوسته در خود احساس می کنید، برای معاینه به پزشک خود مراجعه نمائید؛ مخصوصا اگر علائم دیگری نظیر سوزش، خارش، التهاب و ترشحات غیرطبیعی واژن در شما وجود دارد. در همین حین برای کاهش این بود اقدامات زیر را انجام دهید:

  • قسمت بیرونی واژن خود را بشوئید: به هنگام استحمام از یک صابون ملایم و بدون بو و مقدار زیادی آب برای شستشوی ناحیه بیرونی واژن خود استفاده نمائید.
  • از انجام دوش واژینال پرهیز نمائید: واژن در حالت عادی و سالم دربردارنده باکتری و قارچ می باشد. محیط اسیدی واژن سطح این باکتری و قارچ ها را در حالت نرمال حفظ می کند. اما استفاده از دوش واژینال این تعادل را به هم زده و خود باعث بروز بیماری می شود.
منبع: setare.com
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1305

به "علت بوی واژن زنان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت بوی واژن زنان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید