ماساژ چشم ممنوع!

به گزارش پسرک کامپیوتری، در صورت پاشیدن حلال های نفتی و رنگ به داخل چشم، اولین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن حتماً به مرکز درمانی مراجعه گردد.

ماساژ چشم ممنوع!

یک فلوشیپ قرنیه گفت: در هنگام عفونت، از ماساژ چشم بایستی پرهیز گردد و شست و شو اقدام منطقی ترست؛ چون ماساژ، موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می گردد.

حسین سیاتیری، فلوشیپ قرنیه با بیان این مطلب اضافه کرد: عوامل آسیب رسان به سلامت چشم را می توان در دو دسته عفونی و غیرعفونی آنالیز کرد که باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها جزء عوامل عفونی و ضربه، مواد شیمایی اسیدی یا قلیایی و سوختگی و موارد مشابه در دسته دوم جای می گیرند.

وی ادامه داد: مواد قلیایی با چشم در صورت تماس به داخل نسوج چشم نفوذ می کنند؛ در حالی که مواد اسیدی طی واکنش هایی سد ایجاد می کنند؛ بنابراین تماس چشم با عوامل شیمیایی بازی (قلیاها) نگران کننده تر است.

این فلوشیپ قرنیه در ادامه تأکید کرد: افرادی که به اقتضای شغل با براده های آهن یا آتش سروکار دارند، باید از عینک های محافظ استفاده کنند و لازم است به متخصص چشم به طور مرتب مراجعه کنند.

وی توضیح داد: در صورت پاشیدن حلال های نفتی و رنگ به داخل چشم، اولین اقدام، شست و شو با آب سالم و بهداشتی است و نیم ساعت بعد از آن حتماً به مرکز درمانی مراجعه گردد.

سیاتیری با تأکید بر اینکه ماساژ موجب خراش قرنیه و ایجاد عوامل میکروبی ثانویه می گردد، گفت: درد، سوزش، حساس شدن چشم، ناتوانی در باز کردن پلک و ترس از نور، از نشانه های عفونت به شمار می آیند که در این موارد، از ماساژ چشم بایستی پرهیز گردد و شست و شو اقدام منطقی تر است.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که چرا نباید قطره های اشک مصنوعی یا نگه دارنده را زیاد مصرف کرد، توضیح داد: در خصوص استفاده از قطره های اشک مصنوعی یا نگهدارنده محدودیت هست و نباید بدون حساب و کتاب داخل چشم ریخته گردد.

این فلوشیپ قرنیه در ادامه اضافه کرد: در صورت ورود خرده شیشه به داخل چشم، بهتر است فرد به مرکز درمانی مراجعه نماید، زیرا خارج کردن شیشه از داخل چشم با چشم غیر مسلح کار آسانی نیست و ممکن است کوشش ها بی نتیجه باشد. در ثانی شیشه یک ماده خنثی است و اگر وارد چشم گردد، طوری که نتوانیم آن را خارج کنیم، نگران کننده است.

وی خشکی چشم را یکی از مسائل شایع در میان بانوان دانست و ادامه داد: مسائل محیطی مثلاً کار زیاد با کامپیوتر یا اندازه ناکافی آب مصرفی، در ایجاد خشکی چشم موثر است؛ و اشک مصنوعی درمان جایگزین برای این گونه افرادست.

سیاتیری در پاسخ به این سؤال که آیا تغذیه در بروز خشکی چشم نقش دارد، اظهارداشت: بله، برای پیشگیری از خشکی چشم توصیه می گردد افراد مستعد، از غذا های آبکی و میوه ها استفاده کنند و مصرف غذا های حاوی اسید های چرب امگا سه مانند ماهی را مدنظر قرار دهند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 2 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1402 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2166

به "ماساژ چشم ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماساژ چشم ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید