شروط روسیه برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی در پاریس

به گزارش پسرک کامپیوتری، یک مقام کرملین بیان کرد، نشست چهارجانبه رهبران کشورهای گروه نرماندی در صورتی می تواند برگزار گردد که مقدمات آن با دقت فراهم گردد تا نتیجه آن مثبت بوده و به توافقاتی منجر گردد تا به حل و فصل بحران داخلی در اوکراین یاری کند.

شروط روسیه برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی در پاریس

به گزارش گروه بین الملل پسرک کامپیوتری، روزنامه راسیسکایا گازیتا نوشت: یوری اوشاکوف مشاور رئیس جمهوری روسیه در مسائل سیاست خارجی در کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود که مقامات مسکو با برگزاری نشست سران در ترکیب گروه نرماندی (شامل روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) برای حل و فصل مناقشه دونباس (در شرق اوکراین) موافق بوده و مخالفتی با این مسئله ندارند که این نشست در پاریس انجام گردد، ولی بر این عقیده هستند که ابتدا ضروری است تا سه شرط در این رابطه تحقق یابد و در این صورت چنین نشستی می تواند در ماه اکتبر امسال برگزار گردد.

این مقام کرملین یادآور شد که تحقق تبادل افراد بازداشت شده بین اوکراین و روسیه اهمیت بسیار زیادی داشته و این امیدواری را به وجود آورده که این مسئله به عادی سازی روابط بین دو کشور یاری کند.

اوشاکوف در جمع پسرک کامپیوتری گفت، در حال حاضر همه درک می نمایند که ضروری است تا نشست رهبران کشورهای عضو گروه نرماندی انجام گردد تا رهبران جدید اوکراین ادامه اقدامات احتمالی برای فعال سازی کوشش ها در جهت حل و فصل بحران داخلی در این کشور را مورد آنالیز قرار دهند.

مشاور پوتین اضافه کرد: مقامات مسکو از پیشنهاد امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای برگزاری نشست سران این گروه در پاریس حمایت می نمایند، ولی مسلماً قبل از آن باید چند مسئله حل و فصل گردد. قبل از هر چیز، حل و فصل نهایی مسئله مربوط به خارج سازی نیروها و تجهیزات نظامی از مناطق تماس درگیری ها در منطقه دونباس که مدتهاست بین مشاورین روسای جمهوری در حال آنالیز است. سپس شکل گیری فرمول ادامه تماسها در چارچوب گروه تماس مینسک و بلاخره توافق اولیه درباره نتیجه نشست سران گروه نرماندی که باید به اطلاع جامعه جهانی برسد و اولویت ها برای ادامه کار در جهت حل و فصل این بحران را تعیین کند.

مشاور رئیس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد که مذاکرات در این رابطه به سطح وزرای امور خارجه کشورهای گروه نرماندی ارتقاء پیدا کند و در آن صورت می توان درباره تاریخ دقیق برگزاری نشست سران صحبت کرد.

یوری اوشاکوف تاکید نمود: در جریان نشست های سران قبلی گروه نرماندی در پاریس و برلین توافقات اجرا شده هرگز از طرف اوکراینی رعایت نشد و اکنون مقامات کرملین می خواهند تا در نشست سران بعدی توافقات محکمی حاصل گردد که به برداشتن گام های واقعی در جهت حل و فصل مناقشه دونباس یاری کند. به همین دلیل متن بیانیه انتهای باید با دقت تهیه شده و رهبران 4 کشور بتوانند در انتها مذاکرات خود آن را امضاء نمایند. به همین دلیل برگزاری نشست سران در ماه سپتامبر چندان تحقق یافتی نیست، ولی امکان برگزاری آن در ماه اکتبر بعید نیست.

شروع کوشش ها برای دور دوم تبادل افراد بازداشت شده بین روسیه و اوکراین

در همین رابطه دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه نیز بعید ندانست که روسیه و اوکراین بار دیگر به تبادل افراد بازداشت شده در دو کشور دست بزنند. البته وی در عین حال یادآور شد که فراهم سازی شرایط دور جدید تبادل زندانیان به کار زیاد و زمان احتیاج دارد.

پسکوف گفت: امکان اجرای یک تبادل جدید بین روسیه و اوکراین احتیاجمند به شروع روند تازه ای است که برای فراهم سازی مقدمات آن ضروری است تا کارهای زیادی انجام بگیرد. هیچکس امکان چنین روندی را بعید نمی داند به همین دلیل این مسئله در جریان تماس های دوجانبه بین مقامات مسکو و کی یف آنالیز خواهد شد.

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین روز آدینه اعلام نمود که مقامات کی یف در حال آماده ساختن فهرستی برای انجام دومین مرحله از تبادل افراد بازداشت شده در فدراسیون روسیه هستند.

شنبه گذشته گسترده ترین روند تبادل افراد بازداشت شده و محکومان قضایی بین مسکو و کی یف در طول سال های مناقشه بین روسیه و اوکراین انجام شد. این تبادل در ترکیب 35 در ازای 35 صورت گرفت. البته این تبادل افراد بازداشت شده باید ادامه پیدا کند تا فرمول همه در برابر همه، ازجمله آزادسازی اسرای دو طرف مناقشه دونباس نیز تحقق پیدا کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 277

به "شروط روسیه برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی در پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط روسیه برای برگزاری نشست سران گروه نرماندی در پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید