تشدید تنش در مدیترانه، ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد

به گزارش پسرک کامپیوتری، چاووش اوغلو گفت: یونان نمی تواند قلمرو منطقه ای آب های خود را به 12 مایل در دریای اژه توسعه بخشد و این امر منجر به جنگ خواهد شد.

تشدید تنش در مدیترانه، ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، یونان را به جنگ تهدید کرد. این تهدید به تنش موجود میان دو کشور به طور بی سابقه ای شدت می بخشد.

به گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رسمی ترکیه آناتولی ، چاووش اوغلو شب گذشته گفت: یونان نمی تواند قلمرو منطقه ای آب های خود را به 12 مایل در دریای اژه توسعه بخشد و این امر منجر به جنگ خواهد شد.

از سوی دیگر فؤاد اوکتای معاون رئیس جمهور ترکیه نیز دیروز (شنبه) در صفحه شخصی خود در شبکه های اجتماعی موضع اتحادیه اروپا در قبال فعالیت های آنکارا در مدیترانه شرقی را فاقد صمیمیت خواند.

پیش از این رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو پیرامون مسائل منطقه ای به ویژه تحولات دریای مدیترانه شرقی تلفنی گفت وگو کرد.

اردوغان در این گفت وگوی تلفنی ضمن اشاره به اینکه ترکیه خواستار یافتن یک راهکار عادلانه برای مسئله مدیترانه شرقی است، تاکید نمود: به حفاظت از حقوق و منافع ملی کشورمان در هر زمان و مکانی ادامه خواهیم داد.

وی در این گفت وگوی تلفنی با استولتنبرگ همچنین گفت: ناتو باید به مسئولیت خود در قبال نقض قوانین بین المللی و اقدامات یک جانبه ای که به صلح منطقه ای آسیب می رساند، عمل کند.

این در حالی است که جوسپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از اقدام اتحادیه برای آماده کردن فهرستی از تحریم ها علیه ترکیه، خبر داده است.

بورل در یک کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر خارجه آلمان در برلین، اضافه کرد: این تحریم ها ممکن است شامل افراد، کشتی ها یا استفاده ترکیه از بنادر اروپایی و تحریم اقتصاد آن کشور باشد.

وی اظهار کرد: این تحریم ها بر فعالیت هایی که ما غیرقانونی می دانیم، متمرکز است.

بورل و ماس تأکید کردند که اتحادیه اروپا ابتدا خواستار گفت وگو برای کاهش تنش میان یونان و ترکیه است.

تنش های میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه که به ویژه در هفته های اخیر ابعاد تازه تری به خود گرفته، باعث شد که پس از تقویت حضور نظامی فرانسه در این منطقه، آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آبهای نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1125

به "تشدید تنش در مدیترانه، ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید تنش در مدیترانه، ترکیه یونان را به جنگ تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید