درمان بواسیر با لیزر

به گزارش پسرک کامپیوتری، درمان بواسیر با لیزر بسیار موثرتر و کم عارضه تر از جراحی های سنتی است. احتمال برگشت بواسیر یا هموروئید با این روش کمتر است و مزایای زیادی همچون درد و خونریزی کمتر، برگشت به کار سریع تر و ... دارد. با ما همراه باشید تا با این روش درمان بواسیر بیشتر آشنا شوید.

درمان بواسیر با لیزر

خبرنگاران | سرویس سلامت - هموروئید، ورید های واریسی در داخل کانال مقعد است. کانال مقعد فقط حدود 5 سانتی متر طول دارد؛ از راست روده بزرگ منشعب شده و به انتهای مقعد متصل می شود و تا ماهیچه های مقعدی ادامه دارد. بطور معمول، 3 ماهیچه (پد) مقعدی وجود دارند: 2 عدد در سمت راست و 1 عدد در سمت چپ کانال مقعدی. ماهیچه مقعد با رگه ها و شریان ها پر شده و با مخاط پوشش داده می شوند و مانند لایه های انعطاف پذیری عمل می کنند که کانال مقعد را می بندند.

این لایه ها توسط رباط های مقعدی که به دیواره عضلانی سوراخ مقعد متصل هستند پشتیبانی می شود. بطور معمول این لایه ها در جای خود قرار دارند، اما اگر رباط های مقعدی، ضعیف یا رگه های مقعد متورم شوند، به واریس تبدیل شده و ممکن است به هموروئید تبدیل گردند. بواسیر چندین علت دارد و بروز آن در زنان و مردان رایج است.

علل بواسیر چیست؟

هموروئید احتمالا به علت شل شدن رباط هایی است که ماهیچه های مقعد را در جای خود نگاه می دارد و باعث می شود لایه های مقعد به سمت کانال مقعد کشیده شود. بواسیر ممکن است به ندرت در اوایل نوجوانی رخ بدهد.

بارداری: با توجه به فشار ناشی به ورید های لگن توسط جنین، رگ های مقعدی پراکنده شده و مستعد ابتلا به پرولاپس و همچنین ترومبوز می شوند.

از طرف دیگر با بالا رفتن سن افراد، به علت کشش و شل شدن رباط ها و بافت های لایه مقعدی، بواسیر بروز کرده و به تدریج تبدیل به پرولاپس شده و به پایین کانال مقعدی، کشیده می شود.

بیشتر بدانید: راه های درمان بواسیر خارجی با روش های پزشکی و گیاهی

یبوست: یبوست نیز می تواند باعث ایجاد بواسیر شود. زیرا بیماران برای حرکت روده، زور زیادی می زنند. این عمل دوباره باعث افزایش فشار در لایه های مقعدی شده و باعث تورم و احتمال پرولاپس بیشتری می شود.

لیزر هموروئیدکتومی

این روش یک روش کمتر تهاجمی برای درمان هموروئید است، زیرا درد کمتری دارد. اگر درمان چشم با لیزر امکانپذیر است، پس هموروئید را هم می توان با آن درمان کرد.

بیشتر بدانید: درمان بیماری بواسیر یا هموروئید

عمل درمان بواسیر با لیزر چگونه است؟

لیزر با عبور یک جریان الکتریکی قوی از طریق لوله ای که حاوی چندین گاز است، انجام می شود. در این عمل از لیزر دی اکسید کربن (CO2) استفاده می شود. جریان الکتریکی، CO2 را باردار کرده و باعث می شود یک پرتو باریک بی رنگی را تولید کند. به منظور اینکه جراح بتواند این پرتو را ببیند، نوری قرمز به آن اضافه می شود. لیزر از طریق عبور از چندین آینه، به ناحیه ای میرسد که جراح، در آن مشغول جراحی است.

دلیل استفاده از لیزر CO2 این است که گاز های مختلف، پرتو هایی با خواص مختلف تولید می کنند. لیزر دو بخش دارد، یک بخش که شامل پرتو های باریکی برای برش و یک بخش هم پرتو هایی با زوایای گسترده برای تبخیر شدن و بخار است.

در حالت برش، پرتو ها به یکدیگر متصل می شوند تا بتوانند بافت ها را از هم جدا کنند که بسیار بهتر از قیچی جراحی، کاربرد دارد و پرتو فقط به قسمت کوچکی از بافت نفوذ می کند بنابراین بافت های زیرین، آسیبی نمی بینند.

در حالت تبخیر، پرتو لیزر، به راحتی بواسیر را تبخیر می کند و تنها یک زخم کوچک خشک شده را به جای می گذارد که این کار با قیچی جراحی امکانپذیر نیست. به همین دلیل، هموروئید را با لیزر درمان می کنند تا به بافت ها کمتر آسیب برسد و درمان بطور کامل صورت بگیرد.

روش درمان بواسیر با لیزر

عمل لیزر بواسیر به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش به بیمار داروی آرام بخش داخل وریدی تزریق می کنند تا راحت بخوابد و دردی را حس نکند. به همین دلیل می توانیم پیچیده ترین عوامل خطرزا را با خیال راحت، درمان کنیم. بیمار به پشت می خوابد و به راحتی می تواند نفس بکشد.

بیمارانی که به پشت می خوابند و تنفس خوبی دارند، با تزریق یک ماده موضعی، از ناحیه مقعد بی حس می شوند. بطوری که پس از بیداری هیچ دردی را حس نمی کنند. هموروئید بزرگ، با استفاده از لیزر برش خورده و خارج می شود و به ندرت بخیه می خورد.

از آنجایی که پرتو های لیزر بسیار کوتاه هستند، هموروئید را می توان به خوبی دید. خطر آسیب به ماهیچه های کنترل کننده حرکات روده وجود ندارد و به همین دلیل، بیماری وجود ندارد که نتواند مدفوع یا خروج گاز های معده خود را بعد از لیزر کنترل کند.

بعد از لیزر هموروئید بزرگ، نوبت به هموروئید کوچک است که با استفاده از لیزر تبخیر می شود. این عمل یک زخم کوچک دارد و معمولا بدون درد است و به سرعت بهبود می یابد. زمانیکه بخواهیم هموروئید بزرگ را با لیزر تبخیر کنیم، باید از یک باند برای کنترل خونریزی احتمالی استفاده کنیم.

گاهی اوقات هموروئید داخلی و خارجی را با زدن یک پل، از پوست مقعد جدا می کنند. در این حالت هموروئید داخلی را با پرتو لیزر تبخیر می کنند و هموروئید خارجی را با لیزر برش می دهند. این روش قابلیت انعطاف پذیری بیشتری به جراح می دهد که در روش جراحی این گونه نیست.

همانگونه که گفته شد، این روش با استفاده از یک آرام بخش و بی حسی موضعی در حالیکه بیمار به پشت خوابیده است، انجام می گیرد و بسیار راحت تر و امن تر از حالتی است که بیمار به شکم بخوابد و محدودیت تنفسی داشته باشد.

مقایسه درمان بواسیر با لیزر و جراحی سنتی

زمانی که جراحی لیزر را با روش جراحی سنتی هموروئید مقایسه می کنیم، نتایج زیر حاصل می شود:

  • درمان با لیزر تاثیر بیشتری دارد.
  • آسیب کمتری به بافت می رسد.
  • هموروئید بیشتری را می توان خارج کرد.
  • بخاطر اینکه آسیب به بافت کمتر است، درد نیز کمتر است.
  • بهبودی سریع حاصل می شود.

بیشتر بدانید: انواع بواسیر و روشهای درمان آن

مراقبت های پس از درمان با لیزر

بیماران به سرعت هشیاری خود را به دست می آورند و هیچ حالت تهوع و دردی ندارند، زیرا از بیهوشی موضعی استفاده کرده اند. بیمار می تواند نزد افراد خانواده و دوستان خود برشود و به همراه احتیاج دارد. زیرا به دلیل مصرف مواد مسکن نمی تواند رانندگی کند و در صورت لزوم، بیماران می توانند از دارو های تجویزی ضد درد در خانه، استفاده کنند. هرگونه ناراحتی معمولا با نشستن در آب گرم برطرف می شود.

یک فنجان نمک اپسوم را به آب اضافه کنید تا اثر آرام بخشی داشته باشد. در طول درمان پیشنهاد می شود از نرم کننده های مدفوع استفاده کنید. اولین حرکت روده به منظور اجابت مزاج، دردناک است و می توانید از حمام زیت استفاده کنید و به این صورت است که کاسه ای کوچک را درون کاسه توالت قرار دهید. این روش بسیار ارزان است و می توانید از هر داروخانه ای تهیه کنید.

یک قاشق چایخوری نمک اپسوم را به آب اضافه کرده و ناحیه جراحی را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید یا با یک بطری که حاوی آب گرم است، آن ناحیه را بشوئید. در این روش بهبودی سریع صورت می گیرد و بیشتر بیماران به حالت طبیعی خود بر می گردند و می توانند بعد از 3 تا 5 روز به محل کار خود بروند. البته این حالت بستگی به شدت هموروئید شما دارد و در صورت داشتن سوال از پزشک، بیمار می تواند پیگیر مشکل خود باشد.

عوارض جانبی

به جز موارد بسیار نادر، بیماری بواسیر برگشت نخواهد کرد؛ بطوری که آمار کمتر از 1% را نشان می دهد. خونریزی پس از درمان بیش از 10 روز به طول نمی انجامد و جای نگرانی نیست. بعد از هر نوع جراحی، خونریزی ثانویه نیز می تواند رخ دهد که معمولا حدود روز دهم پس از عمل است.

تقریبا در طول یک سال، از 3000 بیمار فقط 2 نفر احتیاج به تزریق خون داشتند و هر دو بطور ناگهانی بهبود یافتند. ناتوانی در دفع ادرار به ندرت رخ می دهد، مگر در مردانی که سابقه بیماری پروستات دارند. معمولا در طول یک سال، ممکن است از 750 بیمار، فقط 2 بیمار باشند که به کاتریزاسیون احتیاج داشته باشند.

بیماری وجود ندارد که نتوانسته باشد پس از عمل جراحی با لیزر، مدفوع یا گاز معده خود را کنترل کند و همچنین بیماری نیست که دچار انقباض عضلات رحم شده باشد. عفونت بعد از درمان بواسیر با لیزر، اتفاق نمی افتد بنابراین احتیاجی به مصرف آنتی بیوتیک ندارید. لازم به ذکر است هیچ یک از بیمارانی که با این روش درمان شده اند، احتیاج به عمل مجدد و بستری شدن نداشتند.

برگرفته از: hemorrhoids , amolis

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1379

به "درمان بواسیر با لیزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بواسیر با لیزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید