خوابیدن با چراغ روشن به قلب آسیب می رساند!

به گزارش پسرک کامپیوتری، مطالعات آزمایشگاه خواب نشان می دهد که خوابیدن با چراغ روشن به سلامت قلب آسیب می رساند.

خوابیدن با چراغ روشن به قلب آسیب می رساند!

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، محققان دانشکده پزشکی فاینبرگ در دانشگاه نورث وسترن دریافتند که خوابیدن در اتاقی با نور میانه می تواند به سلامت متابولیکی قلب افراد آسیب برساند.

این مطالعه نشان داد که فقط یک شب خواب در اتاقی با نور محیطی میانه باعث افزایش ضربان قلب در شب و افزایش مقاومت به انسولین هنگام صبح می گردد.

تحقیقات زیادی به آنالیز تاثیر نور صفحه نمایش ها بر کیفیت خواب و سلامتی پرداخته اند. بخش عمده ای از این مطالعه بر تاثیر قرار گرفتن در معرض نور بر ریتم شبانه روزی متمرکز بوده است و نشان داده که اختلال هایی که در پی قرار گرفتن در معرض نور به وجود می آیند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و چاقی می شوند.

آنچه کمتر شناخته شده است قرار گرفتن در معرض نور هنگام خواب و اثر آن بر سلامتی است. در مطالعات مشاهده ای ارتباطی بین سطوح نور اتاق خواب و ابتلا به دیابت یا چاقی شناسایی شده است، اما تنها چند تحقیق به صورت تجربی به تأثیر خوابیدن در نور های روشن پرداخته اند.

در این مطالعه 20 فرد جوان و سالم شرکت داشتند. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه دو شب متوالی را در یک آزمایشگاه خواب تحت نور کم گذراندند در حالی که گروه دیگر یک شب را در نور ضعیف و شب دیگر را در نور میانه خوابیدند.

دانیلا گریمالدی (Daniela Grimaldi) نویسنده اول این مطالعه می گوید که تیم او شاهد افزایش ضربان قلب در طول شب در شرکت کنندگانی بودند که در معرض نور شدیدتر قرار داشتند. این افزایش فشار بر قلب می تواند به طور قابل توجهی منجر به کاهش سلامت قلب در دراز مدت گردد.

محققان بعلاوه شاهد افزایش مقاومت به انسولین در شرکت کنندگانی بودند که در نور میانه شب را گذراندند. فیلیس زی (Phyllis Zee)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این یافته ها ممکن است نشانه هایی در خصوص ارتباط نرخ بالای دیابت و قرار گرفتن در معرض نور فراهم کند.

اگرچه این تغییرات قلبی ناشی از خواب در زیر نور میانه از نظر آماری قابل توجه بود، اما باید اظهار داشت که شرکت کنندگان هیچ تفاوتی در کیفیت خواب در دو نور ضعیف و میانه گزارش نکردند. بعلاوه هیچ تفاوتی در ترشح ملاتونین مشاهده نشد.

زی می گوید: اگرچه این مطالعه کوچک است، اما یافته ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور میانه چگونه می تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیکی گردد که بلافاصله به طور ذهنی قابل درک نیستند.

توصیه زی این است که نور های شب را تا حد امکان کم کنید. او بعلاوه توصیه می نماید از نور های سفید یا آبی اجتناب کنید، زیرا این نور ها به طور بالقوه تحریک کننده تر هستند.

این مطالعه در مجله PNAS منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 خرداد 1401 بروزرسانی: 11 خرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1983

به "خوابیدن با چراغ روشن به قلب آسیب می رساند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوابیدن با چراغ روشن به قلب آسیب می رساند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید