جانسون به اتحادیه اروپا اولتیماتوم داد

به گزارش پسرک کامپیوتری، آن طور که دفتر نخست وزیر جدید انگلیس اعلام کرده، او به رهبران اتحادیه اروپا اولتیماتوم داده تا زمانی که آنها شروطش را در خصوص مذاکرات مجدد بر سر محتوای توافق قبلی حاصل شده از سوی ترزا می با این اتحادیه و همچنین لغو راه حل حصار در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند را نپذیرند هیچ دیدار و مذاکراتی با آنها درباره موضوع بریگزیت نخواهد داشت و خودش را برای یک خروج بدون توافق آماده خواهد کرد.

جانسون به اتحادیه اروپا اولتیماتوم داد

اخیرا بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس از آمادگی دولت اش برای ترک بدون توافق اتحادیه اروپا صحبت کرده و مقام های ارشد کابینه او هشدار داده اند که بریتانیا چنانچه اتحادیه اروپا رویکردش در مخالفت با مذاکرات مجدد برای تغییر توافق بریگزیت حاصل شده از سوی ترزامی را تغییر ندهد گزینه دیگری به جز خروج بدون توافق نخواهد داشت.

کمتر از 100 روز تا زمان عملی شدن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ضرب الاجل 31 اکتبر باقی مانده اما بوریس جانسون در حال ایجاد تغییرات اساسی در دولت کشورش به منظور آماده ساختن آن برای تأثیرات بالقوه یک خروج بدون توافق است.

به همین دلیل این دولت در حال کنار گذاشتن پول های بیشتر برای برنامه های احتیاطی بوده و در هفته های پیش رو نیز قصد پیشبرد یک کمپین اطلاع رسانی علنی در سطح گسترده به منظور اعلام توصیه هایش به تجار و شهروندان در خصوص آماده ساختن خودشان است.

بوریس جانسون کابینه اش را با وزرا و مقام های حامی بریگزیت که از رهبران کمپین حمایت از خروج از اتحادیه اروپا در زمان همه پرسی سال 2016 بودند پر کرده است تا اطمینان حاصل کند بریتانیا تمام و کمال آماده اجرایی کردن خروج اش از اتحادیه اروپا است.

بوریس جانسون تاکنون دو خواسته اصلی خود را در خصوص توافق با اتحادیه اروپا اعلام کرده که شامل مذاکرات مجدد درباره محتوای توافق بریگزیت حاصل شده از سوی ترزا می، نخست وزیر سابق انگلیس در سال گذشته و همچنین شامل موافقت اتحادیه اروپا با لغو به اصطلاح راه چاره حصار برای موضوع تبادلات گمرکی و کالاها در مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است.

این راه چاره موسوم به حصار تنها در صورتی به اجرا درمی آید که دو طرف در دوران گذار پس از بریگزیت، درباره یک پیمان تجاری به توافق نرسیده باشند. طبق این راه چاره، تا زمان اجرای یک پیمان تجاری جامع با اتحادیه اروپا، بریتانیا عملاً در اتحادیه گمرکی اروپا باقی می ماند و قوانین اتحادیه اروپا درباره کالاها و مواد غذایی را هم همچنان در ایرلند شمالی اجرا می کند. ولی تبعیت از اتحادیه گمرکی اروپا باعث می شود تا وقتی حصار در جریان است، انگلیس نتواند با کشورهای ثالث قرارداد تجارت آزاد امضا کند. از طرف دیگر یا بریتانیا باید قوانین اتحادیه اروپا را در همه این کشور اعمال کند یا قوانین ایرلند شمالی با بقیه بریتانیا متفاوت باشد. بوریس جانسون گفته که این طرح حصار در مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند یک اقدام غیردموکراتیک است زیرا باعث درگیر کردن انگلیس در روابط تجاری با اتحادیه اروپا تا مدتی نامحدود خواهد شد.

رهبران اتحادیه اروپا مکررا گفته اند که حاضر به بازبینی در توافقی که با ترزا می حاصل کرده اند نیستند.

آلیسون دانلی، سخنگوی بوریس جانسون اظهار کرد: او در حال حاضر هیچ فایده ای در نشست رودررو با رهبران اتحادیه اروپا نمی بیند.

او تأکید کرد: نخست وزیر جدید انگلیس تنها زمانی از نشست با این رهبران شاد خواهد بود که مواضع آن ها تغییر پیدا کند اما او در عین حال دارد به همه صراحتا می گوید که باید این تغییرات اتفاق بیفتد.

به گفته دانلی، با وجود آنکه دولت بوریس جانسون ترجیح می دهد با یک توافق انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج کند اما در حال حاضر برای خودش سناریوی محوری را یک خروج بدون توافق در نظر گرفته چون اتحادیه اروپا موضعش را تغییر نمی دهد. این رویه باعث شد که ارزش واحد پول پوند انگلیس افت کند.

جانسون در سفری به اسکاتلند تأکید کرد که معتقد است همچنان امکان رسیدن به توافق برای بریگزیت وجود دارد.

او اظهار کرد: این یک کار مسئولانه است که هر دولتی در انگلیس در صورت اجبار مطلق ما، خودش را آماده یک خروج بدون توافق کند.

جانسون در عین حال تأکید کرد: نکته کلیدی این است که اتحادیه اروپا درک کند موضوع راه چاره حصار در مرز ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند مرده است و همچنین توافق خروج ترزا می نیز مرده است.

دفتر بوریس جانسون گفته که انتظار می رود او در روزهای آینده با رهبران اتحادیه اروپا گفت وگوی تلفنی داشته باشد هر چند که او به آن ها گفته، نمی خواهد در حالی به دیدار آن ها برود که صرفا بشنود، آن ها نمی توانند مجددا توافق خروج ترزامی را هدف تجدید نظر و مذاکرات مجدد قرار دهند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 180

به "جانسون به اتحادیه اروپا اولتیماتوم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جانسون به اتحادیه اروپا اولتیماتوم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید