تبدیل سبزوار از معبر به مقصدگردشگری، کاوش شهر سوخته طی90 سال آینده

به گزارش پسرک کامپیوتری، به گزارش خبرنگاران، مسعود سلطانی فر در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی سبزوار عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موقعیت جغرافیای سبزوار باعث شده تا این منطقه بیشتر معبر گردشگری باشد و لذا تازمانی که تبدیل به مقصد گردشگران تبدیل نشود در بحث گردشگری امکان استفاده از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی این دیار وجود نخواهد داشت.

تبدیل سبزوار از معبر به مقصدگردشگری، کاوش شهر سوخته طی90 سال آینده

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزا کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

معاون رئیس جمهور بعضی از آثار این منطقه را در جهان و در سطح کشور بی نظیر بیان نمود و گفت: برای بهره مندی هر چه بیشتر گردشگران از جاذبه های تاریخی صحبت هایی با مسئولان استانی و شهرستانی اجرا شده تا همانگونه که برای مسافران امام رضا(ع) تورهای مختلف یک روزه پیش بینی شده برای شهرستان سبزوار نیز این تورها برنامه ریزی شود .

وی اضافه کرد: با این اقدام هم جاذبه های تاریخی منطقه مورد بازدید مسافران قرار می گیرد هم بخش گردشگری سبزوار توسعه پیدا می نماید.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه سرمایه گذاری در آثار تاریخی باید متناسب با نوع بنا باشد ادامه داد: پشته تاریخی سبزوار که در یک محدوده 110 هکتاری قرار گرفته است مجموعه مسئولان باید کوشش نمایند تا بخشی از این سایت موزه برای بازدید گردشگران آماده سازی شود .

وی اظهار کرد: تکمیل نهایی کاوش های باستان شناسی در این پشته دهها سال به طول خواهد انجامید اینگونه امور بگونه ای نیست که با لودر و بلدوزر انجام شود بلکه باید با صبر و حوصله و با استفاده از بلیچه و قلم مو در بنا کار شود تا یک محوطه تاریخی اززیر خروارها خاک بیرون آید و در معرض دید گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

شهر سوخته در 40 سال گشته 5 درصد کاوش شده است

سلطانی فر تپه تاریخی شهر سوخته زابل را از جمله این آثار بیان نمود و گفت: تا به امروز طی 40 سال گذشته پنج درصد این تپه مورد کاوش قرار گرفته اما آثار باستانی کشف شده در این محوطه به حدی حائز اهمیت است که سال گذشته در یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد.

وی اضافه کرد: ادامه کار کاوش در تپه شهر سوخته زابل طبق برآورد اجرا شده 90 سال آینده به طول خواهد انجامید.

وی یادآور شد: تپه تاریخی سبزوار نیز از نظر تاریخی ارزش فوق العاده ای دارد در کاوش های اجرا شده در این محدوده آثاری بدست آمد که قدمت این شهرستان را به شش هزار سال قبل رساند.

سلطانی فر توضیح داد: برآورد در این منطقه موید این است که پشته تاریخی یک شهر بزرگ و محل سکونت چندین هزار نفر از مردم طی هزاران سال قبل بوده است این پشته در درون خود رازهای نهفته ای دارد که به مرور زمان و با صبر باید در آن کار شود و بخشی از آن برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی فراهم شود.

ثبت جهانی جاده ابریشم

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشورهمچنین در خصوص ثبت جهانی جاده ابریشم نیز گفت: این جاده پرونده بزرگی است که یک سمت آن در چین و سمت دیگر آن در کشور ایتالیا است ایران نیز در مابین این راستا قرار گرفته است

وی اضافه کرد: اقداماتی در زمینه احیای جاده ابریشم نه تنها در زمینه گردشگری بلکه در امور مالی ، فرهنگی و اجتماعی بین کشورهای واقع در این محدوده اجرا شده و قرار است در نشست هایی بین وزاری گردشگری کشورهای حوزه جاده بحث و گفتگو شود تا به عنوان یک پروژه بلند مدت هر کدام در کشورهای خود برای احیاء جاده و استفاده از ظرفیت های مختلف اقدام نمایند.

به گزارش خبرنگاران، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور روز پنجشنبه در سفر به شهرستان سبزوار از تعدادی از آثار تاریخی و فرهنگی از جمله کاروانسرای معمارزاده، آرامگاه حاج ملاهادی سبزواری و پشته باستانی سبزوار معروف به تپه دامغانی ها بازدید کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 635

به "تبدیل سبزوار از معبر به مقصدگردشگری، کاوش شهر سوخته طی90 سال آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل سبزوار از معبر به مقصدگردشگری، کاوش شهر سوخته طی90 سال آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید