10 سازه ای که با الهام از بناهای قدیمی ساخته شده اند

به گزارش پسرک کامپیوتری، هنوز هم با وجود پیشرفت های خیره کننده هنر معماری، معماری دوران باستان جایگاهی ویژه در دنیای معاصر دارد. به ویژه آنکه شماری از عجایب دیدنی و سازه های معماری این حوزه، در زمانی ساخته شده اند که امکانات و فناوری های امروز وجود نداشت. آنها خاطره انگیزند و بی رقیب، شاید به همین دلیل است که امروزه نیز با الهام از این آثار باستانی، بناهایی جدید ساخته می شوند.

10 سازه ای که با الهام از بناهای قدیمی ساخته شده اند

همه ما زیبایی خاص، بکر و خیره نماینده معماری دوران باستان را می ستاییم، اما معماری دوران معاصر تا چه حد در جلب توجه و نگاه بیننده امروز پیروز عمل نموده است؟ به ویژه آن دسته از سازه هایی که با الهام از سبک های قدیمی و شماری از معروف ترین آثار باستانی دوران قدیم پا به عرصه وجود گذاشتند. این بار به سراغ بناهایی می رویم که از عصر شکوه معماری دوران قدیم الهام گرفته اند. بناهایی که متعلق به دنیای امروزند، اما برقی از شکوه و جلال معماری باستان را نیز باز می تابانند.

تالار مصر، هَرِدز ، لندن، بریتانیا

هَرِدز، فروشگاه عظیم سرپوشیده ای است که در سال 1834 در خیابان برومپتون ، منطقه نایتز بریج افتتاح شد. شاید بتوان هَرِدز را یکی از معروف ترین، شناخته شده ترین و البته مهم ترین فروشگاه سرتاسر قاره اروپا دانست. هَردز فروشگاهی است که شاید بیش از هر چیز دیگر، به خاطر بوتیک های مجلل، اجناس متنوع و گرانقیمت، مشتریان مشهور و البته طراحی و فضا سازی داخلی بی نقص و منحصر بفردش شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. در این میان تالار مصر این فروشگاه حال و هوایی دیگر دارد. جایی که می توان شاخص ترین ویژگی های تمدن مصر باستان را مشاهده کرد، ابوالهول، خطوط هیروگلیف، اهرام و ستون های کنده کاری شده. این بخش به فروش لباس و منسوجات کشور مصر اختصاص دارد. هردز خود به تنهایی به عنوان جاذبه ای توریستی مد نظر بوده و قادر است به خوبی از عهده جلب توریست برآید. یکی دیگر از موارد جالب توجهی که در تالار مصر این فروشگاه قرار گرفته، نشانی یادبودی است که خاطره پرنسس ولز، دیانا و نامزدش دودی الفاید را گرامی می دارد. تصاویری از آن دو که پشت هرمی شیشه ای قرار گرفته است. گفته می شود حلقه نامزدی و لیوانی که دیانا برای آخرین بار از آن استفاده نموده نیز درون این هرم قرار داده شده است.

وافی سیتی، دبی، امارات متحده عربی

یک مجتمع عظیم که دارای ویژگی ها و اهداف گوناگونی است. این مجتمع شامل هتل، اقامتگاه، فروشگاه های عظیم، کلوب و رستوران های متعدد است. در ورودی این مجتمع، مجسمه های عظیمی از فراعنه مصر قرار داده شده اند که در همان بدو امر به بازدید نمایندگان خوش آمد می گویند. اینجا باز هم حجاری و نمادهای تمدن مصری به خوبی مشهود بوده و قابل توجه است. هدف اصلی که این مجتمع بر مبنای آن ساخته شده گشت و گذار، تفریح و گذراندن اوقاتی شاد به همراه خانواده و دوستان است. همچنین به نظر می رسد با با داشتن بیش از 200 فروشگاه و مغازه، تجربه خریدی متفاوت نیز به این مزایا اضافه خواهد شد.

کاخ هِرست ، سن سیمیون، کالیفرنیا، ایالات متحده

این کاخ در سال 1919، توسط غول صنعت روزنامه نگاری ویلیام رَندولف هرست ساخته شده و بعد از مرگ او به ایالت کلیفرنیا اهدا شد. معمار و طراح این سازه، جولیا مورگان از تمامی سبک ها و اشکال گوناگون معماری اروپا در ارائه این بنا الهام گرفته است، از آثار باستانی روم گرفته تا سبک باروک اسپانیایی. نمایشگاه هنری در این کاخ دایر بوده که شامل کپی هایی هنرمندانه از مجسمه های معروف دنیا است که با زرق و برق به نمایش درآمده اند. درهای این کاخ تماشایی به روی عموم باز بوده وسالانه میلیون ها توریست از آن بازدید می نمایند.

، ماترا ، ایتالیا

اینجا مثالی روشن از فرم هنرمندانه فضا سازی داخلی است که به خوبی نشان می دهد چگونه می توان فضایی باستانی را به شکلی مدرن و امروزی مورد استفاده قرا رداد. اتمسفر کلی این منطقه، شما را به دوران باستان باز می گرداند، عصر نبردهای حماسی، قلعه های باشکوه، شوالیه های دلیر و عمارت های سنگی. اما در عین حال کلیه امکانات زندگی معاصر نیز در اختیار مهمانان بوده و از این نظر هیچ گونه کم و کسری مشاهده نمی شود. مهمانان در اتاق هایی به سبک عمارت های روستایی ساکن می شوند که از بیرون با بام هایی به سبک دوران بیزانس پوشیده شده اند. اینجا همه چیز از دورانی دیگر حکایت می نماید، عصری که عمرش مدت هاست به انتها رسیده، عصر خیابان های سنگفرش شده، دروازه ها و گذرگاه های سرپوشیده، طاق های بلند دیدنی و مبلمان و لوازمی که در همراهی با جو حاکم بر محیط به شکلی ساده و سنتی ارائه شده اند. فضایی که قطعاً برای دوست داران تاریخ گذشته، به یادماندنی و خاطره انگیز خواهد بود. بی هیچ تردید، ماترا شهری است که ارزش دارد دست کم یک بار در طول زندگی تان از آن بازدید کنید. همچنین توریستان در صورت تمایل می توانند در هتل این شهر اسکان یابند، جایی که به مهمانان خود اطمینان می دهد در پذیرایی آنها کوچک ترین قصوری نداشته و خاطراتی به یادماندنی و تجربه ای دلنشین را برای آنها به یادگار بگذارد. اینجا صبحانه در کلیسایی متعلق به قرن سیزدهم سرو می شود، یک آغاز خوب برای یک روز تازه.

باغ گیاه شناسی مَت آرت ، اِدمونتون، آلبرتا، کانادا

باغی سرسبز که در شمال درّه رودخانه ساسکاچون واقع شده است. هر چند اینجا باز هم اهرام به عنوان نمادی از دوران باستان خودنمایی می نمایند، اما این بار به منظور اهدافی متعلق به عصر جدید. این اهرام شیشه ای این بار به جای آنکه مقبره فراعنه باشند، به عنوان گهواره ای برای رشد و تکثیر هزاران گونه نادر گیاهی مورد استفاده قرار می گیرند. بازدید نمایندگان می توانند ضمن گشت و گذار در محوطه این باغ، با گونه های بی شماری از گیاهان و گل های خاص و کمیاب نیز آشنا شده و از خصوصیات زیستگاه طبیعی آنها آگاه گردند. در عین حال این فرصتی است مناسب برای تحسین و تمجید شگفتی های بی نظیر طبیعتی که دنیا ما را خوش آب و رنگ تر نموده است.

اِستو(ر)هِد، وُرمینستر ، بریتانیا

استورهِد تنها شامل باغ های زیبا و خوش منظره نیست. یک عمارت رویایی و دهکده ای نیز در همین حوالی قرار گرفته که همگی تحت مالکیت بارون های استورتون می باشند. کل این منطقه در قرن 18 و با الهام از داستان های اساطیر یونان ساخته شده است. معبد هرکول و آپولو، دریاچه مصنوعی و چشم اندز یونانی این منطقه، آن حال و هوای باستانی و عصر افسانه ها را به شکلی امروزی زنده نموده است. هر چند باید پذیرفت که در مجموع سبک و منش بریتانیایی نیز تا حدودی در این دنیای رویای حس می شود. اگر به دنبال گذراندن اوقاتی رمانتیک و خاطره انگیز هستید، بی شک استورهد گزینه ای مناسب خواهد بود. یک چشم انداز زیبا، پیاده روی آرام، لذت بردن از سکوت حاکم بر محیط و غوطه ور شدن در دنیایی متفاوت و خیال انگیز، از جمله مزایای حضور در این منطقه است.

سَن سوسی، پوتسدام ، آلمان

کل این مجموعه به عنوان اقامتگاه تابستانی فردریک کبیر، پادشاه پروس طراحی و ساخته شده است. ساختمان زیبا و تحسین برانگیز کاخ، به سبک روکوکو طراحی و اجرا شده، هر چند سبک باروک فرانسوی نیز اندکی بر حال و هوای آن تأثیر گذارده است. اما با نگاهی جامع به فضای کلی این مجموعه، باید اذعان نمود که سبک کلاسیک در این میان دست بالا را دارد. مجمسه هایی از امپراتوران روم، چایخانه ای به سبک معماری چین، باغ های تراسی شکل و طبقه طبقه، گلزارهایی که با الهام از سبک باروک ساخته شده اند و استفاده از تزئینات طلایی رنگ در ترکیب بندی کلی فضا، همه از جمله شاخصه های جالب توجه و ارزشمند این بنا هستند. درهای این مجموعه برای بازدید عموم باز است. در کل می توان گفت که اگر دوست دارید با سبک های مختلف معماری آشنا شده و زیبایی بنایی تاریخی را ستایش کنید، این کاخ که در نزدیکی برلین واقع شده، بهترین مکان است.

لاکسور لاس وگاس، لاس وگاس، ایالات متحده

باز هم الهام و باز هم اهرام، به نظر می رسد هر جا که بنایی با الهام از معماری باستان ساخته شده، ردّ پایی از اهرام مصر قابل مشاهده است. این بار هم درمرکز تفریح، پول و سرگرمی دنیا، هرمی باشکوه و تحسین برانگیز خودنمایی می نماید، هرمی سیاه رنگ و شیشه ای که واقعاً زیبا و تماشایی است. باز هم نمادی از دنیای مصر باستان، سرزمین خورشید، ماسه و دنیا زیرین. لاکسور یا همان هرم سیاه، هتلی عظیم و چند منظوره بوده که از نظر وسعت، چهارمین هتل عظیم لاس وگاس است. بنایی 30 طبقه که به مهمانانش فرصت می دهد زندگی را به شکلی دیگر زندگی نمایند.

شهر قدیمی شانگهای، چین

این ناحیه رویایی با تلفیقی شگفت انگیز از معماری باستانی، خوراک های سنتی، باغ های دیدنی و معابد تماشایی حال و هوایی دیگر یافته است. به ویژه شب هنگام، اینجا دنیای دیگری است، وقتی چراغ های رنگارنگ روشن می شوند، گویی شهری دیگر از درون پوسته اش بیرون آمده و با جمعیتی که رفته رفته بر تعدادشان افزوده می شود، شهر دوباره زنده می شود. اگرچه بیشتر ساختمان های این منطقه مورد بازسازی و بازسازی قرار گرفته اند، اما به نظر نمی رسد ذرّه ای از آن حال و هوای قدیمی و شگفت انگیز خود خارج شده باشند. به مناسبت مراسم های مختلفی که برگزار می شود، حال و هوای منطقه نیز مدام در حال تغییر و تحول است. گاهی در فصل بهار و پاییز، موسم برگزاری مراسم در معابد است و گاهی هم به مناسب فستیوال فانوس ها، خیابانها با صدها فانوس رنگارنگ درخشان، آذین بسته می شوند. اینجا شهری قدیمی است که به نظر نمی آید هرگز به خواب برود. خیابان هایش همیشه مملو از بازدید نمایندگانی است که برای تجربه ای متفاوت به این منطقه سفر نموده اند، توریستانی که ظاهراً هیچ فرصتی را برای تحسین کردن این شهر رویایی از دست نمی دهند.

کاخ هنرهای زیبا، سن فرنسیکو، ایالات متحده

این سازه در سال 1915 و به مناسبت برگزاری نمایشگاه پاناما- پسیفیک احداث شد، هر چند هنوز هم به عنوان نمایشگاه آثار هنری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین محیطی خاص برای اجرای مراسم های ازدواج بوده و در عین حال در نقش یک مکان ایده آل و دیدنی، در جذب نظر توریستان نیز پیروز عمل می نماید. در معماری این سازه از سبک کلاسیک اروپایی الهام گرفته شده و آبگیری که در مقابل آن واقع شده است، به عنوان آیینه ای وسیع، بازتاب شگفت انگیزی از این مجموعه را به نمایش می گذارد. در کل این فضای رویایی، فرصتی مناسب را برای گذراندن یک روز خاطره انگیز و لذت بردن از یک پیاده روی به یادماندنی را برای توریستان مهیا می نماید. به امید آن که شما نیز از گشت و گذار در این سازه های متفاوت لذت برده باشید. نظر شما در خصوص بناهایی که با الهام از معماری باستان ساخته شده اند، چیست؟ نظرات خود را با ما در خبرنگاران به اشتراک بگذارید. منبع placestosee

منبع: کجارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1415

به "10 سازه ای که با الهام از بناهای قدیمی ساخته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سازه ای که با الهام از بناهای قدیمی ساخته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید