بشقاب کوچک تر؛ شکم لاغرتر!

به گزارش پسرک کامپیوتری، روزیاتو/ چربی احشایی به چربی های مضر شکمی گفته می شود که حتماً بیشتر از چربی های هر قسمت دیگری دل تان می خواهد از دست آن ها خلاص شوید. این چربی ها با انسداد حفره شکمی می تواند آثار زیان باری بر سلامت شما داشته باشد. با این حال، یک راه خوب برای به حداقل رساندن چربی های شکمی وجود دارد.

بشقاب کوچک تر؛ شکم لاغرتر!

چربی احشایی چربی های ذخیره شده بدن هستند که با هر بار خوردن غذا تولید می شوند. اما شما می توانید با سرو صحیح شام خود میزان چربی هایی که در بدن ذخیره می شوند را به حداقل برسانید.

این درست نخوردن است که باعث انباشته شدن مقادیر زیادی چربی احشایی در بدن شما می شود. این مسأله می تواند ریسک بروز مسائل جسمانی مختلفی را در فرد افزایش دهد، از دیابت نوع دو و بالا رفتن فشار خون گرفته تا افزایش کلسترول خون و ابتلا به بیماری های قلبی.

آیا این مشکل با داشتن یک تغذیه سالم حل می شود؟ خیر هنوز هم این ریسک وجود دارد که پرخوری کنید. روش درست سرو شام استفاده از بشقاب های کوچک است. این کار به شما کمک می کند مقدار غذایی که می خورید را تحت کنترل داشته باشید.

اگر از بشقاب های بزرگ تر استفاده کنید، این کار شما را تشویق به خوردن غذای بیشتر کرده و درگیر چربی های ناخواسته شکمی می کند.

این ترفند کاملاً علمی است. محققان دانشگاه کورنل آمریکا تأثیر نشانه های بصری را در میزان غذا خوردن افراد مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق که در آن 54 نفر شرکت داشتند، از کاسه های سوپ مخصوصی استفاده شد که به طور اتوماتیک پر می شدند.

به گفته محققان، دستگاه سوپ پرکنی در داخل یک میز به سبک رستوران تعبیه شده بود که دو تا چهار کاسه روی آن به تدریج و به شکل غیر محسوسی همزمان با صرف محتویات شان دوباره پر می شدند. به همین خاطر، همان طور که شرکت کنندگان سوپ خود را می خوردند، کاسه ها هم به آرامی دوباره پر می شدند.

نتایج آزمایش نشان داد آن هایی که در ظرف های خود پر شونده غذا خورده بودند، سوپ بیشتری خورده بودند تا آن هایی که در ظرف های معمولی سوپ خورده بودند. جالب آنکه آن هایی که سوپ بیشتری خورده بودند (به خاطر ظرف های خود پر شونده) بیشتر از آن هایی که در ظرف های معمولی غذا خورده بودند، احساس سیری نمی کردند.

محققان نتیجه دریافتد: مقدار غذای موجود در بشقاب یا کاسه میزان غذای مصرفی را افزایش می دهد چون این مسأله روی هنجارها و انتظارات مصرفی فرد تأثیر می گذارد.

این مسأله همچنین باعث می شود فرد خودنظارتی کمتری داشته باشد. از قرار معلوم افراد از چشم های خود برای شمردن میزان کالری مصرفی شان استفاده می کنند نه از شکم شان.

در پژوهشی دیگر، محققان دانشگاه واخنینگن هلند به نتیجه مشابهی دست یافتند. در این تحقیق 67 نفر شرکت داشتند که به طور تصادفی به آن ها در یک کاسه بزرگ یا یک کاسه متوسط پاستا داده می شد. کاسه های بزرگ 6/9 لیتر گنجایش داشتند و گنجایش کاسه های متوسط بسیار کمتر یعنی 3/8 لیتر بود. این محققان متوجه شدند وقتی کاسه ها بزرگ بودند شرکت کننده ها 77 درصد بیشتر غذا می خوردند تا زمانی که کاسه ها متوسط بودند.

دانشمندان از این اطلاعات به این نتیجه رسیدند که در نظر دریافت اندازه کاسه (یا بشقابی) که غذا در آن سرو می شود اهمیت زیادی دارد.

برای کمک به کاهش غذای مصرفی تان (و میزان چربی های احشایی بدن خود)، توصیه می شود برای خوردن شام از بشقاب هایی استفاده کنید که حدود 25 سانتیمتر قطر دارند.

به علاوه توصیه می شود دو چهارم بشقاب خود را به سبزیجات غیر نشاسته ای مثل هویج، جوانه لوبیا و غیره اختصاص دهید.

یک چهارم دیگر بشقاب تان را برای سبزیجات نشاسته داری مثل سیب زمینی و یک چهارم باقی مانده را برای مواد غذایی پروتئینی مثل مرغ بگذارید.

منبع: همگردی
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1037

به "بشقاب کوچک تر؛ شکم لاغرتر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بشقاب کوچک تر؛ شکم لاغرتر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید