افزایش دخالت های آمریکا در تحولات لیبی

به گزارش پسرک کامپیوتری، یک دیپلمات آمریکایی به افزایش فعالیت های مداخله جویانه کاخ سفید در پرونده جنگ داخلی لیبی اذعان کرد.

افزایش دخالت های آمریکا در تحولات لیبی

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل روزنامه قطری العربی الجدید، یک دیپلمات آمریکایی گفت: واشنگتن طی چند وقت اخیر فعالیت خود را در پرونده جنگ داخلی لیبی افزایش داده است .

وی که خواست نامش فاش نگردد، گفت: مقامات آمریکایی ملاقاتهایی با دو طرف درگیر در بحران لیبی انجام داده اند تا آنان را به عقب نشینی شبه نظامیانشان از محورهای نبرد در سرت و الجفره متقاعد کند.

مناطق راهبردی سرت و الجفره تحت سیطره نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال خلیفه حفتر واقع شده است و نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی در محورهای نبرد در سرت تجمع نموده و در نظر دارند این منطقه و سپس از آن الجفره را از تصرف نیروهای حفتر آزاد نمایند.

سرت و الجفره دروازه ورود به شرق لیبی محسوب می شوند و تصرف این مناطق توسط دولت وفاق ملی خطری مهم برای دولت طبرق (شرق) حامیان آن از جمله مصر تلقی به شمار می رود و به همین دلیل، قاهره، سرت و الجفره را خط قرمز امنیت ملی مصر اعلام و تصریح نموده است: در صورت عبور از این خط قرمز، نظامیان مصری به لیبی گسیل خواهند شد.

دولت طرابلس با رد تهدیدات قاهره بر تصرف سرت و الجفر اصرار دارد و ترکیه نیز با حمایت از دولت وفاق ملی بر تصرف این مناطق تاکید دارد، اما دخالت بازیگران موثر در تحولات لیبی سبب شده است که عملیات در محورهای سرت و الجفره به تعویق بیفتد.

به نوشته العربی الجدید، عقیله صالح رئیس مجلس لیبی (مستقر در شرق این کشور) امروز راهی مصر می گردد تا مقامات این کشور و هیئت های دیپلماتیک خارجی مستقر در قاهره ملاقات و گفت وگو کند.

یک مقام مجلسی نزدیک به عقیله صالح به خبرنگار این روزنامه قطری گفت: رئیس مجلس لیبی فردا با سفیر آمریکا در قاهره ملاقات و درباره آتش بس و عقب نشینی نیروهای وابسته به حفتر از محورهای نبرد سرت و الجفره با وی گفت وگو خواهد نمود.

سفارت آمریکا در لیبی دیروز با انتشار بیانیه ای بیان کرد: مدیر شورای امنیت ملی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا به همراه سفیر آمریکا در لیبی نشستی با مقامات این کشور به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار کردند تا آنان را به انجام اقدامات فوری برای ایجاد منطقه عاری از سلاح در سرت و الجفره و از سرگیری صادرات نفت متقاعد نمایند.

در این بیانیه تاکید شده است: این رایزنی ها با تاج الدین رزاقی مشاور امنیت ملی در دولت طرابلس و یوسف عقوری رئیس کمیته امور خارجی مجلس لیبی به صورت جداگانه صورت گرفته است.

به گفته سفیر آمریکا، ایجاد منطقه عاری از سلاح در مرکز لیبی می تواند به از سرگیری فراوری و صادرات نفت یاری کند و این موضوع برای لیبیایی ها بسیار مهم و حیاتی است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1089

به "افزایش دخالت های آمریکا در تحولات لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دخالت های آمریکا در تحولات لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید