9 وسیله آشپرخانه که جرم می گیرند

به گزارش پسرک کامپیوتری، از دستگیره در یخچال گرفته تا در های کابینت در آشپزخانه جرم می گیرند و بهتر است پاک سازی و ضدعفونی شوند. کاستلو می گوید: دستگیره های موجود در آشپزخانه از جمله آیتم هایی هستند که ما در طول روز و مخصوصا هنگام غذا درست کردن به آن ها دست می زنیم و اثرات مواد غذایی بر آن ها باقی می ماند.

9 وسیله آشپرخانه که جرم می گیرند

جالب است بدانیم از لحاظ علمی آشپزخانه کثیف ترین بخش یک خانه است؛ زیرا آشپزخانه محلی برای نگهداری مواد غذایی، فراوری و سرو غذا است، پس جای مناسبی برای تغذیه و تجمع انواع میکروب هاست.

به گزارش ریدرز دایجست؛ از آنجایی که در این 9 مورد اغلب مواد غذایی به جا می ماند، آن ها مستعد جرم گرفتن و جذب انواع میکروب ها می شوند. شاید شما همواره آشپزخانه خود را تمیز و مرتب نگه دارید؛ ولی ممکن است باز هم مواردی دور از چشم شما جرم و لِرت داشته باشند.

1. سینک ظرف شویی: کولین کاستلو، کارشناس ارشد شرکت وایتال وایو (شرکتی که با استفاده از نور ال ای دی، باکتری ها را از بین می برد) می گوید: آشپزخانه جایی برای زندگی انواع مختلف باکتری ها است. سینک ظرف شویی یکی از آن مواردی است که اغلب جرم و لِرت دارد. شاید بگویید: لِرت که کثیفی نیست. ولی باید بدانید که هست. اگر سطح سینک تمیز و عاری از مواد غذایی باشد هرگز لِرت نمی بندد. برای پاک سازی این مورد از جوش شیرین و سرکه بهره ببرید. جوش شیرین باکتری ها را از بین می برد و سرکه علاوه بر ضد عفونی کردن، باعث براقیت سینک نیز می گردد. با استفاده از پودر پوست تخم مرغ هم می توانید همین نتایج را بگیرید.

2. جای چاقوها: بیایید صادق باشیم، آخرین باری که جای چاقو های خود را شستیم کی بود؟ ابتدا جای چاقو را خالی کنید و در آب گرم و مایع صابون قرار دهید. بعد از 15 دقیقه با یک مسواک آغاز به تمیز کردن کنید. مخصوصا جا هایی که کمتر قابل دسترس هستند. می توانید از شیشه شور هم یاری بگیرید. سپس آن را برای 2 دقیقه در داخل محلول آب و وایتکس قرار دهید. حالا بهتر است اجازه دهید کامل خشک گردد.

3. اوپن، شلف و میز: کاستلو می گوید: ما بیشتر اوقات مواد غذایی جای مانده بر روی این سطوح را بر می داریم؛ ولی بهتر است بدانیم از آن چه باقی می ماند. بسیاری از میکروباکتر ها حتب بعد از برداشتن تکه های غذا بر روی سطوح باقی می مانند. برترین پیشنهاد این است که حداقل در آخر هر روز یک بار روی سطوح آشپزخانه را تمیز کنیم. بسیاری برای این کار از دستمال های آنتی باکتریال استفاده می نمایند که اشتباه است. بهتر است از یک ابر و آب گرم بهره ببرید.

4. جای سبزیجات و میوه: جای میوه و سبزیجات در یخچال نیز یکی از این مواد است. در جایی که هویج کپک می زند و کاهو پلاسیده می گردد، باکتری هایی وجود دارند که می توانند سبزی و میوه های جدیدی که شما در آنجا می گذارید نیز خراب نمایند. موسسه ملی علمی پاک سازی این مورد را یک بار در ماه توصیه می نمایند. آن را از یخچال خارج کنید سپس با آب گرم و مواد شوینده بشویید. ماری گاگلیاردی، متخصص و کارشناس بهداشت خانگی می گوید: بهتر است بعد از شست و شو، محلولی از یگ گالون آب و 2 قاشق چای خوری سفید نماینده تهیه نموده و جای سبزیجات و میوه را در آن بشویید و آب بکشید.

5. پنل و دستگیره ماکروویو: به طور حتم داخل ماکروویو را تمیز می کنید. شاید بهتر است بگوییم که این کار را حتما انجام دهید؛ ولی دکمه ها و دستگیره ای که لمس می کنید را چه؟ اگر غذایی را دومرتبه بخواهید گرم کنید و با انگشتان چرب به پنل دست بزنید آن را تمیز می کنید؟ گالیاردی توصیه می نماید که پنل و دست گیره ماکروویو را با سفیدنماینده رقیق تمیز کنید. برای هر گالون آب یک دوم پیمانه سفیدنماینده بهره ببرید سپس با آب ولرم شست وشو دهید. حالا اجازه دهید تا کامل خشک گردد.

6. نمک و فلفل پاش: وقتی وسط غذا خوردن می خواهید نمک و فلفل به غذایتان اضافه کنید با دستان چرب و چسبانک به نمک و فلفل پاش دست می زنید. سپس بعد از خالی شدن دو مرتبه آن ها را پر می کنید. گالیاردی می گوید: بهتر است اطراف نمک و فلفل پاش را با دستمال های مرطوب به آب داغ تمیز کنید.

7. همه دستگیره ها: از دستگیره در یخچال گرفته تا در های کابینت در آشپزخانه جرم می گیرند و بهتر است پاک سازی و ضدعفونی شوند. کاستلو می گوید: دستگیره های موجود در آشپزخانه از جمله آیتم هایی هستند که ما در طول روز و مخصوصا هنگام غذا درست کردن به آن ها دست می زنیم و اثرات مواد غذایی بر آن ها باقی می ماند. تنها کاری که بهتر است انجام دهید این است که قبل از دست زدن به آن ها دستان خود را بشویید و هفته ای یک بار با دستمال ضدباکتریال تمیزشان کنید.

8. سطل زباله: بله درست که سطل زباله جای زباله و کثیف است، ولی نباید بی توجه به آن باشیم. گالیاردی می گوید: محلولی از سفیدنماینده و مایع صابونی را تهیه کنید و داخل سطل زباله اسپری کنید و اجازه دهید 5 دقیقه بماند سپس آبکشی کنید بگذارید کامل خشک گردد و بعد در آن را بگذارید.

9. تیغه غذاساز: این آخرین مورد و مهم ترین است، زیرا بی توجهی به آن می تواند به می تواند مستقیما باکتری ها را وارد غذای شما کند. گالیاردی می گوید: بهتر است ابتدا تیغه را از غذاساز خارج نموده و آن را با آب و صابون بشویید سپس آن را در محلولی از سفیدنماینده و آب گرم بگذارید تا چند (بین 2 تا 7) دقیقه بماند، حالا آب کشی نمایید و کامل خشک کنید.

منبع: فرادید
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1998

به "9 وسیله آشپرخانه که جرم می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 وسیله آشپرخانه که جرم می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید