10 فایده خوردن تخم مرغ????

به گزارش پسرک کامپیوتری، تخم مرغ یک غذای عالی است. آن ها با مواد مغذی پر شده اند، راحت و سریع می توانید آن را آماده کنید و از خوردن آن مواد مورد نیاز بدن را تامین کنید.

10 فایده خوردن تخم مرغ????

در اینجا 10 فواید تخم مرغ گفته شده که در مطالعات علمی اثبات شده است.

1. فوق العاده مغذی

تخم مرغ یکی از مواد مغذی موجود در کره زمین است. یک تخم مرغ کامل حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای تبدیل یک سلول واحد به یک جوجه است.

یک تخم مرغ بزرگ پخته حاوی چه موادی است [1]:

ویتامین A

فولات

ویتامین B5

ویتامین B12

ویتامین B2

فسفر

سلنیوم

تخم مرغ همچنین حاوی مقادیر مناسب ویتامین D، ویتامین E، ویتامین K، ویتامین B6، کلسیم و روی است.

این با 77 کالری، 6 گرم پروتئین و 5 گرم چربی های سالم همراه است.

تخم مرغ ها همچنین حاوی مواد مغذی مختلفی هستند که برای سلامتی مهم اند. تخم مرغ غذای عالی است. آن ها تقریبا از هر ماده مغذی مورد نیاز شما کمی در خود دارند.

تخم مرغ های غنی شده با امگا 3 حاوی مقادیر بیشتری امگا 3 هستند و میزان ویتامین A و E بیشتری دارند. [3 و 2] خلاصه: تخم مرغ ها از جمله مواد مغذی خوراکی موجود در کره زمین هستند که تقریبا از هر ماده مغذی مورد نیاز شما در خود دارند. تخم مرغ های غنی شده با امگا 3 حتی سالم تر هم هستند.

2. سرشار از کلسترول است.

درست است که تخم مرغ دارای کلسترول بالایی است. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که کلسترول موجود در تخم مرغ لزوما کلسترول خون را افزایش نمی دهد. [4 و 5] کبد در واقع مقادیر زیادی کلسترول هر روز تولید می کند. وقتی میزان مصرف کلسترول در رژیم غذایی خود را افزایش می دهید، کبد شما کلسترول کمتری را در بدن تولید می کند. [6 و 7]

واکنش به خوردن تخم مرغ بین افراد فرق دارد. [8]

در 70٪ از افراد، تخم مرغ به هیچ وجه کلسترول را افزایش نمی دهد.

در 30٪ دیگر (که به آن پاسخ دهنده هایپر گفته می شود)، تخم مرغ می تواند کلسترول کل و LDL یا همان کلسترول بد را به طور خفیف بالا ببرد. با این حال، افراد مبتلا به اختلالات ژنتیکی مانند هایپرکلسترول خانوادگی یا یک نوع ژن به نام ApoE4، ممکن است نیاز باشد مصرف تخم مرغ را محدود کنند یا به طور کلی از خوردن آن اجتناب کنند.

خلاصه: تخم مرغ دارای کلسترول بالایی است، اما خوردن تخم مرغ بر کلسترول خون تاثیر منفی نمی گذارد و باعث افزایش آن نمی شود.

3. با خوردن آن کلسترول خوب یا (HDL) افزایش می یابد.

HDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی بالا است. اغلب به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود. [9] افرادی که میزان HDL بالاتری دارند، معمولا خطر کمتری در ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و سایر مسائل برای سلامتی دارند. [10 و 11 و 12 و 13] خوردن تخم مرغ راهی عالی برای افزایش HDL است. در یک مطالعه، خوردن دو عدد تخم مرغ در روز به مدت شش هفته، سطح HDL را 10٪ افزایش داد. [14 و 15 و 16] خلاصه: مصرف تخم مرغ به طور مداوم منجر به افزایش کلسترول خوب یا (HDL) می شود، که با کاهش ریسک ابتلا به بسکمک از بیماری ها در ارتباط است.

4. تخم مرغ حاوی یک ماده مغذی مهم به نام کولین است.

کولین یک ماده مغذی است که بیشتر مردم حتی نمی دانند آن وجود دارد، اما این ماده فوق العاده مهم است و اغلب در دسته ویتامین های گروه B قرار می گیرد.

کولین برای ساخت غشاهای سلولی مورد استفاده قرار می گیرد و در تولید مولکول های سیگنالینگ در مغز، همراه با عملکردهای مختلف دیگر نیز نقش دارد. [17] علائم کمبود کولین جدی است و خوشبختانه نادر.

تخم مرغ کامل منبع عالی کولین است. یک تخم مرغ حاوی بیش از 100 میلی گرم از این ماده مغذی بسیار مهم است.

خلاصه: تخم مرغ از منابع مهم رژیم غذایی کولین هست که یک ماده مغذی بسیار مهم است اما بیشتر مردم به میزان کافی از آن مصرف نمی کنند.

5. خوردن تخم مرغ باعث کاهش خطر بیماری های قلبی می شود.

کلسترول LDL معمولا به عنوان کلسترول به اصطلاح بد شناخته می شود.

به خوبی مشاهده شده است که داشتن مقادیر بالای LDL در خون باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی خواهد شد. [18و 19] اما بسکمک از مردم بی خبرند از این که LDL بر اساس میزان ذرات به چند زیر گروه تقسیم می شود.

ذرات LDL به میزان کوچک و میانه و بزرگ وجود دارد.

بسکمک از مطالعات نشان داده اند که افرادی که ذرات LDL کوچک و میانه دارند، بیشتر از افرادی که ذرات LDL بزرگ دارند، در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند. [20و 21و 22] حتی اگر تخم مرغ اثر افزایشی بسیار کمی در کلسترول بد یا همان LDL در برخی افراد داشته باشد، مطالعات نشان می دهد که ذرات کلسترول از LDL کوچک، متراکم به بزرگ تغییر می کند، که به جلوگیری از بیماری قلبی می کند. [23و 24] خلاصه: به نظر می رسد که مصرف تخم مرغ الگوی ذرات کلسترول (بد) یا LDL را از LDL کوچک و متراکم به LDL بزرگ تغییر می دهد، که باعث کاهش خطر بیماری قلبی می شود.

6. حاوی آنتی اکسیدان هایی است که فایده زیادی برای سلامتی چشم دارند.

یکی از پیامدهای پیری این است که بینایی تمایل به ضعیف تر شدن دارد.

چندین ماده مغذی وجود دارد که در مقابله می کند با برخی از فرآیندهای دژنراتیو یعنی بیماری های که باعث ضعف بینایی در سنین بالا می شوند. دو مورد از آن ها لوتئین و زاکزانتین نامیده می شود. آن ها آنتی اکسیدان های قدرتمندی هستند که در شبکیه چشم جمع می شوند. [25و 26] مطالعات نشان می دهد که مصرف مقادیر کافی از این مواد مغذی می تواند خطر بروز آب مروارید و دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد، که دو اختلال چشم بسیار شایع هستند. [27و 28و 29] زرده تخم مرغ حاوی مقادیر زیادی از لوتئین و زاکزانتین است.

در یک مطالعه کنترل شده، خوردن فقط 1.3 زرده تخم مرغ در روز به مدت 4.5 هفته باعث افزایش سطح لوتئین خون به میزان 28-50٪ و زئاکسانتین به میزان 114-142٪ شده است. [30] تخم مرغ همچنین سرشار از ویتامین A است. که کمبود ویتامین A شایع ترین دلیل بروز اختلالات در چشم و ضعف بینایی در جهان است. [31] خلاصه: آنتی اکسیدان های لوتئین و زیگزانتین برای سلامتی چشم بسیار مهم هستند و می توانند در جلوگیری از تخریب ماکولا و آب مروارید کمک کنند. تخم مرغ از هر دوی آنها به میزان فراوان دارد.

7. حاوی امگا 3، کاهش دهنده سطح تری گلیسیریدهای خون.

همه تخم مرغ ها یکسان تولید نمی شوند. ترکیب مواد مغذی آنها بسته به نحوه تغذیه و پرورش مرغ ها فرق دارد.

تخم مرغ هایی که در مراتع پرورش داده شده و یا با خوراک غنی شده امگا 3 تغذیه می شوند دارای اسیدهای چرب و امگا 3 بسیار بیشتری هستند.

نشان داده شده که اسیدهای چرب امگا 3 باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون می شود، که یک عامل خطرناک شناخته شده موثر در ایجاد بیماری های قلبی است. [32و 33] مطالعات نشان می دهد که مصرف تخم مرغ غنی شده از امگا 3 یک روش بسیار موثر برای کاهش سطح تری گلیسیرید خون است. در یک مطالعه، خوردن فقط پنج تخم مرغ غنی شده از امگا 3 در سه هفته، تری گلیسیریدها را 16 تا 18٪ کاهش داد. [34و 35] خلاصه: تخم مرغ غنی شده و آن هایی که به صورت ارگانیک در مراتع طبیعی پرورش می یابند حاوی مقادیر قابل توجهی اسیدهای چرب امگا 3 باشد. خوردن این نوع تخم ها یک روش موثر برای کاهش تری گلیسیرید خون است.

8.حاوی پروتئین است

پروتئین ها بلوک اصلی ساختمان بدن انسان هستند. از آنها برای ساخت انواع بافت ها و مولکول هایی استفاده می شود که به اهداف ساختاری و عملکردی نیز می پردازند.

دریافت میزان کافی پروتئین در رژیم غذایی بسیار مهم است و مطالعات نشان می دهد که در حال حاضر مقادیر توصیه شده ممکن است بسیار کمتر از میزان مورد نیاز بدن باشند.

تخم مرغ منبع عالی پروتئین است و یک تخم مرغ بزرگ تنها حاوی شش گرم آن است.

تخم مرغ ها همچنین دارای تمام اسیدهای آمینه ضروری در نسبت های مناسب هستند، بنابراین بدن شما کاملا مجهز شده است تا از پروتئین موجود در تخم مرغ استفاده کامل بکند.

خوردن میزان کافی پروتئین می تواند به کاهش وزن، افزایش توده عضلانی، کاهش فشار خون و بهینه سازی سلامت استخوان کمک کند.[36و 37و 38و 39]

خلاصه: تخم مرغ ها از پروتئین حیوانی نسبتا بالایی برخوردار هستند و حاوی تمام اسیدهای آمینه اساسی مورد نیاز بدن انسان اند.

9.کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی.

چندین دهه است که بر علیه تخم مرغ ها تبلیغات منفی صورت می پذیرد. ادعا شده است که به دلیل کلسترول موجود در آنها، احتمال دارد برای قلب بد باشند. بسکمک از مطالعات منتشر شده در سال های اخیر رابطه بین خوردن تخم مرغ و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را مورد بررسی قرار داده اند.

در یک بررسی از 17 مطالعه با مجموع 263.938 شرکت کننده هیچ ارتباطی بین مصرف تخم مرغ و بیماری قلبی یا سکته مغزی مشاهده نشده است. [40] بسکمک از مطالعات دیگر به همین نتیجه رسیده اند. [41و 42] با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که وقتی مبتلایان به دیابت تخم مرغ می خورند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی در آن ها افزایش می یابد. [43] مشخص نیست که آیا تخم مرغ واقعا باعث افزایش خطر شده است یا نه، زیرا این نوع مطالعات فقط می تواند ارتباط آماری را نشان دهد. آن ها نمی توانند ثابت کنند که تخم مرغ باعث این بیماری های شده است.

این امکان وجود دارد که به طور میانه افرادی که تخم مرغ زیادی می خورند و مبتلا به دیابت هستند از سلامتی کمتری برخوردار باشند.

در رژیم غذایی کم کربوهیدرات، که بهترین رژیم غذایی برای مبتلایان به دیابت است، خوردن تخم مرغ منجر به افزایش عوامل خطر بیماری قلبی می شود. [44و 45] خلاصه: مطالعات بسکمک به میزان مصرف تخم مرغ و خطر ابتلا به بیماری های قلبی پرداخته اند ولی ارتباطی بین آنها پیدا نشده است. با این حال، برخی از مطالعات افزایش خطر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را نشان داده اند.

10.خوردن تخم مرغ احساس سیری به شما می دهد.

خوردن تخم مرغ شما را از مصرف کالری بیشتر منصرف می کنند و به شما در کاهش وزن کمک می کند

تخم مرغ ها به طرز باورنکردنی شما را سیر می کند. [46] آن ها یک ماده غذایی پر پروتئین هستند، پروتئین به مراتب مهمترین ماده مغذی برای بدن است.

تخم ها در مقیاسی به نام شاخص سیری، نمره بالا می گیرند، که توانایی غذاها را در ایجاد احساس پر بودن و کاهش میزان مصرف کالری نشان می دهد. [47] در یک مطالعه بر روی 30 زن با اضافه وزن، خوردن تخم مرغ به جای شیرینی برای صبحانه باعث افزایش احساس پر بودن شد و باعث شد که آنها به مدت 36 ساعت بعد به طور اتوماتیک کالری کمتری مصرف کنند. [48] در یک مطالعه دیگر، جایگزینی نان وشیرینی با تخم مرغ در صبخانه باعث کاهش وزن قابل توجهی در مدت زمان هشت هفته شد. [49] خلاصه: تخم مرغ بسیار سیر کننده هستند و ممکن است بعدا درطول روز، کالری دریافتی را کاهش دهند. خوردن منظم تخم مرغ ممکن است باعث کاهش وزن شود.

سخن پایانی

مطالعات نشان می دهد که خوردن حدبیشتر سه تخم مرغ کامل در روز کاملا بی خطر است.

هیچ مدرکی وجود ندارد که مصرف بیشتر از آن مضر باشد ، زیرا فقط این میزان مورد مطالعه قرار گرفته است.

تخم مرغ تقریبا یک غذای عالی و طبیعی است.

علاوه بر همه چیز، آن ها ارزان هستند، آماده کردنشان آسان است، تقریبا در هر نوع غذایی می توان از آن ها استفاده کرد و طعم عالی دارند.

منبع: (healthline)

منبع: اُکالا
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1832

به "10 فایده خوردن تخم مرغ????" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فایده خوردن تخم مرغ????"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید