یادداشت تند کارگردان گشت 2 علیه مسعود فراستی

به گزارش پسرک کامپیوتری، سعید سهیلی کارگردان گشت 2 یادداشت تندی را علیه مسعود فراستی نوشت.

یادداشت تند کارگردان گشت 2 علیه مسعود فراستی

تی وی پلاس/ سعید سهیلی نوشت: ناگهان پرژکتورها روشن شده، سایه های کج و کوله ی دو قهرمان پوشالی نمایان می شود. یکی سوار بر اسبی نزار و نحیف. دیگری نشسته بر الاغی خِپِل. با نیزه و شمشیر و زرهِ ، همگی حلبی ، زنگ زده و قراضه ، آمده اند که دون کیشوت وار سینما را نجات دهند. اما از شَرِ چه چیز؟ کدام دشمن؟ کدام تهدید؟ کدام جبهه؟ چه خواب و خیالی! هیاهوی بسیار برای هیچ. سلحشورانی که با ظلم و جهل می جنگند یا بازیگرانی که خود را مسخره ی خلق ساخته اند ؟!! آقای مُجری هم فقط نشسته و نظاره می کند ، لبخند می زند. ، گاه به چپ ، گاه به راست. گاه به سرِ این ، گاه به ریشِ آن.

آن یکی که سابقه اش روشن است ، در مُهمل بافی و سفسطه گری، نامردی و نان به نرخ روز خوردن، چنان شُهره ی آفاق است که مرور کارنامه و شرحِ سابقه اش فقط قلم چِرک می کند. آقای اَنتلکتوئلِ ویندیده!! ـ از موضعی نه هُنری، که به شدت سیاسی ـ رکیک ترین الفاظ و عبارات و اهانت ها را نثارِ قشرِ شریف و هنرمندِ سینما می کند. آنوقت برای تخریبِ بُغض آلودِ فیلم هایی که پسندِ خودش نیست، از هر کارگردانی و با هر کمیت و کیفیتی ، مثل آب خوردن اَنگِ ابتذال می زند. تازه کارش به همین جا هم ختم نمی شود. خَبَرکِشی می کند ، به بیرونِ سینما، به مجلس!!! مجلس که خانه ی ملت است و ظاهر و باطنش شفاف ، خدا می داند دیگر به کدام خانه ها و محافل!

اما جوابِ های، هوی است ، از اینجا و آنجا فریاد اعتراض بلند می شود. حتی پلاس کُهنه ها نیز از صندوقچه بیرون می آیند، تَشتِ رسوایی از بام سرنگون می شود. کارنامه ی چرک و سیاه استاد دوباره ورق می خورد، ورق می خورد. و ورق می خورد ، چه عبرت آموز است درسِ تاریخ !!

اما … آقای افخمی؛ آقای کارگردان؛ آقای مُجری؛ آقای هفت … شما دیگر چرا ؟! زُلف به زُلف چه کسی گره زده ای ؟! دست در دستِ چه کسی نهاده ای؟! از این همکار و هم صنفِ مو سفید کرده نصیحت ، بشنو و تا دیر نشده خرجت را سوا کُن ، که هرکه در این سال ها با جنابِ استاد همنشین شده سر از ناکجا در آورده و حسابش به کرام الکاتبین افتاده!

آقای افخمی … بی پرده می گویم ، بی پرده که همه بدانند. هل من مبارز طلبیده ای ، گفته ای که اگر حرفمان را پس نگیریم چه و چه!!! به پشتوانه این تهدید، آقای منتقد هم یابو برش داشته و شیر شده ، غریده که جواب پرستویی و فرخ نژاد و همه را در برنامه هفت خواهد داد ، عجبا !! نمیدانم ، شاید مثلا بخواهد و بخواهی ریشهِ مان را بزنی !! آبِ پاکی را روی دستت بریزم … ما مثل بعضیها ریشهِ مان در ریش مان نیست که با یک تیغِ دو سوسمار به باد رود. ریشه ی ما در آب و خاکِ محکم تری است. از اینها گذشته، یکی بیرون از برنامه حرفی زده و دیگری هم بیرون از برنامه پاسخش را داده. یکی گفته و یکی شنیده. چرا پای برنامه را وسط می کشی؟ چرا آبروی تلویزیون و برنامه ی هفت و خودت را پای یک منتقد بی آبرو خرج میکنی؟!

این را بدان که من غُصه ی فیلمِ خودم را نمی خورم. بچه ی تَهِ خط و زیر پونز از این غائله ها باک ش نیست. من جنگ دیده ام. به بوی آتش و باروت خو گرفته ام ، به نبردِ تن به تن عادت دارم ، هیچ وقت هم اهلِ آجان کِشی و شکایت نبوده ام. چون لای پَرِ قو بزرگ نشده و خانگی نبوده ام. همیشه مسائلم را خودم حل کرده ام . رو در رو. مثل مرد. اگر قرار باشد از فیلمم دفاع کنم، می آیم توی برنامه ات می نشینم و همانجا سنگ هایم را وا می کَنَم. با تو ، خالقِ عروس و شوکران ، نه با هر نامردی که انگ می زند و خبر دروغ به آجان میبرد ، اما اینروزها بحثِ فیلمِ من نیست. بحثِ حیثیتِ یک صنف است. بحثِ حفظِ شالوده ی یک خانواده است. خودت بهتر می دانی که اعضای این خانواده روی فردشان و جمعشان تعصب دارند. اگر اجازه دهیم هر مرد و نامردی ، با منظور و بی منظور، به راحتی به ما ضربه بزند و مسائل صنفی مان را تبدیل به مسائل عمومی و اجتماعی کند فردا دیگر سینمایی نخواهیم داشت. بدان که … جشنواره ها و برنامه ها تمام می شوند. مُجری ها و منتقدین می آیند و می فرایند. حتی ممکن است فیلم ها بسوزند و نابود شوند. اما نام و یاد و رفتار و کردارِ خانواده ی سینما می ماند. پس تا دیر نشده جبهه ات را مشخص کُن. برای سینما کار می کنی یا علیه سینما؟ میخواهی در ذهن ها خالق عروس و شوکران بمانی یا مجری برنامه هفت و رفیق آدم فروش ؟!! رفیق حیف … حیف از رفیق . پروژکتورها خاموش می شوند ، سایه های کج و وکوله می فرایند ، قهرمانهای پوشالی محو می شوند، آنچه در ذهن ها می ماند قهرمانهای واقعیند.

مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1226

به "یادداشت تند کارگردان گشت 2 علیه مسعود فراستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت تند کارگردان گشت 2 علیه مسعود فراستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید