کروکودیل های ترسناک و رازهایی که با خود حمل می نمایند

به گزارش پسرک کامپیوتری، ایسنا نوشت: محققان دانشگاه مک گیل کانادا در مطالعه اخیرشان به آنالیز این موضوع که دی.ان.ای کروکودیل چه چیزهایی را می تواند در خصوص عصر یخبندان به ما بیاموزد، پرداختند.

کروکودیل های ترسناک و رازهایی که با خود حمل می نمایند

چه چیزی باعث تکامل کروکودیل شده است؟ آیا آب و هوا عامل اصلی این موضوع است یا تغییرات در سطح دریاها؟ محققان دانشگاه مک گیل که مصمم به یافتن پاسخ این سؤالات بودند، دریافتند در حالی که تغییر دما و بارندگی تأثیر کمی بر جریان ژنی کروکودیل ها در طول سه میلیون سال گذشته داشته است، اما تغییرات سطح دریاها در طول عصر یخبندان تأثیر متفاوتی بر این امر داشته است.

دکتر خوزه آویلا-سروانتس(José Avila-Cervantes) از محققان این مطالعه گفت: تمساح آمریکایی در تغییرات دما و بارندگی متحمل تغییرات زیادی شده است اما حدود 20 هزار سال پیش(زمانی که بیشتر آب دنیا یخ زده بود و صفحات یخی وسیعی را تشکیل داده بود) سطح دریاها بیش از 100 متر کاهش یافت. این امر یک مانع جغرافیایی ایجاد کرد که جریان ژنی کروکودیل ها را در پاناما از هم جدا کرد.

محققان خاطرنشان کردند که گرچه کروکودیل ها شناگران خوبی هستند، اما نمی توانند مسافت های طولانی را در خشکی طی نمایند. در نتیجه، جمعیت کروکودیل های نواحی کارائیب و اقیانوس آرام از یکدیگر جدا شدند و در نتیجه دچار جهش های ژنتیکی متفاوتی شدند.

محققان این مطالعه مقدار تحمل جمعیت های زنده تمساح های آمریکایی(Crocodylus acutus) نسبت به آب و هوا را با داده های دیرین اقلیم شناسی این نواحی را در طول سه میلیون سال گذشته(بازه زمانی تغییرات شدید آب و هوایی در طول عصر یخبندان) مقایسه کردند.

دیرین اقلیم شناسی یا آب و هواشناسی دیرینه(Paleoclimatology)، مطالعه شرایط آب و هوایی گذشته کره زمین است. در واقع، هرگونه پژوهشی که اطلاعاتی درباره شرایط آب و هوایی کره زمین پیش از احداث ایستگاه های هواشناسی فراهم کند، در زمره پژوهش های دیرین اقلیم شناسی قرار می گیرد.

این یکی از اولین مطالعاتی است که در آن محققان اثرات عصر یخبندان را در یک گونه گرمسیری می یابند. هانس لارسون(Hans Larsson) استاد زیست شناسی در موزه ردپات دانشگاه مک گیل گفت: کشف اثرات آخرین عصر یخبندان هنوز در ژنوم کروکودیل های آمریکایی اقیانوس آرام و کارائیب امروزی تعیین است. کشف اینکه این حیوانات به راحتی نوسانات آب و هوایی عصر یخبندان را تحمل نموده اند، نشان دهنده انعطاف پذیری آنها در طول زمان زمین شناسی است. به نظر می رسد فقط انسان ها در دهه های اخیر با شکار و توسعه زمین واقعاً روی کروکودیل ها تأثیر گذاشته اند. این یافته ها بینش جدیدی را در خصوص اینکه چگونه محرک های محیطی بر تکامل ژنتیکی تأثیر می گذارند، ارائه می دهد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2135

به "کروکودیل های ترسناک و رازهایی که با خود حمل می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کروکودیل های ترسناک و رازهایی که با خود حمل می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید