چرا فقط 3 کشور در مقابله با کرونا پیروز بودند؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، آنالیز ها نشان می دهد 3 کشور کره جنوبی، تایوان و سنگاپور در مهار کرونا پیروز عمل نموده اند که دلایل مختص به خود دارند.

چرا فقط 3 کشور در مقابله با کرونا پیروز بودند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، از سنگاپور، تایوان و کره جنوبی به عنوان الگویی برای دیگر کشورها در مقابله با بحران ناشی از شیوه کرونا یاد می شود. تدابیر این کشورها در مقابله و کنترل شیوع کرونا در کشورهایشان چه بوده است؟

  • کره جنوبی

کره جنوبی به دلیل تجربه اش در سال 2015 با ویروس مرس، دست به اصلاحاتی اساسی در سیستم درمانی کشور زد. در جریان این اصلاحات برای نمونه به صدور مجوز برای تست ویروس سرعت بخشیده شد. به این ترتیب کره جنوبی پیروز شد به موقع در بحران کرونا تا آنجا که امکان داشت، شمار زیادی از مبتلایان را ردیابی کند و با شناسایی دایره افرادی که با فرد مبتلا در ارتباط بوده اند، آنها را به موقع برای جلوگیری از پخش بیشتر ویروس قرنطینه کند.

از سوی دیگر در کره جنوبی اپلیکیشن هایی برای گوشی های هوشمند طراحی شده که نشان می دهند، افراد آلوده در چه نقاطی رفت و آمد داشته اند. به این ترتیب ساکنان این مناطق از این مسئله که می توانند به طور بالقوه به این ویروس آلوده شده باشند، مطلع می شوند.

جالب اینجاست که کره جنوبی تا کنون مقررات منع رفت و آمد در هیچ نقطه از کشور وضع ننموده است. در حال حاضر در کره جنوبی 50 ایستگاه درایو این Drive-In-Station وجود دارد که شهروندان می توانند با توقف در این ایستگاه ها به طور رایگان تست کرونا انجام دهند. در این کشور اگر فردی که ابتلای او به کرونا تأیید شده است، قرنطینه را ترک کند، جریمه سنگینی در انتظارش خواهد بود.

یک پدیده عجیب هم البته در کره جنوبی وجود داشت؛ یک بیمار به اصطلاح سوپرپخش نماینده ویروس که از اعضای یکی از فرقه های مسیحی بود، صدها عضو را در زمان کوتاهی به ویروس کرونا آلوده نموده بود و با معین شدن آلودگی او و دایره ارتباطاتش، زنجیره انتقال کرونا در همان ابتدا به راحتی ردیابی و در این نقطه قطع شد. اما در این میان اوضاع در کره جنوبی هم تغییر نموده است. در 20 درصد از کل موارد ابتلا دیگر نمی توان از تشخیص نقطه شروعین یا کانون شیوع سخن گفت؛ شیوع کرونا در کره جنوبی هم در حال حاضر پخش و پراکنده و غیرمتمرکز است.

یکی دیگر از اقداماتی که گفته می شود کره جنوبی را در تشخیص و کنترل کرونا پیروز نموده است، انجام گسترده تست کرونا برای شهروندان این کشور است. از سوی دیگر شرکت های کره ای پیروز به عرضه تست هایی به بازار شده اند که در مدت زمان کوتاهی خود شخص را قادر به انجام و اطلاع از نتیجه تست می نماید.

از روز آدینه (8 فروردین) اما شمار موارد جدید ابتلا به ویروس در این کشور افزایش یافته است. روز آدینه 146 مورد جدید گزارش شد که منشا ابتلا به شهر میلیونی دئگو در جنوب شرقی کره که به شدت با ویروس کرونا درگیر است، باز می شود. در دئگو ده ها نفر از بیماران و مراجعه نمایندگان به یک بیمارستان در روزهای گذشته در آنجا به کرونا مبتلا شده اند. موارد تازه ابتلا در 24 ساعت گذشته 105 مورد بوده است.

تا صبح 10 فروردین در کره جنوبی 9583 نفر مبتلا و 152 مورد مرگ در اثر کرونا گزارش شده است.

کره جنوبی حدود 51 میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد.

  • تایوان

تایوان از اواخر ماه ژانویه دست به تدابیری برای مقابله با شیوع کرونا زد؛ متوقف کردن سفرها و پروازها ابتدا از مبدأ ووهان (کانون شروع شیوع کرونا در چین) به تایوان و سپس از تمامی نقاط چین به تایوان، از جمله این تدابیر بود. در شروع ماه فوریه در برابر هر ساختمان دولتی گروهی برای اندازه گیری درجه حرارت شهروندان مستقر شدند. مقررات سختگیرانه بهداشتی و دستورالعمل های گسترده در خصوص قرنطینه افرادی که وارد کشور می شدند از جمله تدابیر دیگری بود که تایوان نسبت به کشورهای دیگر، به موقع وضع و اجرا کرد.

از دیگر اقدامات تایوان می توان به افزایش فراوری اقلام و کالاهای بهداشتی و پزشکی با هماهنگی های مرکزیت داده شده اشاره نمود.

در تایوان هم اما حکومت از تجربه گذشته خود بسیار آموخته است؛ 17 سال پیش ویروس سارس در این کشور شیوع پیدا کرد و در تایپه، پایتخت تایوان ماه ها شرایط اضطراری حاکم بود. با شروع پاندمی کرونا، تایوان راه پیشگیری زودهنگام را برگزید؛ خارجیان واردشونده به کشور موظف به تشریح و اثبات جهت سفر خود شدند. این گام از جمله با اپلیکیشن های ویژه قابل اجراست. تایوان در حال حاضر مقررات 14 روز قرنطینه را اجرا می نماید و ورود شهروندان چینی به این کشور را ممنوع نموده است.

تا صبح یکشنبه در تایوان 283 مورد ابتلا و دو مورد مرگ در اثر آلودگی به ویروس کرونا گزارش شده است.

تایوان حدود 24 میلیون نفر جمعیت دارد.

  • کشورها چگونه به جنگ کرونا رفتند؛ جدول رفتارهای 17 کشور | از خواهش و تعطیلی تا جریمه و حکومت نظامی
  • سنگاپور

با انتشار خبر شیوع کرونا در کشورهای همسایه، سنگاپور سریعا واکنش نشان داد و کنترل های مرزی را تشدید کرد و محدودیت هایی برای مسافران اعمال کرد. در فرودگاه های سنگاپور، دفاتر کاری، سینماها و مراکز خرید حرارت بدن مسافران و شهروندان اندازه گیری می شد.

از 23 ماه مارس تا به امروز، دولت سنگاپور سفر به این کشور و به وسیله این کشور را ممنوع نموده است. چکاپ شهروندان و اقدامات احتیاطی چون فرستادن شهروندان مشکوک به کرونا به قرنطینه از جمله تدابیری بود که سنگاپور به یاری آنها با کرونا مقابله کرد.

در این کشور شهروندان همچنین می توانند از اپلیکیشنی بر روی گوشی های همراه خود استفاده نمایند که با استفاده از آن می توان پی برد، چه کسی بیش از نیم ساعت در فاصله کمتر از دو متری فردی مبتلا ایستاده یا به سر برده است. ویروس شناس آلمانی، دروستن اما بر این باور است که استفاده از چنین روش هایی در آلمان شدنی نیست.

تا صبح یکشنبه در سنگاپور 802 مورد ابتلا و 3 مورد مرگ در اثر آلودگی به ویروس کرونا گزارش شده است.

سنگاپور تقریبا 5 میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد.

  • کرونا به این زودی ها نمی رود | چین خود را برای موج دوم بازگشت کرونا آماده می نماید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 853

به "چرا فقط 3 کشور در مقابله با کرونا پیروز بودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فقط 3 کشور در مقابله با کرونا پیروز بودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید