چرا روحانی گفت در لبه پرتگاه هستیم؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، رئیس جمهور گفت: منطقه ما بر لبه پرتگاه ایستاده است؛ تا جایی که تنها یک اشتباه می تواند آتشی بزرگ را برافروزد.

چرا روحانی گفت در لبه پرتگاه هستیم؟

به گزارش خبرگزاری پسرک کامپیوتری، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی هفتادچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل خطاب به کشورهای عربی منطقه گفت: منطقه ما بر لبه پرتگاه ایستاده است؛ تا جایی که تنها یک اشتباه می تواند آتشی بزرگ را برافروزد.

چرا رئیس جمهور این مساله را مطرح نمود؟

پس از خروج آمریکا از برجام، تنش ها در خلیج فارس شدت گرفت. بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با اعزام ناو ابراهام لن گزینه جنگ را مطرح نمود. پس از آن خلیج فارس دریای عمان دچار تنش های جدی شد که مهمترین آن آتش دریافت دو نفتکش همزمان با دیدار آبه شینزو با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود. از همان روز اتش فتنه غرب در خلیج فارس شعله ور شد. تنش ها شدت گرفت. ائتلاف دریایی تشکیل شد.

در این میان حمله به قلب تاسیسات نفتی آرامکو، سبب شد که غرب یکصدا نوای اتهام به ایران را سر دهد! تروئیکای اروپا که برای فرار از بدعهدی خود نسبت به اینستکس و برجام پناه به اتهام زدن به ایران برده است پیرو ترامپ گربه رقصانی می نمایند و سعودی را علیه ایران می شورانند. تا بلکه 11 سپتامبر دیگری را اینبار در خلیج فارس اجرا نمایند. اتهامات غرب به ایران درباره آرامکو تله ای برای عرب های منطقه است. همانطور که رئیس جمهور خطاب به سعودی گفت: آمریکا اینجاست، نه در خاورمیانه. آمریکا وکیلِ هیچ ملتی و کفیلِ هیچ دولتی نیست. هیچ دولتی به دولتِ دیگر، وکالت نمی دهد و کفالت خویش را به دیگری نمی سپارد. اگر امروز شعله های آتشِ یمن، تا حجاز هم زبانه کشیده است، باید آتش افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی گناهان را آماج تهمت ها و کینه ها قرارداد. امنیتِ عربستان با سرانجام دادنِ تجاوز به یمن، حاصل می گردد، نه با دعوت از بیگانگان. ما حاضریم برای صلح از همه توان ملی و اعتبار منطقه ای و اقتدار بین المللی خویش، مایه بگذاریم. راهکار صلح در جزیره العرب، امنیت در خلیج فارس و ثبات در خاورمیانه، را باید در درون خاورمیانه جستجو کرد و نه در بیرون آن. مسایل منطقه، بزرگ تر و مهم تر از آن است که آمریکا از عهدۀ آن برآید. دولتی که نتوانسته مسأله افغانستان و عراق و سوریه را حل نماید و بانی افراطی گری، طالبانی گری و داعشی گری بوده است ؛ هرگز قادر به حل معضلات پیچیده تر نخواهد بود.

منطقه ما بر لبه پرتگاه ایستاده است؛ تا جایی که تنها یک اشتباه می تواند آتشی بزرگ را برافروزد. ما دخالتِ تحریک آمیزِ بیگانگان را تحمل نمی کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیتِ سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می دهیم. اما راه جایگزین و مطلوب ما، همبستگیِ میان همه ملت های دارای منافع مشترک در خلیج فارس و منطقه هرمز است.

مشروح این گزارش تحلیلی را اینجا بخوانید.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 382

به "چرا روحانی گفت در لبه پرتگاه هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا روحانی گفت در لبه پرتگاه هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید