چین در مواقع بحرانی از ایران حمایت می نماید

به گزارش پسرک کامپیوتری، وبگاه وابسته به کنگره آمریکا گزارش کرد که علیرغم تحریم ها و فشارهای ایالات متحده آمریکا، کشور چین همیشه در مواقع بحرانی از جمهوری اسلامی ایران حمایت نموده است.

چین در مواقع بحرانی از ایران حمایت می نماید

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از فارس، پایگاه اطلاع رسانی هیل وابسته به کنگره آمریکا در گزارشی بر همکاری دولت های جمهوری اسلامی ایران و چین در شرایط بحرانی تأکید کرد.

در مقدمه این گزارش، از ایران و چین بعنوان چالش های جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا در حوزه سیاست خارجی نام برده شده است و سپس با اشاره به همکاری پکن با تهران در اوضاع فعلی که جمهوری اسلامی ایران با فشار تحریم های ایالات متحده و مسائل مالی و شیوع ویروس کرونا روبرو است، آمده است که همکاری چین با ایران تاجایی بوده است که خزانه داری آمریکا در سال گذشته میلادی دست کم دوبار شرکت های چینی را برای معامله با ایران تحریم کرد.

اواخر مهرماه، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای بیان کرد که دو شهروند و شش شرکت چینی را به دلیل همکاری با شرکت کشتیرانی ایرانی به لیست تحریم های خود افزوده است.

طبق این گزارش، در چندسال گذشته، چین عظیمترین واردکننده نفت بوده و در این زمینه بیشتر به غرب آسیا وابسته بوده است و ایران را یکی از تأمین کنندگان مهم منابع انرژی و شرکت کننده ای مهم در پروژه های زیرساختی خود می داند.

در بخش هایی از این گزارش با تأکید بر تداوم همکاری دولت های چین و ایران آمده است که دو کشور بعنوان دشمنان ایالات متحده، اهداف عظیم تری را در سرمی پرورانند و چین در برهه فعلی که ایران با مسائل تحریم ، کرونا و مالی روبرو است، منابعی را در اختیار جمهوری اسلامی قرار می دهد و این کشور را تقویت می نماید.

اواخر تیرماه گزارش هایی از سند برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین منتشر شد که رسانه های غربی از آن بعنوان ضربه سنگین به سیاست های ضدایرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یاد کردند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در این خصوص گزارش کرد که چین و ایران با ایستادگی و مقاومت در مقابل آمریکا به همکاری تجاری و نظامی نزدیک می شوند.

دونالد ترامپ در سال 2018 علیرغم پایبندی کامل ایران به توافق هسته ای به صورت یکجانبه از برجام خارج شد و رسماً خاتمه مشارکت ایالات متحده در این توافق را بیان کرد و از آن موقع به امید منزوی کردن ایران و وادار کردن این کشور به توافق مجدد با واشنگتن، تحریم های مختلفی را علیه جمهوری اسلامی به کار گرفت و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را در پیش گرفت که نه تنها دستاوردی برای این کشور نداشت بلکه ایران بعد از بدعهدی شرکای اروپایی برجام، شروع به کاهش بعضی تعهداتش ذیل برجام کرد.

از طرف دیگر، روز گذشته بود که علی ربیعی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران از شروع فرایند فراوری اورانیوم با غنای 20 درصد اطلاع داد و گفت: از ساعاتی پیش فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول اورانیوم غنی شده UF6 به دست خواهد آمد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1360

به "چین در مواقع بحرانی از ایران حمایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در مواقع بحرانی از ایران حمایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید