یک کشور با دو رئیس!

به گزارش پسرک کامپیوتری، اگر سال به سال قصد خبر گرفتن از هائیتی را داشتید، تنها می توانستید از رتبه پایین پاسپورت این کشور خبر پیدا کنید، اما حالا این کشور در مرکز توجه قرار گرفته است؛ چراکه رئیس جمهور این کشور در حملات گانگستری کشته شده است. با کشته شدن رئیس جمهوری هائیتی، مدام خبر های گوناگونی از این کشور منتشر می گردد. بر اساس آخرین خبرها، نیویورک تایمز گزارش می دهد که دو آمریکایی در میان مظنونان حمله به ریاست جمهوری هائیتی دیده شده اند.

یک کشور با دو رئیس!

17 مظنون تا به امروز در ارتباط با حادثه ترور رئیس جمهور هائیتی بازداشت شده اند و مقام های هائیتی می گویند گمان برده می گردد دو تن از این مظنونان دارای شهروندی دوگانه آمریکا-هائیتی بوده و دولت کلمبیا هم اعلام نموده که دست کم 6 تن از این مظنونان اعضای سابق ارتش این کشور هستند.

لئون چارلز، رئیس پلیس ملی هائیتی اظهار کرد: 15 تن از بازداشتی ها اهل کلمبیا بوده اند. او توضیح داد: هشت مظنون دیگر هم تحت تعقیب هستند و سه تن دیگر به وسیله پلیس کشته شده اند. چارلز قبل تر، از کشته شدن هفت تن صحبت نموده بود. این رئیس پلیس ادامه داد: ما قرار است آن ها را به دست عدالت بسپاریم.

این در حالی است که در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده در ارتباط با تحولات بعد از ترور رئیس جمهوری هائیتی، 17 مظنون دستبند به دست روی زمین نشسته بودند. دولت کلمبیا بیان کرد که از آن ها درباره 6 تن از مظنونان مربوط به ترور رئیس جمهوری هائیتی از جمله دو نفر از مظنونان کشته شده سوال شده و تعیین نموده که آن ها اعضای بازنشسته ارتش این کشور بوده اند، اما هویت آن ها را منتشر نکرد. به گفته رئیس پلیس ملی کلمبیا، ایوان دوکو رئیس جمهور این کشور به فرماندهی عالی ارتش و پلیس کلمبیا دستور همکاری با تحقیقات درباره ترور رئیس جمهور هائیتی را داده است.

وزارت خارجه آمریکا هم بیان کرد از گزارش ها درباره آمریکایی های بازداشت شده آگاه شده، اما نمی تواند آن را تایید و درباره آن اظهارنظر کند. به گفته مقام های هائیتی، این آمریکایی ها به نام های جیمز سولاجس 35 ساله و جوزف وینسنت، 55 ساله هستند. بعضی از مردم محلی چند خودرو را به آتش کشیده اند و نخست وزیر موقت هائیتی گفته ممکن است جونیل مویس به علت جنگ با الیگارش ها در هائیتی کشته شده باشد. جونیل مویس، رئیس جمهور 53ساله هائیتی روز چهارشنبه به ضرب گلوله در خانه خود کشته شد.

همسر رئیس جمهوری هم در این حمله شدیدا مجروح شده است. پلیس پورتوپرنس گفته ماموران راه عاملان ترور را هنگامی که در حال ترک محل بوده اند، بستند. کلود ژوزف، نخست وزیر موقت هائیتی گفت: این کشور در پی قتل رئیس جمهوری در شوک فرو رفته است.

مقام های دولتی گفته اند رئیس جمهوری هائیتی 11 گلوله خورده و در خانه خود بر اثر جراحات وارده جان داده است. دفتر رئیس جمهوری و اتاق خواب او غارت شده و او را غلتیده به خون در خانه اش پیدا نموده اند. مارتین مویس، همسر رئیس جمهوری هائیتی به بیمارستانی در فلوریدای آمریکا منتقل شده و گفته می گردد حال او وخیم است. سه فرزند رئیس جمهوری این کشور به گفته مقام های محلی به مکانی امن منتقل شده اند.

رئیس پلیس پورتوپرنس اطلاعاتی درباره انگیزه عاملان ترور رئیس جمهوری یا هویت آن ها ارائه ننموده است. سفیر هائیتی در آمریکا در تبادل نظر با خبرنگاران، عاملان حمله را مزدوران آدمکشی خوانده که برای کشتن رئیس جمهوری هائیتی پول گرفته بودند. نخست وزیر موقت این کشور گفته عاملان حمله خارجی بوده اند و به انگلیسی و اسپانیایی حرف می زدند.

تصاویر ویدئویی منتشر شده بعد از تیراندازی نشان می دهد افرادی تا بن دندان مسلح، با لباس های سیاه خارج از منزل رئیس جمهوری هائیتی با فریاد و به زبان انگلیسی خود را ماموران مبارزه با مواد مخدر آمریکا معرفی می نمایند. پلیس می گوید اگرچه عاملان قتل رئیس جمهوری خود را ماموران مبارزه با مواد مخدر آمریکا جا زده اند امکان ندارد این عده واقعا ماموران آمریکایی بوده باشند.

همزمان نخست وزیر این کشور از مردم خواسته که در خانه بمانند و مردم هائیتی هم از تقاضای نخست وزیر موقت برای ماندن در خانه هایشان پیروی نموده اند. کلود جوزف دو هفته شرایط اضطراری اعلام نموده که اجتماعات را ممنوع و استفاده از ارتش در برقراری نظم را در کنار توسعه دیگر اختیارات اجرایی مجاز می نماید.

تقاضا از آمریکا برای برقراری نظم

همزمان با این تحولات مقامات هائیتی از آمریکایی ها خواسته اند که در برقراری ثبات در این کشور یاری نمایند. آن ها از مقامات آمریکایی خواسته اند که برای حفاظت از فرودگاه هائیتی و سایر مکان های مهم مانند پمپ بنزین ها سربازانی به این کشور بفرستند.

هائیتی در سا ل های اخیر از اندازه خشونت گروه های گانگستری به شدت رنج برده است. بعلاوه با حاکم شدن بیماری پاندمی و ضعف این کشور در مراقبت های بهداشتی عمومی، نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در این کشور افزایش یافته است. در این شرایط نخست وزیر هائیتی گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور قول داده اند به هائیتی یاری نمایند.

هائیتی بلاتکلیف

به رغم ادعای کلود ژوزف، نخست وزیر موقت این کشور مبنی بر اینکه وی پس از ترور رئیس جمهور مسوولیت را به عهده دارد، شرایط بی ثبات سیاسی در این کشور حاکم شده و چالش دیگری برای دموکراسی ها در نیمکره غربی به وجود آورده است. روز پنج شنبه توفان سیاسی پدید آمد و همزمان دو نخست وزیر ادعای حکمرانی نموده و یک جنگ قدرت در این کشور در غیاب رئیس جمهور کشته شده به وجود آمده است.

کلود ژوزف، نخست وزیر موقت هائیتی گفت که او فرماندهی پلیس و ارتش را به دست گرفته و حکمرانی دولت در محاصره (state of siege) را اعلام نموده که اساسا کشور را تحت حکومت نظامی قرار می دهد. این در حالی است که کارشناسان حقوقی ادعای وی را زیر سوال بردند و حالا او به وسیله رقبا به چالش کشیده شده است.

دو روز پیش از اینکه مویس کشته گردد، یک نخست وزیر تازه معرفی کرد: آریل هنری. او به اسم کسی که جراح مغز و اعصاب است، قرار بود در این هفته نقش نخست وزیری را به طور رسمی به عهده بگیرد، اما وقایع به وجود آمده، مانع این امر شد. حالا هائیتی تبدیل به یک کشور با دو نخست وزیر شده و کارشناسان نگران هرج و مرج سیاسی در این کشور شده اند.

لیلاس دسکیرون، نویسنده اهل هائیتی که از 2001 تا 2004 وزیر فرهنگ این کشور بوده است، می گوید: هیچ کس نمی داند در حال حاضر چه اتفاقی قرار است بیفتد و این ملت 11 میلیون نفری را در یک شرایط منتظر باش و بیین چه خواهد شد، قرار داده است.

در سال 1991، پس از اینکه کودتا در این کشور رخ داد، مردم فوج فوج به وسیله دریا خود را به فلوریدا می رساندند و بحران پناهجویی برای آمریکا به وجود آوردند و حالا این ترس در بین مقامات آمریکایی شکل گرفته که ممکن است آمریکا دوباره بحرانی از این دست را تجربه کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران گفت ژوزف در زمان ترور در قدرت بوده و ایالات متحده به همین ترتیب به کار با او ادامه خواهد داد. اما وی اضافه نمود که ایالات متحده با هنری در تماس بوده و از همه مقامات هائیتی خواسته تا برای جلوگیری از خشونت بیشتر با هم کار نمایند. مقام ارشد سازمان ملل در هائیتی هم از ادعای ژوزف به اسم نخست وزیر برحق حمایت نموده است. به نظر می رسد ژوزف از حمایت بین المللی برخوردار است، اما هنوز هنری از ادعای خود برای حکمرانی دست برنداشته است.

منبع: فرارو
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1664

به "یک کشور با دو رئیس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کشور با دو رئیس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید