ریسک عملیاتی ایران همچنان بالاست

به گزارش پسرک کامپیوتری، مرکز پژوهش های اتاق ایران گزارش با عنوان ریسک کشوری ایران؛ فصل اول 2021 شامل پیش بینی های 10 ساله تا 2029 منتشر کرد؛ این گزارش ترجمه ای از گزارش موسسه فیچ سلوشنز (بیزینس مانیتور سابق) که نکاتی محوری در حوزه ریسک اقتصادی، سیاسی و عملیاتی دارد.

ریسک عملیاتی ایران همچنان بالاست

در این گزارش درباره ریسک اقتصادی آمده است: اقتصاد ایران پس از اعمال تحریم های ثانویه ایالات متحده، به دلیل کاهش صادرات نفت و سرمایه گذاری تضعیف شده است. علاوه بر آن، همه گیری کووید-19 باعث ایجاد اختلال در فعالیت ها شده است. در نتیجه ریال همچنان ضعیف و تورم همچنان بالا باقی خواهد ماند. چنانچه تحریم ها به تدریج لغو شود، رشد اقتصادی ایران در سال 2021 معادل 4.3 درصد و برای سال 2022 معادل 8.2 درصد پیش بینی می شود.

در بخش ریسک عملیاتی آمده است: محیط کسب وکار پرچالش ایران پس از تحریم های مجدد ترامپ درکنار پیامدهای همه گیری کووید 19 دستخوش وخامت بیشتر شده است. علاوه بر این، وابستگی شدید ایران به هیدروکربن ها، اقتصاد را در شرایط بسیار آسیب پذیری قرار داده است. ریسک های دیگر ازجمله موانع متعدد تجاری، انحصارات و ممنوعیت های قانونی بر سر راه مشارکت خارجی در برخی حوزه ها، قوانین سختگیرانه کار، وجود فساد و ضعف حاکمیت قانون، همچنین تسلط نهادهای دولتی بر صنایع مهمی چون بانکداری نیز وجود دارد که ثبات اقتصادی را تهدید می کند. امتیاز شاخص ریسک عملیاتی ایران نمره نامناسب 42.8 از 100 است که رتبه 12 را از میان 18 کشور خاورمیانه، بالاتر از کشورهای عمدتاً درگیر جنگ مانند یمن، عراق و سوریه، برای ایران معین کرده است.

در ادامه گزارش درباره تحلیل نقاط قوت و ضعف و چالش ها و فرصت های (سوات) اقتصادی عنوان شده: منابع بزرگ نفت، گاز و منابع معدنی ارزشمند در کنار بخش کشاورزی از نقاط قوت اقتصاد ایران هستند. در مقابل، تحریم های بین المللی، بخش بانکی ضعیف و ناکارآمدی محیط قانونی به عنوان چالشی برای سرمایه گذاری خارجی و حضور پررنگ دولت در اقتصاد، از نقاط ضعف اقتصاد کشور محسوب می شود. دو فرصت مهم اقتصاد نیز توسعه منابع گازی و بازار بزرگ مصرفی داخلی است. در مقابل، مهم ترین تهدیدهای احتاقتصادی نیز کاهش تولید نفت و وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی است.

همچنین در تحلیل سوآت سیاسی در گزارش تاکیده شده است: نقاط قوت شامل روابط تجاری با کشورهای چین، روسیه و ترکیه و تداوم کنترل قیمت کالاهای اساسی توسط دولت از طریق پراخت یارانه است که به حفظ ثبات کمک می¬کند. نقطه ضعف اساسی نیز عدم وجود اجماع سیاست گذاری در سطح کلان است. مهمترین فرصت ها شامل نقش آفرینی مجلس شورای اسلامی در مدیریت اقتصادی و تصمیم به ازسرگیری مذاکرات هسته ای است. در کوتاه¬مدت مهمترین تهدیدهای پیش رو از یک سو شکست مذاکرات هسته ای، ادامه تحریم های قبلی و افزایش تحریم¬های جدید امریکا و اروپا و از سوی دیگر نرخ بالای بیکاری جوانان است.

در بخشی از این گزارش به چشم انداز رشد اقتصادی ایران اشاره شده است: تولید ناخالص داخلی ایران در ده سال آینده به دلیل ادامه تنش با ایالات متحده و به علت تداوم ریسک های سیاسی و موانع ساختاری متعدد، بسیار پایین تر از ظرفیت های بالقوة آن پیش بینی می شود. میانگین رشد تولید ناخالص داخلی واقعی در طول دوره 29- 2020 حدود 4.3 درصد و بسیار پایین تر از میزان اوج خود در دوره پیش از اعمال تحریم ها پی بینی می شود.

در ادامه به چشم انداز سیاسی اشاره شده است: ایران که در سال های اخیر به واسطه افزایش فشارهای اقتصادی، دوران سختی را پشت سرگذاشته، نیاز به بازیابی ثبات اقتصادی خود به ویژه با از سرگیری صادرات نفت دارد. از سوی دیگر بایدن نیز خواستار بازگشت به برجام است. با این وجود ممکن است رقابت های سیاسی داخلی و نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری در ایران از سرگیری مذاکرات را تا چند ماه عقب بیاندازد. همچنین مشارکت استراتژیک ایران با چین می تواند ایالات متحده را در غرب اوراسیا در تنگنا قرار دهد. ایران از این طریق می تواند از پیشرفت قابل توجه اقتصاد خود پس از سال ها تحریم منتفع شود.

متن کامل این گزارش را از اینجا بخوانید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1522

به "ریسک عملیاتی ایران همچنان بالاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریسک عملیاتی ایران همچنان بالاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید