چرا اتصال وای فای گوشی من مدام قطع می گردد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، امروزه اینترنت و آنلاین بودن به بخش جدایی نا پذیر زندگی ما انسان ها تبدیل شده و تقریبا می توان گفت که ما بدون اینترنت نمی توانیم زندگی کنیم. یکی از راه های اتصال به اینترنت، استفاده از فناوری وای فای است. در دنیای امروزی اکثرا گوشی های هوشمند و کامپیوتر ها به تمام فناوری های لازم برای برقراری اتصال بی سیم مجهز شده اند. شبکه بی سیم وای فای به علت در دسترس بودن و سهولت ادغام آن ها با سایر شبکه ها و بعلاوه ارزان بودن یکی از محبوب ترین تکنولوژی های دنیا به شمار می آید. گاهی اوقات برای استفاده از این فناوری دچار مشکلاتی نیز می شوید. برای مثال گوشی هوشمند شما پس از وصل شدن به شبکه وای فای دچار قطعی های زیادی می گردد و شما را کلافه می نماید. دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد.

چرا اتصال وای فای گوشی من مدام قطع می گردد؟

در واقع اگر بخواهیم به زبانی دیگر بگوییم، اینکه چرا گوشی هوشمند من دچار قطعی های مکرر پس از اتصال به وای فای می شود را می توان از چند زاویه آنالیز کرد. آیا ایراد از گوشی، روتر یا خود اتصال اینترنت شماست؟ اگر شما نیز با این مسائل دست و پنجه نرم می کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که این مقاله را تا خاتمه مطالعه کنید، زیرا در این مطلب قصد داریم تا دلایل قطعی وای فای را از زوایای مختلف آنالیز نموده و راه چاره های پیشنهادی ممکن را برای برطرف سازی آن به شما ارائه دهیم.

مشکل از اینترنت شماست

بیایید از ساده ترین و محتمل ترین گزینه ایجاد این مشکل آغاز کنیم؛ یعنی اینترنت شما مشکل دارد. این مشکل تقصیر گوشی هوشمند شما نیست، حتی تقصیر روتر شما نیست، بلکه ارائه دهنده اینترنت شما احتمالاً با مسائلی روبرو است. اکنون این سوال مطرح می شود که چه کاری از دست من برای برطرف این مشکل بر می آید؟ پاسخ این است که کار خیلی زیادی نمی توانید انجام دهید. اگر اینترنت شما قطع می شود یا مسائل متناوبی در این رابطه دارید، بهتر است با ارائه دهنده اینترنت خود تماس گرفته و بعد منتظر بهبود شرایط بمانید. در این مرحله تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که آنالیز کنید آیا واقعاً اینترنت شما باعث ایجاد مسائل شده است یا خیر.

مشکل از روتر شماست

اگر مشکل از ارائه دهنده اینترنت شما نیست، پس بیایید به مرحله بعدی برویم. امکان دارد روتر وای فای شما درست کار نکند. اگر بخواهیم ساده بگوییم، یک روتر دستگاهی است که بسته های داده ای دستگاه های موجود در شبکه را به مقصد مناسب رسانده و با این کار آن ها را به اینترنت متصل می نماید. این داده ها می توانند بین چند دستگاه در شبکه باشند یا از دستگاهی به سمت اینترنت فرستاده شوند. روتر یک آدرس آی پی (IP) به هر کدام از دستگاه های شبکه می دهد تا در هنگام دریافت و ارسال داده ها، آدرس مقصد یا مبدا خود را بداند.

همچون بسیاری از دستگاه های خانه شما، ممکن است روتر وای فای به علتی عملکرد درست و مناسب خود را ارائه ندهد و شاید یک ریبوت ساده شما بتواند این مشکل را برطرف کند. اگر با این کار نیز مشکل برطرف نشد، نشانه هایی از مسائل روتر وجود دارد که شما می توانید آن را آنالیز کنید. آیا روتر بیشتر از حد گرم است؟ آیا کابل ها متصل به روتر سالم هستند و یا محکم به آن وصل شده اند؟ شما می توانید این موارد را آنالیز کنید یا بفهمید که مشکل از روتر وای فای است یا نه.

دستگاه های زیادی به شبکه وای فای شما وصل هستند

امروزه بسیار متداول است که ده ها دستگاه در خانه شما به وای فای متصل باشند. چیزی که مردم اغلب راجع به آن فکر نمی نمایند این است که روترها می توانند محدودیت هایی برای اتصال همزمان چند دستگاه داشته باشند. اگر اخیراً دستگاه های جدیدی را به Wi-Fi خانه خود وصل کردید یا تعداد زیادی از افراد در خانه به صورت همزمان از شبکه وای فای استفاده می نمایند، ممکن است نشانه ای از رسیدن به محدودیت روتر شما باشد.

خوشبختانه، این محدودیت ها را می توان تغییر داد. اما این کار بسیار سخت است، زیرا بستگی به سازنده روتر وای فای شما دارد. بنابراین بهتر است در این شرایط دستگاه های غیرضروری متصل به شبکه را قطع کنید تا شاید بفهمید که ایراد از کجای کار است. در واقع، این یک مشکل بسیار نادر است و باید خاطر نشان کنیم که محدودیت چندانی در بیشتر روترها وجود ندارد. اگر شما متقاعد شده اید که مشکل مربوط به این مسئله است، باید در پی چگونگی تنظیم روتر خود باشید.

فاصله زیادی با روتر وای فای خود دارید

فاصله شما تا روتر وای فای می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد شبکه Wi Fi شما داشته باشد. بعلاوه دیوارها و اشیاء می توانند روی این مقوله بسیار موثر باشند و موجب قطع شدن اتصال وای فای دستگاه شما شوند. اگر شما در خارج از محدوده Wi Fi قرار داشته باشید، اتصال گوشی شما قطع و وصل می شود. اگر فکر می کنید اتصال روتر شما نمی تواند به جایی که در آن هستید برسد، ممکن است فقط احتیاج باشد تا در مکان بهتری قرار گیرد.

هر چه شما به روتر وای فای نزدیک تر باشید، مسلماً اتصال قوی تری به شبکه خواهید داشت. بنابراین سعی کنید که روتر خود را در هر اتاقی که مرکز خانه هست قرار دهید. اگر در طبقه دوم واقع شده است، آن را به طبقه اول بیاورید و برعکس آن را نیز انجام دهید تا مقایسه کنید که در کدام شرایط، اتصال به شبکه قوی تری خواهید داشت.

امکان تداخل با سایر دستگاه ها نیز وجود دارد

شما ممکن است حتی فکرش را هم نکنید، اما بعضی از دستگاه های دیگر در خانه شما می توانند با روتر وای فای تداخل داشته باشند. تلفن های بی سیم، تلویزیون های هوشمند، مایکروویوها، دستگاه های بلوتوثی و دیگر روترهای نزدیک می توانند سیگنال هایی داشته باشند که شبکه Wi Fi شما را مختل نمایند. اگر روتر شما به یکی از دستگاه های مذکور نزدیک باشد، شاید آن دستگاه اختلال ایجاد می نماید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید آن است که کانال روتری که از آن بهره می برید را تغییر دهید. در این راستا برنامه های تجزیه و تحلیل WiFi (آیفون، آندروید) می تواند به شما نشان دهد که کدام کانا ل ها بیشترین استفاده را دارند و شما می توانید روتر خود را بر روی یک کانال دیگر تنظیم کنید تا اگر مشکل از آن باشد، حل شود. بعلاوه باید اطمینان حاصل کنید که تلفن شما به باند 5 گیگاهرتزی روتر شما متصل است.

بسیاری از روترها دارای دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز هستند که شما می توانید آن را انتخاب کنید. باند 2.4 گیگاهرتزی در مکان های شلوغ بسیار پر استفاده است و علت آن نیز به استفاده دستگاه های مختلف از آن نظیر لپ تاپ، تبلت و گوشی های هوشمند باز می شود و البته دستگاه های ضعیف بی سیم نیز بر روی این فرکانس کار می نمایند که از این میان می توان به کنترل درب گاراژ، تلفن های بی سیم، نمایشگر مراقبت از کودک و… اشاره نمود. در آن سو باند 5 گیگاهرتزی معمولاً باندی است که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد در نتیجه احتمالاً شما با انتخاب این باند می توانید مشکل خود را مرتفع سازید.

تنظیمات دستگاه خود را آنالیز کنید

به عنوان آخرین راه چاره بد نیست نگاهی به تنظیمات گوشی هوشمند خود بیاندازید. گوشی های اندرویدی به خصوص بعضی از تنظیمات را دارند که می تواند باعث ایجاد مشکل و اختلال در شبکه Wi Fi شوند. این تنظیمات باید مفید واقع شوند، اما این همواره اینطور نیست. به عنوان مثال، گوشی های هوشمند گوگل پیکسل دارای یک ویژگی به نام Adaptive Connectivity در بخش تنظیمات Network & Internet هستند.

این ویژگی برای این در نظر گرفته شده تا برای افزایش عمر باتری به طور اتوماتیک شبکه های گوشی را تغییر دهد. برای کسانی که نمی دانند بد نیست بگوییم که اتصالات ضعیف شبکه ها روی عمرباتری گوشی اثر منفی می گذارد. گوشی های گلکسی سامسونگ نیز در بخش Advanced تنظیمات Wi Fi ویژگی دارند زمانی که اتصال به شبکه وای فای ناپایدار باشد به طور اتوماتیک به اینترنت همراه گوشی وصل می شوند. این قابلیت باید مفید واقع شوند، اما بازهم همواره اینطور نیست.

طبیعتاً دلایل زیادی برای قطعی شبکه وای فای شما وجود دارد، اما ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم ترین و رایج ترین دلایل آن را برای شما شرح دهیم که شما بتوانید در صورت بروز مشکل در شبکه وای فای به راحتی آن را برطرف نمایید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منبع: Howtogeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1968

به "چرا اتصال وای فای گوشی من مدام قطع می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا اتصال وای فای گوشی من مدام قطع می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید