ترفندهای بالا بردن سرعت گوشی های اندرویدی

به گزارش پسرک کامپیوتری، مساله کند شدن گوشی های هوشمند بیشتر گریبانگیر دستگاه های اندرویدی است. بنابراین فارغ از این که از یک دستگاه مالی یا میان رده بهره ببرید و یا حتی یک پرچمدار پرزرق و برق را خریداری نموده باشید، انتها روزی با مشکل کندی روبرو خواهید شد!

ترفندهای بالا بردن سرعت گوشی های اندرویدی

اگر حس می کنید گوشی اندرویدی شما هم کند شده و اجرای فرامین آن با تاخیر همراه است، پیش از آن که از کوره در رفته و دستگاه را به زمین بکوبید، روش های زیر را امتحان کنید!

پاک کردن تصاویر، ویدیوها و سایر فایل ها

حتی گوشی های پریمیوم و گرانقیمت اندرویدی نیز در صورت پر بودن بیش از حد فضای حافظه داخلی با افت عملکردی چشمگیر روبرو خواهند شد.

سیستم عامل اندروید برای انجام پردازش های پشت پرده به اندازهی حافظه احتیاج دارد و خود گوگل هم توصیه می نماید که حداقل ده درصد از فضای حافظه گوشی خود را دست نخورده باقی بگذارید تا در اختیار سیستم عامل قرار گیرد.

بنابراین شاید علت عملکرد کند گوشی شما همین پر شدن حافظه داخلی باشد.

پیش از پاک کردن اسناد، تصاویر و ویدیوها مطمئن باشید که از آن ها پشتیبان تهیه می کنید. یک کامپیوتر، هارد دیسک خارجی و یا حتی فضای ابری گزینه هایی هستند که می توانید اطلاعات خود را به آن ها انتقال دهید.

برترین راه برای پاک کردن اطلاعات غیرضروری دستگاه به وسیله مرورگر فایل (File Browser) خود گوشی است.

به عنوان مثال هر دو اپلیکیشن My Files سامسونگ و Files گوگل قابلیت تشخیص فایل های بیش از حد بزرگ و پاک کردن آن ها را دارند.

از سوی دیگر، دستگاه های نوتر اندرویدی هم بخشی تحت عنوان سطل زباله دارند که عملکرد آن کاملا مشابه با Recycle Bin در ویندوز است. بنابراین مطمئن شوید که سطل زباله اندروید را نیز به طور کامل خالی می کنید!

اپلیکیشن های غیر ضروری را پاک کنید

برخی اپلیکیشن ها در عملکرد کلی گوشی اندرویدی اختلال ایجاد می کنند و برخی دیگر هم بدون هیچ استفاده خاصی، فضای حافظه دستگاه را اشغال می کنند. بنابراین در صورتی که از یک اپلیکیشن استفاده زیادی نمی کنید، بهتر است به فکر حذف کردن آن ها باشید!

نخستین اپلیکیشن هایی که باید در زمان پاکسازی گوشی خود به سراغشان بروید، برنامه هایی است که به صورت پیش فرض بر روی گوشی شما قرار داشته اند.

بسیاری از این اپلیکیشن ها، بازی ها و پیغام رسان ها در حقیقت کار اضافی برای شما انجام نداده و تنها به علت یک قرارداد بین توسعه دهنده و برند سازنده گوشی بر روی دستگاه نصب شده اند.

البته تمام اپلیکیشن های از پیش نصب شده اندروید بلااستفاده نیستند. بنابراین تنها آن هایی را حذف کنید که واقعا استفاده چندانی ندارند!

بعلاوه در گام بعدی هم باید به سراغ برنامه هایی بروید که قبلا از فروشگاه گوگل پلی دانلود شده اند؛ اما مدت هاست از آن استفاده ننموده اید!

حذف کردن اپلیکیشن های بلااستفاده می تواند یکی از مهم ترین راه هایی باشد که عملکرد سریعتر گوشی اندرویدی را برای تان به ارمغان خواهند آورد.

اپلیکیشن های بیش از حد سنگین و پرمصرف را حذف کنید

بسیاری از اپلیکیشن های فروشگاه گوگل پلی در اثر برنامه نویسی نامناسب منابع فراوانی از رم گوشی اندرویدی شما را به خود اختصاص داده و با فعال بودن دائم در پس زمینه می توانند سرعت دستگاه را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

بنابراین اگر اخیرا متوجه کندتر شدن عملکرد گوشی اندرویدی خود شده اید، ممکن است اپلیکیشن های اضافی علت این افت سرعت باشند.

یکی از راه های تشخیص اپلیکیشن های پرمصرف، مراجعه به بخش تنظیمات باتری اندروید است.

در این قسمت سیستم عامل درصدی از شارژ باتری که به هریک از اپلیکیشن های دستگاه اختصاص یافته را مورد آنالیز قرار داده و به شما نمایش می دهد. در صورتی که اپلیکیشن خاصی چندان مورد استفاده نیست؛ اما درصد بالایی از توان باتری را به خود اختصاص داده، احتمالا باید به فکر حذف آن باشید!

یکی دیگر از راهکارهای تشخیص اپلیکیشن های مخرب نیز بوت کردن سیستم عامل در حالت ایمن (Safe Mode) است.

در این شرایط، سیستم عامل با احتیاجهای حداقلی و بدون احتیاج به اپلیکیشن های اضافی بوت می گردد. بنابراین در صورتی که سرعت بوت حالت Safe Mode به طور محسوسی بالاتر از حالت عادی بود، به معنای آن است که یک یا چند اپلیکیشن در فرآیند بوت ایجاد اختلال نموده اند.

مصرف باتری اپلیکیشن هایی که به ندرت استفاده می شوند را محدود کنید

در قسمت قبل در مورد اپلیکیشن های اضافی و بلااستفاده ای که باید به سرعت از روی دستگاه شما پاک شوند صحبت کردیم.

با این وجود برخی از اپلیکیشن های اندروید به طور پیش فرض بر روی اندروید حضور داشته و قابل حذف نیستند. در چنین شرایطی مدیریت منابع برای استفاده از اپلیکیشن های مختلف ضروری است و باعث عملکرد سریعتر گوشی اندرویدی شما خواهد شد.

البته محدودتر کردن دسترسی اپلیکیشن های مختلف باید با دقت فراوانی انجام گردد؛ چراکه برخی از آن ها احتیاجمند فعالیت دائمی در پس زمینه هستند و محدودتر کردن شان تاثیرات سویی بر سرعت و عملکرد کلی دستگاه خواهد داشت.

بر روی گوشی های پیکسل می توانید با ورود به منوی تنظیمات و سپس قسمت باتری، مصرف انرژی اپلیکیشن های مختلف را تنظیم کنید.

در این قسمت، اپلیکیشن هایی که مصرف انرژی بیش از حد دارند، با کارت هایی مجزا معین خواهند شد و کاربر می تواند دسترسی آن ها به منابع را محدود کند.

علاوه بر این، امکان تنظیم اتوماتیک اندازه مصرف انرژی اپلیکیشن های مختلف نیز در این قسمت فراهم خواهد بود. این کار از منوی تنظیمات، قسمت باتری و زیرمنوی Adaptive Battery قابل انجام خواهد بود.

کاربران گوشی های گلکسی سامسونگ نیز می توانند وارد بخش تنظیمات شده و در قسمت Battery and Device Care وارد قسمت باتری شوند. در این قسمت، بخش Background Usage Limits مخصوص تنظیم مصرف انرژی باتری است. گزینه Put unused Apps to Sleep مصرف انرژی را مدیریت می نماید.

کش اپلیکیشن های مختلف را پاک کنید

تمامی اپلیکیشن های اندرویدی مجموعه ای از اطلاعات موقت و غیرضروری به نام کش را در گوشه ای از حافظه دستگاه ذخیره می کنند تا بتوانند سریعتر و راحت تر اجرا شوند.

به عنوان مثال اپلیکیشن اسپاتیفای، اطلاعاتی از عکس آلبوم موزیک های پخش شده را نگهداری می نماید تا بتواند در دفعات بعدی از آن ها استفاده نموده و احتیاجی به لود کردن مجددشان نداشته باشد.

بنابراین هرچه بیشتر از اپلیکیشنی بهره ببرید، اندازه کش ذخیره شده نیز افزایش می یابد. انباشته شدن این اطلاعات می تواند در گذر زمان باعث کند شدن گوشی شده و حذف آن ها باعث عملکرد سریعتر گوشی اندرویدی شما خواهد شد.

به منظور حذف کش یک اپلیکیشن اندرویدی می توانید آیکون آن در کشوی اپلیکیشن ها را فشرده و نگه دارید و از منوی ظاهر شده بر روی i ضربه بزنید. به طور مشابه، با پیدا کردن نام این اپلیکیشن در فهرست برنامه ها در قسمت تنظیمات نیز می توان وارد صفحه معینات اپلیکیشن شد.

در صفحه معینات، گزینه Clear Cache به طور واضح قابل رویت است و می توانید از آن طریق کش برنامه را پاک کنید.

دقت کنید که برخی برنامه ها اصولا کش بیشتری فراوری می کنند. مثلا کش مرورگرهایی مثل کروم یا مایکروسافت اج نسبت به اپلیکیشن هایی مثل یوتیوب که بیشتر بر روی استریم محتوا متمرکز هستند، سنگین تر و حجیم تر خواهد بود.

پارتیشن مربوط به کش را کلا حذف کنید!

راه جامع تری که می توانید برای سریعتر کار کردن گوشی اندرویدی خود امتحان کنید، حذف کردن پارتیشن مربوط به کش است.

پاک کردن پارتیشن کش به وسیله بوت کردن گوشی در حالت ریکاوری امکان پذیر است. از این راه می توانید تمام فضایی از حافظه که به ذخیره فایل های موقت اختصاص داده شده را پاک کنید و از این فضا برای ذخیره اطلاعات مفیدتری بهره بگیرید.

انجام این کار به صورت دوره ای، خصوصا پس از نصب آپدیت برای دستگاه توصیه می گردد.

برای بوت کردن دستگاه در حالت ریکاوری ضروری است که ابتدا گوشی را با فشردن و پایین نگه داشتن کلید پاور خاموش کنید. سپس کلیدهای پاور و کم کردن صدا را با هم فشار داده و نگه دارید تا دستگاه روشن گردد. پس از نمایش لوگوی گوشی، کلید پاور را رها نموده و تنها کلید Volume Down را نگه دارید تا صفحه مد ریکاوری نمایش داده گردد.

در مد ریکاوری باید با استفاده از کلیدهای کم و زیاد کردن صدا بین گزینه ها بالا و پایین شده و با کلید پاور گزینه مدنظر خود را انتخاب کنید.

در هنگام حذف کردن پارتیشن کش ممکن است بسته به نوع گوشی با پیغام این عملیات قابل بازگشت نیست روبرو شوید. با این حال جای نگرانی نیست و می توانید این فرآیند را با خیال راحت انجام دهید.

کل این فرآیند تنها چند ثانیه به طول خواهد انجامید و پس از آن بار دیگر مد ریکاوری نمایش داده خواهد شد. پس از نمایش مجدد صفحه ریکاوری، گزینه Reboot System Now را انتخاب کنید تا دستگاه ریستارت گردد.

اپلیکیشن ها را ترمیم کنید!

گاهی اوقات عملکرد کند اندروید به خاطر عدم تطابق اپلیکیشن ها با نسخه نو سیستم عامل پس از بروزرسانی است.

البته اندروید به طور اتوماتیک پس از آپدیت، اپلیکیشن ها را بهینه سازی می نماید. با این حال ممکن است مشکل عدم هماهنگی حتی پس از این فرآیند نیز همچنان پابرجا باشد. در این شرایط ضروری است بهینه سازی اپلیکیشن ها با نسخه نو اندروید را به صورت دستی انجام دهید.

ترمیم اپلیکیشن ها نیز همچون مورد قبل به وسیله مد ریکاوری قابل انجام است و به یاری آن می توانید هریک از برنامه های نصب شده روی سیستم را برای نسخه کنونی اندروید بهینه سازی کنید.

بنابراین در صورتی که کندی سیستم عامل به علت این عدم تطابق باشد احتمالا پس از این کار شاهد برطرف این مشکل خواهیم بود.

پس از وارد شدن به مد ریکاوری باید گزینه ترمیم اپلیکیشن ها را انتخاب کنید. در این شرایط گوشی ریبوت شده و ترمیم اپلیکیشن ها شروع خواهد شد.

این فرآیند احتمالا چند دقیقه زمان خواهد برد. با این حال پس از به اتمام رسیدن فرآیند اعلانی مبنی بر خاتمه آن دریافت خواهید کرد.

تغییر سرعت انیمیشن ها

گاهی اوقات سرعت انیمیشن های اندروید باعث تند یا کند به نظر رسیدن رابط کاربری آن می شوند.

توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی معمولا زمان زیادی را صرف طراحی انیمیشن بخش های مختلف رابط کاربری اپلیکیشن های خود می کنند. با این وجود برای بسیاری افراد، این سرعت بیش از حد پایین است.

در این میان بعلاوه برخی گوشی ها نیز قادر به رندر کردن صحیح انیمیشن ها نیستند. در نتیجه استفاده از آن ها ممکن است باعث کاهش سرعت کلی دستگاه گردد.

به همین جهت اندروید امکان دستکاری سرعت انیمیشن ها را به کاربران می دهد. بنابراین می توان با تغییر سرعت آن ها از عملکرد روان تر سیستم عامل بهره مند شد.

به منظور تغییر سرعت انیمیشن های اندروید، در وهله اول باید به بخش تنظیمات توسعه دهنده در این سیتسم عامل مراجعه کنید. برای این کار وارد بخش About سیستم عامل شده و چندین بار بر روی گزینه Android Version Number ضربه بزنید تا اعلانی مبنی بر فعال شدن آن دریافت کنید!

در بیشتر گوشی های اندرویدی ضروری است که حدودا هفت بار بر روی این گزینه ضربه زده گردد.

پس از انجام این کار، بار دیگر وارد قسمت تنظیمات (Settings) شده و تنظیمات توسعه دهندگان (Developer Options) را انتخاب کنید.

در این بخش در پی گزینه Window Animation Scale بگردید و هریک از گزینه ها را بر روی 0.5x قرار دهید.

البته در صورتی که این تنظیمات باب میلتان نیست، می توانید با پارامترهای مختلف آن بازی نموده تا به شرایط مورد نظر خود برسید.

گوشی خود را ریستارت کنید

مثل تمامی مسائل سیستم عامل های مختلف، یکی از راهکارهای کلیدی برای رسیدن به عملکرد سریعتر در گوشی های اندرویدی نیز ریستارت کردن دستگاه است.

علت آن است که سیستم عامل اندروید در حین اجرا فایل هایی موقتی را در بخشی از حافظه ذخیره می نماید. بنابراین هرچه زمان استفاده پیوسته (بدون ریستارت) بیشتر باشد، حجم اطلاعات بیشتر شده و در نهایت منجر به افت عملکرد دستگاه خواهند شد.

ریبوت کردن دستگاه می تواند این فایل های موقتی را پاک نموده و حافظه را از نو راه اندازی کند.

ریستارت کردن دستگاه خصوصا برای گوشی هایی که حافظه رم پایینی دارند، بسیار مفید است.

برای راه اندازی مجدد گوشی اندرویدی خود ضروری است کلید پاور را پایین نگه دارید و از صفحه نمایان شده، گزینه Restart را انتخاب کنید.

البته اگر از گوشی های سامسونگ بهره ببرید برای انجام این کار ضروری است کلید ریستارت را یک بار دیگر هم فشار دهید تا عملیات را تایید کنید.

دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید

بازگردانی به تنظیمات کارخانه (فکتوری ریست) باعث می گردد تمامی داده های روی گوشی اعم از تصاویر، اسناد و تنظیمات پاک شده و گوشی به شرایط روز اول پس از خرید بازگردد!

به طور کلی ریست فکتوری کردن گوشی روش چندان مناسبی برای افزایش سرعت دستگاه های اندرویدی نیست. با این وجود اگر هیچ یک از نه روش بالا جوابگوی احتیاج شما نبود، چاره ای جز ریست فکتوری باقی نمی ماند.

پیش از انجام ریست فکتوری مطمئن شوید که داده های خود را به یک کامپیوتر، هارد دیسک یا فضای ابری انتقال می دهید!

برای بازگردانی یک گوشی اندرویدی به تنظیمات کارخانه وارد بخش تنظیمات شده و گزینه System را انتخاب کنید. سپس از آنجا گزینه Reset Options و سپس Erase all Data را برگزینید.

برای انجام این کار ضروری است که پسورد، پین کد یا الگوی مورد استفاده در گوشی تان را وارد کنید.

بعلاوه کاربران رابط One UI در گوشی های سامسونگ نیز باید پس از ورود به بخش تنظیمات، گزینه General Management را انتخاب نموده و سپس Reset و در گام بعدی Factory Data Reset را انتخاب کنند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1402 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2168

به "ترفندهای بالا بردن سرعت گوشی های اندرویدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهای بالا بردن سرعت گوشی های اندرویدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید