نفقه از چه زمانی به زن تعلق می گیرد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، از جمله تکالیف متقابل زن و مرد در زندگی مشترک ناظر به تمکین و پرداخت نفقه است.

نفقه از چه زمانی به زن تعلق می گیرد؟

بر اساس قانون، مرد وظیفه دارد که به همسر خود نفقه بپردازد، عدم پرداخت نفقه به زن سبب اعمال ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه خواهد شد. اما سوالی که ممکن است مطرح گردد آن است که مرد از چه زمانی باید به همسر خود نفقه دهد؟ بر اساس قانون مدنی، همین که عقد ازدواج به طور صحیح واقع شد، حقوق و تکالیف زوجین قابل اجرا است؛ با این حال در مواردی ممکن است که حق دریافت نفقه توسط زن از بین برود. در این نوشتار از خبرنگاران به آنالیز زمان تعلق نفقه به زن می پردازیم.

نفقه زن چیست؟

قانون مدنی، تکلیف پرداخت نفقه زن را بر عهده شوهر قرار داده است. بر اساس ماده 1106 قانون مدنی، در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است. اما در پاسخ به این سوال که نفقه زن شامل چه چیزهایی می گردد ، قانون گذار در ماده 1107 معین تکلیف نموده و مصادیقی از نفقه زن را مطرح نموده است. بر اساس این ماده، نفقه زوجه شامل تمام نیازهای متعارف و متناسب با شرایط زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی دانسته شده است. نفقه زن منحصر به این مصادیق نیست، بلکه کلیه نیازهای متعارف او را می توان جزء موارد پرداخت نفقه به زن محسوب کرد.

زمان تعلق نفقه به زن

بنا به ماده 1102 قانون مدنی، همین که عقد نکاح به طور صحت واقع شد، رابطه زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می گردد. بنابراین ، می توان گفت که به محض اینکه عقد نکاح بسته شد، زن استحقاق دریافت نفقه را دارد و به وی نفقه تعلق می گیرد. البته، گفتنی است که بر اساس قانون مدنی، از جمله شرایط پرداخت نفقه به زن، تمکین از سوی زن است و در صورتی که زن بدون دلیل موجه از تمکین خودداری کند، مرد الزامی به پرداخت نفقه به وی نخواهد داشت. بنابراین، در صورتی به زن نفقه تعلق می گیرد که از شوهر خود تمکین کند. اگر هم هنوز به خانه مشترک نرفته اند، زن بایستی آمادگی خود برای آغاز زندگی مشترک را به همسرش اعلام نموده باشد. در غیر این صورت، به دلیل اینکه تمکین صورت نگرفته است، زن حق نفقه ندارد. اگر زن در دوران عقد تمایل به استفاده از حق حبس در نکاح داشته باشد هم کماکان حق نفقه خواهد داشت. به بیان دیگر، بر اساس قانون مدنی، زن تا زمانی که مهریه اش را به صورت کامل دریافت ننموده باشد، می تواند از تمکین در مقابل شوهر خودداری کند و این امتناع، سبب از بین رفتن حق نفقه زن نخواهد شد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر به چه زنانی نفقه تعلق نمی گیرد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1215

به "نفقه از چه زمانی به زن تعلق می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفقه از چه زمانی به زن تعلق می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید