میکروب های مریخی در زمین؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، دانشمندان دانشگاه مک گیل میکروب هایی را در منطقه Lost Hammer Spring در قطب شمال کانادا کشف کردند که تا به امروز شناسایی نشده بودند. این منطقه جغرافیایی بخاطر محیط بسیار سرد و خشن که تقریباً فاقد اکسیژن است، شباهت بسیار زیادی به بعضی نقاط در سیاره مریخ دارد به همین علت کشف این میکروب ها می تواند درک ما از اشکال حیات که ممکن است در مریخ وجود داشته باشد یا قبلا وجود داشته، بالا ببرد.

میکروب های مریخی در زمین؟

به گزارش خبرنگاران، این دانشمندان در مقاله ای که در نشریه معتبر ISME به چاپ رسید، با تجزیه و تحلیل ژنومی نشان دادند که جوامع میکروبی کشف شده در قطب شمال کانادا، در شرایطی مشابه شرایط مریخ، می توانند با خوردن و تنفس ترکیبات معدنی ساده موجود زنده بمانند. در مریخ ترکیبات معدنی مانند متان، سولفات، سولفید، دی اکسید کربن و مونوکسید کربن شناسایی شده است که می تواند برای ادامه حیات چنین میکروب هایی کافی باشد.

به باور دانشمندان جزئیات این کشف آنقدر قانع نماینده است که آژانس فضایی اروپا قرار است نمونه هایی از رسوبات این منطقه را برای آزمایش قابلیت های تشخیص حیات در ماموریت آینده اگزومارس مورد استفاده قرار دهد. منطقه Lost Hammer Spring یکی از شورترین و سرد ترین چشمه های زیر زمینی دنیا است. آب های این منطقه همواره در دمای زیر صفر و تقریباً فاقد اکسیژن است. دانشمندان می گوید شرایط این منطقه با بعضی منطقه ها در سیاره مریخ شباهت بسیار زیادی دارد، اما اطلاعات در خصوص حیات احتمالی در آن ها اندک است.

برای به دست آوردن بینشی در خصوص انواع اشکال حیاتی که می توان در مریخ وجود داشت، محققان از ابزار های پیشرفته ژنومی و روش های میکروبیولوژی تک سلولی برای شناسایی و توصیف یک میکروب و مهم تر از آن، یک جامعه میکروبی فعال در این منطقه منحصر بفرد استفاده کردند. یافتن میکروب ها و سپس مشخص توالی DNA و mRNA آن ها کار آسانی نبود. تیم دانشمندان دانشگاه مک گیل به وسیله لایل وایت از دپارتمان علوم منابع طبیعی رهبری می شد. الیس مگنوسون، نویسنده اول این مقاله گفت: چند سال طول کشید تا توانستیم جوامع میکروبی فعال را در این محیط خشن با پیروزیت شناسایی کنیم.

این تیم پیروز شد ژنوم حدود 110 میکروارگانیسم را بازسازی نمایند که بیشتر آن ها قبلاً دیده نشده بودند. این ژنوم ها به تیم اجازه داده اند تا مشخص نمایند که چگونه چنین موجوداتی در این محیط خشن و منحصر به فرد، که به عنوان طرحی برای اشکال حیات بالقوه در محیط های مشابه عمل می نماید، زنده می مانند و رشد می نمایند. به وسیله مشخص توالی mRNA، این تیم قادر به شناسایی ژن های فعال در ژنوم ها و اساساً شناسایی بعضی از میکروب های بسیار غیرعادی بودند که در محیط های خشن متابولیزه می شوند.

لایل وایت از دپارتمان علوم منابع طبیعی دانشگاه مک گیل و رهبر این تحقیق گفت: میکروب هایی که ما در Lost Hammer Spring پیدا کردیم، شگفت انگیز هستند، زیرا بر خلاف سایر میکروارگانیسم ها، برای زنده ماندن به مواد آلی یا اکسیژن وابسته نیستند. در عوض، آن ها با خوردن و تنفس ترکیبات معدنی ساده مانند متان، سولفیدها، سولفات، مونوکسید کربن و دی اکسید کربن زنده می مانند که همگی در مریخ یافت می شوند. آن ها بعلاوه می توانند دی اکسید کربن و گاز های نیتروژن را در جو تثبیت نمایند، که آن ها را برای زنده ماندن و رشد در محیط های بسیار خشن روی زمین و فراتر از آن، بسیار سازگار می نماید.

گام های بعدی در این تحقیق، کشت و شناسایی بیشتر فراوان ترین و فعال ترین اعضای این زیست بوم میکروبی عجیب و غریب، برای درک بهتر چرایی و چگونگی رشد آن ها در محیط های بسیار خشن است. محققان امیدوارند که این به نوبه خود به تفسیر و درک بهتر ایزوتوپ های گوگرد و کربن هیجان انگیز، اما مرموزی که اخیراً از مریخ نورد کنجکاوی ناسا در دهانه گیل در مریخ به دست آمده است، یاری می نماید.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 6 مرداد 1401 بروزرسانی: 6 مرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2035

به "میکروب های مریخی در زمین؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میکروب های مریخی در زمین؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید