مرگ به دلیل پیری دقیقاً به چه معناست؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، گواهی فوت ملکه الیزابت که به تازگی منتشر شده است تنها حاوی دو کلمه عجیب در خصوص دلیل مرگ او بود؛ کهولت سن! ما ممکن است در خصوص افرادی که در سنین بالا می میرند در گفتار روزمره صحبت کنیم.

مرگ به دلیل پیری دقیقاً به چه معناست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از rahnamato، اما از نظر پزشکی در قرن بیست و یکم چه کسی واقعاً در اثر پیری می میرد؟ چنین علت مبهم مرگ نه تنها سؤالاتی را در خصوص چگونگی مرگ یک فرد ایجاد می نماید، بلکه می تواند برای خانواده و عزیزان به جای مانده نیز سخت باشد.

علل مختلف مرگ

علت اصلی مرگ و میر در بریتانیا، زوال عقل و بیماری آلزایمر است. بیماری قلبی؛ بیماری های عروق مغزی (مانند سکته مغزی)؛ سرطان؛ و کووید، سایر بیماری های مزمن دستگاه تنفسی تحتانی (مانند آسم)، آنفولانزا و ذات الریه نیز از دیگر عوامل مهم مرگ و میر در بریتانیاست.

در سایر نقاط دنیا هم با تفاوت هایی، تقریباً همین عوامل سبب مرگ افراد می گردد، اما در واقع، پیری به عنوان یک علت مرگ - در کنار توصیف مبهمی به نام ضعف - اغلب تحت علائم، نشانه ها و شرایط نامشخص طبقه بندی می گردد.

یک تاریخچه جالب

پیری به عنوان مقوله ای که سبب مرگ می گردد، سابقه ای طولانی دارد. این یکی از علل اصلی مرگ و میر در قرن 19 بود، که اغلب با توصیف مبهم مرده پیدا شد، همراه می شد. در اواسط قرن نوزدهم، با قانون ثبت ولادت و مرگ 1836 (بریتانیا)، ثبت مرگ یک نفر از دستگاه دینی به کارشناسان پزشکی منتقل شد.

پس از آن، نشریه برجسته Bertillon Classification of Causes of Death (طبقه بندی برتیلون علل مرگ) به وسیله جمعیت شناس فرانسوی، ژاک برتیون، منتشر شد.

در همان دوره فیلسوف کانادایی، یان هکینگ، نوشت که مردن به خاطر هر چیزی غیر از آنچه در فهرست رسمی بود، مثلاً مردن در سنین بالا غیرقانونی است!. ممکن است بگویید این گفته کمی احمقانه است و مطمئناً در سرانجام قرن نوزدهم، مردن در سنین بالا غیرقانونی نبود.

اما در واقع موضوع ظاهر این گفته نیست بلکه منظور این بود که برای هر مرگی باید یک علت دقیق ارائه گردد، زیرا این اقدام ابزاری ارزشمند برای ردیابی روند مرگ و میر در سطوح مختلف جمعیت است.

در نهایت، پیری آخرین گزینه برای توصیف یک علت ناشناخته مرگ شد. این موضوع بعلاوه در جایی که ممکن است فردی به علت تعدادی از عوارض فوت نموده باشد و دستور کالبد شکافی برای یافتن علت اصلی مرگ، عملی یا اخلاقی نبود، مفید واقع شد.

علت دیگری که چرا پیری به ندرت به عنوان علت مرگ در قرن 20 و 21 مورد استفاده قرار گرفته است این بود که هیچ گونه بسته شدن به خانواده های متوفیان را فراهم نمی نماید.

تحقیقات نشان می دهد که خانواده ها علاقه زیادی به دریافت اطلاعاتی در خصوص چگونگی مرگ عزیزشان هستند، نه تنها به این علت که می تواند برای مدیریت نگرانی های خودشان مفید باشد، بلکه به این علت که راه حلی برای جلوگیری از مرگ دیگر عزیزشان فراهم می نماید.

وقتی مرگ علت ناشناخته ای داشته باشد می تواند غم و اندوه و تروما را تشدید کند، به ویژه اگر مرگ ناگهانی یا غیرمنتظره باشد؛ بنابراین معین چگونگی مرگ افراد بخشی از نحوه مدیریت غم و اندوه و یادبود آن مرحوم به وسیله اعضای خانواده به جای مانده است.

در واقع چیزی به نام مرگ به علت کهولت سن وجود ندارد و پیری خود به تنهایی سبب مرگ کسی نمی گردد. اما عارضه یا عوارضی هستند که در این سن می توانند سبب مرگ افراد شوند، ولی به دلایل مختلف، علت را پیری ثبت می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1401 بروزرسانی: 10 مهر 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2078

به "مرگ به دلیل پیری دقیقاً به چه معناست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ به دلیل پیری دقیقاً به چه معناست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید