مرز زرباطیه - مهران به روی زائران اربعین گگردده می گردد؟

به گزارش پسرک کامپیوتری، استاندار واسط به خبر بازگشایی مرز زرباطیه (مهران در استان ایلام) برای ورود زائران ایرانی اربعین واکنش نشان داد و به ارائه توضیحاتی درباره آن پرداخت.

مرز زرباطیه - مهران به روی زائران اربعین گگردده می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق امروز (پنجشنبه 20 شهریور) در اطلاعیه ای گفت که به سبب همه گیری ویروس کرونا، با ایرانی ها برای بسته بودن مرزها به توافق رسیده ایم و با توجه به شرایط بهداشتی عراق سال جاری از پذیرش زوار خارجی اربعین معذوریم.

وی اظهار کرد که در روزهای آینده جزئیات بیشتر این خبر اعلام خواهد شد.

به همین دلیل، استاندار کربلا سه شنبه گذشته در واکنش به برداشت اشتباه از سخنان او درباره آیین اربعین در بعضی رسانه ها تاکید نمود که به دلیل شیوع گسترده ویروس همه گیر کرونا، کربلا سال جاری امکان استقبال و میزبانی از زائران اربعین کشورهای دیگر را ندارد.

نصیف الخطابی گفت که ممنوعیت ورود زائران با تصمیم و نظر ستاد مرکزی مبارزه با کرونا به ریاست نخست وزیر برای حفاظت و سلامت جان زائران در برابر این ویروس اجرا شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت عراق هم گفته بود که مطابق مصوبه ستاد مرکزی مبارزه با کرونا، ورود زائران خارجی اربعین به کشور ممنوع است و هیچ تصمیم جدیدی در باره گشودن مرزها در ایام اربعین به روی زائران دیگر کشورها گرفته نشده است.

سیف البدر اضافه کرد که نشست ستاد مرکزی مبارزه با کرونا به ریاست مصطفی الکاظمی هیچ تصمیم خاص و تازه ای در خصوص بازگشایی مرزها در ایام اربعین حسینی به روی زائران خارجی اتخاذ ننموده و تصمیم های پیشین مبنی بر ممنوعیت ورود زائران و مسافران به خاک عراق به قوت خود باقی است.

ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز دوشنبه هفته جاری تاکید نمود که پرونده اربعین در عراق بسته شده است و این کشور به هیچ زائر خارجی از جمله ایرانی اجازه ورود برای انجام آیین اربعین را نمی دهد.

وی گفت که دولت مرکزی عراق با توجه به بحران همه گیر کرونا (کووید-19) به ما اعلام نموده است که به هیچ وجه اجازه ورود زوار اربعین از ایران و دیگر کشورهای خارجی را نمی دهد و در عمل این به معنای آن است که پرونده اربعین 99 و ورود زوار خارجی در این کشور بسته شده است.

مسجدی اضافه کرد که دولت عراق مدت هاست این تصمیم را اعلام نموده و به هیچ عنوان اجازه ورود زائر خارجی اربعین به کشور را نمی دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 آبان 1399 بروزرسانی: 2 آبان 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1139

به "مرز زرباطیه - مهران به روی زائران اربعین گگردده می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرز زرباطیه - مهران به روی زائران اربعین گگردده می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید