طب انتقال خون ایران جزء 4 کشور نخست آسیا

به گزارش پسرک کامپیوتری، سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: امروز دیگر دغدغه تامین خون کافی را در کشور نداریم؛ چراکه با مدیریت شبکه ملی خون کشور و مدیریت پخش خون و فرآورده اش نگذاشتیم مسئله ای در تامین خون در مراکز بیمارستانی و درمانی داشته باشیم.

طب انتقال خون ایران جزء 4 کشور نخست آسیا

به گزارش خبرنگاران از فارس،بشیر حاجی بیگی،سخنگوی سازمان انتقال خون در برنامه به زندگی سلام کن، گفت: سازمان انتقال خون یکی از سازمان های خوشنام، خوب و قابل اعتماد مردم عزیزمان است که در عرصه سلامت کشور فعالیت می کند. وظیفه آن تهیه و تامین خون سالم در کشور است؛ تهیه خون سالم برای 900 بیمارستان و مراکز درمانی در کشور را به عهده دارد.

وی افزود: نزدیک به 47 سال از تاسیس مرکز انتقال خون می گذرد و در حال حاضر نزدیک به دو و نیم میلیون نفر مردم عزیزمان از 32 استان کشور جهت انتقال خون به همکاران ما مراجعه می کنند و سالانه دو میلیون و 100 واحد خون اهدا می شود.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: در سال هم سه میلیون و 600 واحد خون و فرآورده مثل گلبول فشرده شده، پلاکت، پلاسما و... به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع می شود.

حاجی بیگی اظهار کرد: به هر حال در کشور ما وظیفه تهیه و توزیع خون و فرآورده آن به یک سازمان واحد به نام ملی واحد سازمان انتقال خون واگذار شده است که اصل و پایه اش را اهداکنندگان تشکیل می دهند.

وی ابراز داشت: در حال حاضر سازمان انتقال خون از بحث کمیت گذر کرده است و بیشتر به کیفیت اهمیت می دهد و تضمین کیفیت و کنترل کیفی اهمیت بالایی در این سازمان دارد. ما امروز دیگر دغدغه تامین خون کافی را در کشور نداریم؛ چراکه با مدیریت شبکه ملی خون کشور و مدیریت پخش خون و فرآورده اش نگذاشتیم مسئله ای در تامین خون در مراکز بیمارستانی و درمانی داشته باشیم.

حاجی بیگی ادامه داد: در حال حاضر 90 درصد خون تامین شده برای تزریق به بیماران تالاسمی کشور که مصرف کننده دائمی خون هستند و نزدیک 20 درصد خون اهدایی برای آنها استفاده شده و از کیسه های کم و دارای حساسیت کم استفاده می شود.

سخنگوی سازمان اهدای خون بیان نمود:ما برنامه حذف خون جایگزین در کشور را از سال 2007 اجرای کردیم و در حال حاضر اهدای خون ما در کشور 100 درصد داوطلبانه و بدون چشم داشت و با اهدای ایثار گرانه است. مردم بدانند که هنوز در 70 کشور دنیا اهدای خون جایگزین وجود دارد.

وی افزود:طبق گزارش سازمان دنیای بهداشت داده کیفیت خون های اهدایی در ایران برابر با کشورهای توسعه یافته اروپایی است.

حاجی بیگی توضیح داد: ما برنامه ملی خون های نادر را از سال 89 شروع کردیم و از سال 90 با تایید انجمن بین المللی انتقال خون به جمع 23 کشور که دارای برنامه ملی خون نادر هسند پیوستیم و در حال حاضر هم سامانه اهدا کننده خون نادر را در کشور داریم.

وی افزود: تنها کشور مسلمان در کشور که دارای برنامه ملی خون های نادر است کشور جمهوری اسلامی ایران است و خون نادر را ما در فریزهای ویژه در دمای منفی 80 درجه می توانیم به مدت 10 سال نگه داری کنیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد:ایران قطب آموزشی پژوهشی در منطقه و مرکز سازمان انتقال دنیای بهداست است و همکار سازمان دنیای بهداشت در آموزش انتقال خون به شمار می آید و جزو 4 کشور برتر آسیا در طب انتقال خون هستیم.

حاجی بیگی یادآور شد: این موفقیت بسیار بزرگی است. با گذشت 47 سال از تاسیس سازمان انتقال خون میزان خون اهدایی ما در حال حاضر از مرز53 میلیون واحد گذشته است و جای تشکر و قدردانی از همه اهداکنندگان خون در کشور که سرمایه های اصلی سازمان انتقال خون هستند.

وی درباره واردات و صادرات خون بیان نمود: صادرات و واردات در همه جای دنیا و مراکز انتقال خون به دلیل بیماری های اپیدمیلوژیک ممنوع است. هر کشوری باید خون و فرآورده مود نیاز خود را مردم کشورش تامین کند و ما هم در کشور ایران در این زمینه سرآمد هستیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون درباره ذخایر خونی در ایران گفت: بهترین مکان برای ذخایر خون رگ های مردم عزیزمان است،ما همیشه ذخایر خون به اندازه کافی داریم و هر زمان که این میزان کم شده است و اراده کردیم مردم عزیزمان حضور پیدا کردند.

حاجی بیگی درباره اهدای خون و پلاسما در دوران کرونا، گفت: همه دستورالعمل های بهداشتی در مراکز انتقال خون رعایت می شود و با اهدای پلاسما سیستم ایمنی پایین نمی آید و آنتی بادی به صورت مداوم در بدن ساخته می شود.

وی ابراز داشت: متاسفانه در کشور ما از ابتدای شیوع طرح جمع آوری پلاسمای بهبود یافتگان تنها دو درصد مردم برای اهدای پلاسما مراجعه کردند و آمار پایین است.ما 18 هزار نفر را از اردیبهشت ماه به عنوان مراجعه کننده داشتیم که 15 هزار واحد اهدا شده است.در استان ها رتبه اول تا پنجم را در اهدای پلاسما تهران، آذرباریجان غربی و یزد خوزستان و اصفهان دارد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1398

به "طب انتقال خون ایران جزء 4 کشور نخست آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طب انتقال خون ایران جزء 4 کشور نخست آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید