لزوم تعامل مجلس با دولت برای تصویب بودجه

به گزارش پسرک کامپیوتری، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس تاکید نمود گروهی از نمایندگان از جمله خود بنده معتقدیم که حداکثر کوشش برای تعامل با دولت برای تصویب بودجه با اصلاحات اساسی ضروری است. مثلا بودجه را دو سقفی ببندیم، دو زمانی کنیم.

لزوم تعامل مجلس با دولت برای تصویب بودجه

به گزارش روابط عمومی مجلس، الیاس نادران در حاشیه نشست امروز شنبه 6 دی ماه کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400، گفت: کلیات لایحه بودجه در کمیسیون در حال آنالیز است؛ آنالیز به این معنا که نمایندگان دولت و مدیران ارشد حضور پیدا کردند و ابعاد مختلف بودجه، الزامات بودجه، آثار بودجه در حوزه پولی، تورم، رشد اقتصادی، سرمایه گذاری و توزیع بین بخش های خصوصی برای نمایندگان شرح می دهند تا نمایندگان بتوانند تصمیم گیری درستی داشته باشند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس یازدهم اضافه نمود: در جلسات بعد تلفیق به جز وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه از سایر وزرا، رئیس بانک مرکزی و سایر نماینده ها دعوت خواهیم کرد، همچنین مرکز پژوهش ها، دیوان محاسبات و سایر نهادهای نظارتی و پژوهشی که درخصوص بودجه نظری داشته باشند نیز دعوت خواهند شد.

نادران با تاکید بر اینکه تعجیلی برای رأی گیری کلیات لایحه بودجه نداریم، توضیح داد: ما در ابتدا آنالیز ها را در حد قانع کردن برای اعضای کمیسیون انجام خواهیم داد و از نظرات نماینده دولت، کمیسیون و بخش های مختلف طبق آیین نامه داخلی استفاده خواهیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در مجلس دو سه بحث اساسی در این زمینه وجود دارد؛ نخست اینکه نماینده ای نیست که به صورت تام از لایحه بودجه دولت دفاع کند یا لایحه را عملیاتی بداند یا بگوید که این لایحه آثار منفی اقتصادی ندارد. دومین بحث در ارتباط با نظر جمعی از نمایندگان مبنی بر رد لایحه بودجه 1400 و تصویب بودجه چند دوزادهم است.

وی اضافه نمود: گروهی دیگر از نمایندگان از جمله خود بنده معتقدیم که حداکثر کوشش برای تعامل با دولت برای تصویب بودجه با اصلاحات اساسی ضروری است به نوعی که رویکردهای مجلس در اصلاح بودجه را اعمال کنیم مثلا بودجه را دو سقفی ببندیم، دو زمانی کنیم و نامه رهبر معظم انقلاب در پاسخ به ریاست جمهوری برای برداشت از صندوق توسعه ملی را اعمال کنیم.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس یازدهم افزود: در حوزه اقتصادیات، اوراق و در حوزه های برداشت از نفت نظرات اساسی عمیقی وجود دارد که قابل اعمال است. انضباط اقتصادی دولت، توزیع عادلانه منابع برای مصارف مختلف حقوق، دستمرد، بازنشسته ها، سایر هزینه های بین دستگاه ها و رعایت عدالت در پرداخت ها هم مورد نظر قرار خواهد گرفت.

نادران ادامه داد: ما با مجموعه اصلاحات در طرف مصارف و در طرف منابع می توانیم یک بودجه قابل دفاعی را به صحن علنی ارایه دهیم و با همکاری نمایندگان در صحن به کلیات رأی دهیم و وارد جزئیات اساسی شویم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: در حقیقت ما دنبال این هستیم که دولت با اصلاحات کارشناسی مجلس همراهی کند اما اگر دولت بر روی مواضع خود ایستادگی کند، اصلاحات لازم را انجام و لایحه را برای شورای نگهبان می فرستیم و اگر تصویب نشد به ناچار اصلاحات را کنار می گذاریم و بودجه چند دوازدهم به دولت می دهیم تا امور دولت برای چند ماه اول سال اداره گردد و با رایزنی با دولت درباره بودجه تصمیم گیری کنیم.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه 1400 مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه آیا نظرات مجلس درباره اصلاح ساختار در لایحه بودجه 1400 اعمال خواهد شد، گفت: برخی از اصلاحات فوق العاده مهم مانند بحث نفت، خوراک پتروشیمی، انضباط اقتصادی در پرداخت حقوق ها، رعایت عدالت در توزیع عادلانه بودجه های عمرانی بین استان های مختلف را حتما در بودجه 1400 اعمال می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1343

به "لزوم تعامل مجلس با دولت برای تصویب بودجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم تعامل مجلس با دولت برای تصویب بودجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید