غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز اعلام شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، نمونه برداری های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه ها - شامل بنزین معمولی و سوپر - سه برابر حد مجاز است.

غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز اعلام شد

به گزارش ایسنا بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج بررسی محتوای گوگرد موجود در نمونه برداری های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه ها - شامل بنزین معمولی و سوپر - فراتر از حد مجاز قرار گرفته است و میانگین آن در سوخت بنزین طی بهار و تابستان به ترتیب 190 و 166 بخش بر میلیون بود که از حد مجاز یورو 4 فراتر بوده؛ البته در فصل تابستان اندکی کاهش در نتایج مشاهده می شود.

  • آشنایی با استانداردهای آلایندگی یورو

درباره محتوای گوگرد جایگاه های عرضه سوخت گازوئیل نتایج وضعیت بهتری را نسبت به سوخت بنزین نشان می دهد. میانگین گوگرد سوخت گازوئیل در فصل بهار و تابستان به ترتیب 61 و 95 بخش بر میلیون بوده و هنوز با غلظت مناسب آن فاصله دارد.

بر لساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج بررسی محتوای بنزن سوخت بنزین در هر دو فصل بهار و تابستان امسال نشان می دهد که وضعیت این پارامتر سوخت در محدوده مجاز قرار گرفته است. برای خودروهای استاندارد یورو 4 عدد اکتان مناسب 95 تعیین شده که رعایت آن باعث بهسوزی خودرو، مصرف سوخت کمتر، توان بالاتر موتور و درنتیجه تولید آلودگی کمتر می شود.

در نمونه های مورد بررسی، عدد اکتان بنزین معمولی و سوپر در فصل تابستان بهتر از نمونه های فصل بهار بود و فاصله آن به ویژه در مورد بنزین سوپر با اختلاف اندکی در حد مجاز قرار داشت. بنزن جهت افزایش عدد اکتان و احتراق مطلوبتر به بنزین افزوده می شود. بنزن جزو مواد درجه اول سرطان زا طبقه بندی شده است و تنفس درازمدت آن موجب سرطان به ویژه سرطان خون می شود.

در گذشته ترکیبات سربی برای افزایش عدد اکتان سوخت و ایجاد کارکرد بهتر موتور به بنزین اضافه می شد که تأثیرات نامطلوب بر سلامت، خصوصاً سلامت بچه ها و زنان باردار را به دنبال داشت. از طرف دیگر وجود این ترکیب در سوخت استفاده از کاتالیست را در خودروها غیرممکن می کرد. پس از حذف سرب از بنزین مصرفی کشور در سال 1381 و الزام نصب کاتالیست بر روی خودروهای بنزینی، علاوه بر حذف آلاینده سرب از هوا، غلظت مونواکسید کربن نیز کاهش قابل ملاحظه ای یافت به گونه ای که تعداد روزهای آلوده این آلاینده از 163 روز در سال 81 در حال حاضر به صفر رسیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 324

به "غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غلظت گوگرد بنزین در تهران 3 برابر حد مجاز اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید