دیلمان ، ییلاق افسونگر استان باران

به گزارش پسرک کامپیوتری، سفر به شمال ایران فصل ندارد. زیبایی استان های شمالی در هر فصلی از طبیعت شگفتی تازه ای دارد و همین عامل باعث شده تا گردشگران فارغ از سرما و گرما این خطه را به عنوان اولین پیشنهاد سفر در فهرست خود داشته باشند. با این وجود مسافران همواره در پی بخش های بکرتر برای سرگرمی هستند. ییلاق دیلمان یکی از این چشم اندازهای بکر گیلان است که در فهرست صد چشم انداز برتر جهان واقع شده است. همسفر خبرنگاران در دیلمان گردی باشید.

دیلمان ، ییلاق افسونگر استان باران

دیلمان ، طبیعتی در ارتفاعات سیاهکل

ارتفاعات دیلمان ، نقاشی زیبای طبیعت

در شرق استان زیبای باران نهاده شده و ییلاق شهرستان سیاهکل به شمار میرود. علت انتخاب این منطقه به منطقه ییلاقی، ارتفاع زیاد آن است که بیشتر از 2000 متر از سطح دریا تخمین زده شده. این ارتفاع زیاد هم منظره بی نظیری به شما هدیه می دهد و هم در فصل های گرم پذیرای خنک محلی ها است.

راستا جاده سیاهکل

دیلمان از ترکیب دیل، ام و ان ساخته شده. دیل به معنی محل نگهداری دام ، ام پسوند ارتفاع و ان پسوند مکان است و در اصطلاح عامیانه محلی مرتفع برای زندگی روستایی و دامداری است. اگرچه امروزه با تغییر سبک زندگی روستایی جابجایی در فصل های مختلف تقریبا از بین رفته، اما هنوز دیلمان را با پسوند ییلاق می شناسند.

دالان بهشتی سیاهکل-دیلمان

دیلمان

برای آنکه به نقطه بکر گیلان برسید باید ابتدا از جاده ای جنگلی گذر کنید. سیاهکل مبدا حرکت است و از همان ابتدا که در اتومبیل خود می نشینید تا حدود یک ساعت بعد و درست زمانی که به ورودی روستا می رسید، تنها زیبایی می بینید. جاده جنگلی سیاهکل-دیلمان یکی از معروف ترین جاده های ایران از نظر زیبایی است و یکی از راستاهای گردشگری مهم کشور به شمار می رود.

دیلمان

جاذبه های جاده سیاهکل

نمی توان چشم از درختان سبز و تپه های پوشیده از درخت برداشت. هر چه در راستا بیشتر پیش می روید وسوسه ایستادن در جاده، نوشیدن چای، عکاسی و نفس کشیدن در مه غلیظ گیلان در شما بیشتر می گردد. شالیزارها که نماد زیبایی زندگی روستایی هستند از کنار شما می گذرند و خنکای مرطوب آن ها شما را سر شوق می آورد.

جاده بخش مهم سفر شما است که علاوه بر طبیعت بی نقص و تکرار نشدنی آن، می توانید جاذبه های طبیعی بسیاری را در این جاده ببینید.

کاروانسرای تی تی ، اقامتگاه سبز جنگلی

کاروانسرای تی تی

تقریبا در ابتدای جاده و در دوراهی رودخانه های باباکوه و میثم رود بنایی سنگی را می بینید که روی سقف و بدنه آن ها خزه بسته و آن را به راستای سبز و بنایی شگفت انگیز تبدیل نموده است. تا سالیان گذشته کاربری این بنای قدیمی معین نبود و محلی ها از آن برای نگهداری دام استفاده می کردند. اما پس از مدتی کاروانسرای تی تی به کاربری تاریخی خود شناخته شد و به وسیله سازمان میراث فرهنگی مورد حمایت نهاده شد. امروزه این منطقه در فهرست زیباترین کاروانسراهای ایران قرار گرفته است که در خطه شمالی کشور منحصر به فرد است. اگر مسافر این دشت سبز هستید، حتما در راستا خود از این کاروانسرا تماشا کنید.

کاروانسرای تی تی

آبشار لونک ، آبراه شگفت انگیز جنگلی

آبشار لونک

راستا خود را در جاده ادامه دهید. شگفتی های سفر شما هنوز ادامه دارد. توقف بعدی در کیلومتر 25 جاده و در سمت راست است. حتما از ازدحام ماشین های ایستاده در راستا حدس می زنید که نقطه دقیق آبشار لونک کجاست. برای تماشا آبشار باید از جاده چند قدمی پیاده بروید. در اطراف این آبشار زیبا منطقه ها سبز و جنگلی زیبایی وجود دارد. اگر قصد صرف ناهار یا استراحت بیشتر از سی دقیقه در جاده را دارید، پیشنهاد می کنیم در همین منطقه اتراق کنید و از صدای آبشار و خنکای آن لذت ببرید. داخل جنگل به تازگی امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، آلاچیق و رستوران هم فراهم شده است.

آبشار لونک

جنگل و چشمه لاریخانی ، چشمه آب معدنی

5 کیلومتر مانده به بهشت زیبای گیلان ، به یکی از جنگل های محبوب جاده می رسید. جنگل لاریخانی محل خوبی برای گذران وقت و پیاده روی است. در انتهای جنگل چشمه کوچک آب معدنی نیز وجود دارد .

اسپیلی ، زیبایی رویا در واقعیت

اسپیلی

آخرین توقف در جاده سیاهکل منطقه زیبای اسپیلی است. روستای اسپیلی منطقه ای با صفا و زیبا با مردمی مهمان نواز که پذیرای گردشگران است و در دو کیلومتری دیلمان قرار گرفته است. مردم این روستا مزارع شالی دارند و دامداری می نمایند. به همین علت می توانید لبنیات تازه محلی را از روستائیان خریداری کنید. دوشنبه بازار و پنجشنبه بازار این منطقه یکی از جاذبه های سفر به اسپیلی است.

در کنار روستا جنگلی سبز و زیبا قرار گرفته است که می توانید شب را در آن اقامت کنید. منظرههای زیبای جنگل اسپیلی را از دست ندهید.

منظره گیلان از ارتفاع 2000 متری

پس از گذر از منطقه اسپیلی، به ییلاق زیبای گیلان می رسید. مقصد بهشت گونه شما در مقابلتان نقش می بنددو کافیست از اتومبیل خود پیاده شوید تا تازه ترین هوای عمر خود را به ریه هایتان وارد کنید. این منطقه از دو بخش تشکیل شده و با وجود آنکه به نظر می رسد در سال های دور راستا دسترسی مناسبی نداشته، اما سرزمینی تاریخی به شمار میرود.

دیلمان

غارنوردی در ارتفاعات

کوه درفک یکی از کوه هایی است که تعدادی غار تاریخی در آن وجود دارد. در غارهای این منطقه لوازم فلزی و مفرغی مربوط به 2000 سال پیش پیدا شده که نشان می دهد زندگی در این منطقه قدمت طولانی دارد. اگر اهل غار نوردی و کوه نوردی هستید این کوه میزبان خوبی برای شما خواهد بود. توجه کنید که لوازم مناسب کوه نوردی را به همراه داشته باشید.

موزه مردم شناسی

در سال های اخیر حمام تاریخی که قدمتی 500 ساله دارد، از دل خرابی های شهر نجات پیدا کرد و مورد بازسازی نهاده شد. بخش های مختلفی مانند سربینه، گرمخانه، خزینه و آتشدان در حمام وجود دارد . این حمام تاریخی امروزه تحت حمایت سازمان میراث فرهنگی است و به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است. گردشگران برای آشنایی با سنت های مردم شهر می توانند از این موزه بازدید نمایند.

دیلمان گردی به صرف بهار

اگر مسافر بهاری این بخش زیبای سرزمین ایران هستید به یاد داشته باشید که دشت سرخ شقایق یکی از جاذبه های فصلی این منطقه است. روستای کوه پس در 6 کیلومتری دیلمان در فصل بهار میزبان شقایق های وحشی است.

سوسن چلچراغ یکی از نادرترین گل ها در جهان و بعلاوه تنها گل ملی ایرانیان است که در شهر داماش می روید. خرداد ماه زمان تولد این گل های زیباست . محلی ها این گل را مقدس و نماد شکوفایی و آبادانی می دانند و به مناسبت رویش سوسن چلچراغ جشنواره ای با آواز و پایکوبی محلی برگزار می نمایند. شهر داماش در 35 کیلومتری دیلمان قرار گرفته است.

برترین زمان سفر به بهشت سیاهکل

همانطور که گفتیم سفر به شمال ایران فصل معینی ندارد و در هر فصل زیبایی منحصر به فردی را در آن می بینید. اگر تحمل سرما برایتان سخت است باید سفر خود را برای فصل تابستان و بهار برنامه ریزی کنید. اما اگر تماشا زیبایی مه و درختان هزار رنگ و باران پاییزی برایتان لذت بخش است فصل پاییز برترین زمان سفر به این منطقه است. زمستان نیز با وجود زیبایی خاص و برف یک دست ممکن است دردسرهایی در رفت و آمد برایتان ایجاد کند.

خرید از شهر زیبای گیلانی

به علت رواج دامداری ، لبنیات تازه و خوش طعم می تواند برترین خرید شما در شهر باشد. علاوه بر آن در بخش های حاشیه ای کندوهای فراوانی وجود دارد که عسل طبیعی را می توانید از آن بخش تهیه کنید. حصیر، ازگیل، آلو و ذغال اخته هم از دیگر سوغات منطقه است.

کجا اقامت کنیم؟

برای شب مانی در این منطقه هتل وجود ندارد. اگر سفر شما بیش از یک روز است می توانید خانه های روستایی را اجاره کنید. اما چادر زدن در تپه های سبز و زیبا، تجربه ای منحصر به فرد است که نباید آن را از دست بدهید. البته بهتر است بادگیر و لوازم گرمایشی به همراه داشته باشید. در این اقامت ماهی کبابی، چای ذغالی و غذاهای شمالی می تواند سفر خوش شما را کامل کند.

این منطقه میراث سبز و حیرت انگیز گیلان برای ما و نسل های آینده است. حفاظت از این طبیعت بی مثال وظیفه ای نانوشته بر دوش همه ما است.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2041

به "دیلمان ، ییلاق افسونگر استان باران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیلمان ، ییلاق افسونگر استان باران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید