عوارض خطرناک رژیم غذایی سخت

به گزارش پسرک کامپیوتری، بسیاری از افراد چاق همواره به دنبال رژیم های غذایی هستند که در کوتاهترین زمان ممکن آن ها را به وزن ایده آل برساند . اما این افراد باید بدانند که دریافت رژیم غذایی سخت خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی آن ها دارد که ما شما را در این مطلب با این خطرات آشنا می کنیم.

عوارض خطرناک رژیم غذایی سخت

رژیم های غذایی سخت این بلاها را بر سرتان می آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک ،یادم هست تابستان 1390 در بیمارستان امام خمینی تهران و در مرکز دیابت و چاقی مشغول ویزیت بیماران بودم که بیمار بسیار خاصی را معاینه کردم .

مرد 44 ساله ای که در مدت پنج ماه، وزن بدنش از 105 کیلوگرم به 73 کیلوگرم رسیده بود. او بدحال و بسیار ضعیف بود. آزمایش کاملی را برایش درخواست کردیم و متاسفانه در نهایت معین شد ایشان به بیماری نوعی نارسایی و از بین رفتن کبد دچار شده است. این بیمار در نهایت برای پیوند کبد معرفی شد و ...

کم کردن وزن و رسیدن به وزن ایده آل یکی از دغدغه های کسانی است که به سلامت خود اهمیت می دهند. واقعیت این است که بسکمک از افراد چاق دوست دارند با یک روش سریع و ضربتی به وزن ایده آل برسند و با کمال تاسف بعضی همکاران در این راه به آنان اشتباه کمک می کنند . اخیرا نیز بعضی مراکز درمانی با نام های مختلفی شروع به کار کرده اند که مواد گیاهی و شیمیایی بدون برچسب را به عنوان مواد کم کننده وزن تجویز می کنند. با کم شدن کالری غذایی روزانه و افزایش فعالیت های بدنی می توان به شرایطی رسید که کالری دریافتی کمتر از کالری مصرفی بدن باشد و به این ترتیب بتدریج چربی ها شروع به سوختن می کند .

عوارض رژیم غذایی سخت در سلامتی

در این مرحله باید فرایند کاهش وزن را کم کرد و با آهستگی رسیدن به وزن ایده آل را ادامه داد. در غیر این صورت بخصوص اگر سرعت کاهش وزن زیاد باشد، سوختن چربی ها جوابگوی کالری مورد نیاز نیست و پروتئین ها نیز شروع به سوختن می کند و در این مرحله است که عضلات ضعیف شده، قلب کند و شل می شود و غده هیپوفیز ترشح هورمون های مربوط به غدد جنسی را قطع می کند. از آنجا که عادت ماهانه به صورت دوره ای و منظم در خانم ها رخ می دهد و نشانه سلامت باروری آنان است، معمولا یک از مهم ترین عواملی که دختران جوان را از عوارض رژیم سخت و شدید می ترساند همین قطع عادت ماهانه است .

البته واقعیت این است که این علامت خیلی خطرناکی نیست و با بهبود شرایط تغذیه و بازگشت ذخایر چربی طبیعی، غده هیپوفیز ترشح مجدد را از سر خواهد گرفت و عادت ماهانه و باروری باز می شود.آنچه می تواند زندگی بیمار را تهدید کند، کندی بیش از حد ضربان قلبی و به هم خوردن کبد در این شرایط است که حتی ممکن است به ایست قلبی یا نارسایی کبدی و حتی مرگ بیمار منجر شود .

متاسفانه بیماران در شرایط کاهش وزن شدید، دچار افسردگی می شوند و این موضوع می تواند ادامه دار شده و خودش به بیماری جدیدی تبدیل شود .

روش درست این است همان طور که طی مدت طولانی و اندک اندک چاق شده ایم با رژیم و ورزش و کمک پزشک به آرامی و طی چند سال به وزن ایده آل برسیم. کاهش 5 تا 7 درصد وزن بدن در یک فرد چاق در هر مرحله در مدت سه تا چهار ماه و سپس مدت دو تا سه ماه و ثبات بین این دوره ها و مجدد ادامه کاهش وزن توصیه می شود .

چرا رژیم سخت به پوست و مو آسیب می زند؟

هرچند فرد اظهار کند که رژیم غذایی مصرفی او میزان کالری لازم بدن او را تامین می کند، با این حال میکروعنصرهایی برای رشد مو و لطافت پوست لازم است که ممکن است در این رژیم های غذایی سفت و سخت به بدن نرسند یا به دلایلی در جذبش مشکل ایجاد شده باشد یعنی جذبش بسیار کمتر شود، در نتیجه فرد بعد از مدتی به رغم اینکه اظهار می کند میوه و سبزی و ماهی و… به مقدار کافی در رژیمش وجود دارد ولی دچار ریزش موی خیلی شدیدی می شود تا حدی که نگران کننده است و می تواند باعث آزار روحی فرد شود .

عوارض رژیم غذایی سخت بر پوست و مو

وقتی فرد در مدت کوتاهی وزن زیادی را از دست داده است پوست نمی تواند خودش را با آن کاهش چربی زیادی که زیر آن اتفاق می افتد هماهنگ کند در نتیجه پوست ظاهری شل و نیمه چروک پیدا می کند و افتادگی پوست به وجود می آید، به طور حتم این افتادگی ها و چروک های ایجاد شده روی پوست به دلیل تغییر سن و آفتاب و پیری نیست بلکه به دلیل کم شدن زیاد چربی است .

تاثیری که رژیم ها روی ناخن دارند

ناخن یکی از عناصر پوست است که سلامت آن شدیدا وابسته به تغذیه است و کمبود عناصری مثل روی، بیوتین و آهن باعث به وجود آمدن مسائل ناخن مثل شکننده شدن و کاهش رشد آن می شود. افرادی که رژیم های غذایی سفت و سخت می گیرند به تدریج دچار شکنندگی، افتادگی و بد رشد کردن ناخن می شوند .در این رژیم ها چون ممکن است بدن در جذب بعضی از مواد مهم دچار مشکل شود امکان دارد ناخن ها براق بودن خود را از دست بدهند و در نتیجه ناخن ها کدرو رشد آن ها کند شود (رشد استاندارد ناخن 1/0 میلی متر در روز است) و در مسائل دفاعی ناخن ها نیز مشکل ایجاد شود بنابراین هم در زیبایی ناخن ها تاثیر دارد و هم در سلامت آن ها .

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1229

به "عوارض خطرناک رژیم غذایی سخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض خطرناک رژیم غذایی سخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید