دریاچه زریوار مریوان ؛ زمردی درخشان در غرب ایران

به گزارش پسرک کامپیوتری، استان های غربی کشور از منطقه ها پر سفر ایران در روز های گرم تابستان هستند. در این میان استان کردستان با کوه های سرسبز و نقاط بکر و آب و هوای معرکه اش، جایگاه ویژه ای دارد. یکی از جاذبه های بی نظیر این استان، تالاب یا دریاچه آب شیرین زریوار در شهرستان مریوان است. غیر ممکن است که این دریاچه شگفت انگیز را از نزدیک ببنید و لب به تحسینش نگشایید! دریاچه زریوار مریوان از منحصر به فرد ترین دریاچه های آب شیرین ایران و حتی جهان است و زبانزد جاذبه های طبیعی غرب کشور است. اگر فکر می کنید که این عناوین اغراق آمیز به نظر می رسد، این مطلب خبرنگاران را تا انتها بخوانید.

دریاچه زریوار مریوان ؛ زمردی درخشان در غرب ایران

به فاصله 2 الی 3 کیلومتر که از شهرستان مریوان به سمت غرب دور شویم، رنگ آبیِ دریاچه ای تماشایی، چشم مان را خیره می کند. تالاب آب شیرین زریبار یا زریوار از دیدنی ترین نقاط استان کردستان به شمار می رود. آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف جوش به اضافه بارش باران تأمین می شود. این تالاب در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا واقع شده و در بیشتر زمستان ها سطح آن کاملاً یخ می بندد. دور تا دور دریاچه را دامنه های پر درخت و مراتع سرسبز فرا گرفته اند و منظره ای بی نظیر خلق کرده اند.

دریاچه زریوار مریوان، منحصربهفرد در جهان

دریاچه زریوار

تالاب زریوار، بزرگ ترین و زیباترین دریاچهٔ آب شیرین در غرب ایران است. طول دریاچه در حدود 5 کیلومتر و عرض آن 1/6 کیلومتر و حداکثر عمق آن 5/5 متر است. البته وسعت تالاب با تغییرات حجم آبی در فصول مختلف تغییر می کند. حجم تقریبی آب تالاب حدود 30 میلیون متر مکعب برآورد شده است. دریاچه زریوار، کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست و از منحصربه فردترین دریاچه های آب شیرین در جهان به شمار می رود.

اکوسیستم تالاب زریوار

تالاب زریوار به دلیل شرایط زیست محیطی مناسبش، میزبان گیاهان و حیوانات زیادی در گونه های متنوع است. حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی موجودات مشاهده شده که تا به امروز ناشناخته مانده و در دست بررسی و مطالعه است. در جنگل ها و بیشه زار های دورتا دور دریاچه، بلوط ایرانی فراوان بوده و گونه های دیگری نظیر زالزالک، بادام و گلابی وحشی نیز یافت می شود. از پوشش های گیاهی خود دریاچه نیز می توان به گیاهان شناور، گونه هایی از گیاهان خاردار و نیز گونه هایی از نی، نیلوفر آبی، پیچک، جگن و نعناع اشاره کرد.

گونه های جانوری دریاچه مریوان نیز از تنوع قابل توجهی برخوردارند. این تالاب در حال حاضر، زیستگاه بیش از 31 گونه پرنده بومی و مهاجر است. اردک سرحنایی و سرسبز، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ و کوچک، کاکائیها، خوتکا و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه از گونه های بااهمیت و ارزشمند این تالاب به شمار می آیند. در میان پستانداران نیز، روباه قرمز، خرگوش،سگ آبی، گراز و گربه وحشی از گونه های خاص و قابل توجه اند.

وجه تسمیه زریوار

زریوار یا زریبار، از کلمه زری به معنای دریا و پسوند بار تشکیل شده است که در زبان کردی ترکیب آن ها دریاچه معنا می دهد. به روایتی دیگر، نام اصلی این دریاچه زیراوبار بوده است که در زبان کردی به معنای آب کف کنار است. از آنجایی که آب این دریاچه از چشمه های کناری آن تأمین می شود، نام زریبار را می توان تغییر یافته این نام دانست.

افسانهها و رازهای دریاچه زریوار مریوان

اما به باور مردم محلی، حول دریاچه زریوار افسانه ها و داستان های زیادی وجود دارد. بخشی از افسانه ای بودن دریاچه ناشی از خودجوش بودن آن است که باعث شده از قدیم، عجیب و غریب و فراطبیعی بنماید. یکی از افسانه های محلی اشاره به پنهان بودن گنجی در کف دریاچه دارد. افسانه دیگری علاوه بر گنج، شهری را در کف دریاچه مدفون می داند. عده ای هم داستانی را نقل می کنند از درویشی که همراه با خانواده اش مورد ستم حاکم محلی وقت قرار گرفته و نفرینش باعث شده تا تمام شهر را آب بگیرد و نتیجه آن دریاچه زریوار فعلی است.

قایقرانی و ماهیگیری؛ از تفریحات دریاچه زریوار مریوان

زریوار به دلیل عمق مناسبی که دارد، بسیار مناسب تفریحات آبی نظیر قایقرانی است. می توانید همراه با خانواده یکی از قایق های موتوری موجود در دریاچه را کرایه کنید و با سرعتی هیجان انگیز بر روی آب یورتمه روید. اگر هم در پی آرامش بیشتری هستید، می توانید از قایق های پدالی موجود استفاده کنید و از فضای روح انگیز دریاچه لذت ببرید. اگر هم قایقران حرفه ای هستید، می توانید با قایق تان روی این دریاچه سخاوتمند حساب کنید.

وجود گونه های مختلف ماهی نظیر کپور، آمور و سیاه ماهی در دریچه زریوار، ماهیگیری را به تفریحی مجذوب کننده در این دریاچه تبدیل کرده است. تا جایی که گاهی جشنواه های بین المللی مرتبط با ماهیگیری در این دریاچه برگزار می شود.

ماهی کبابی زریوار؛ تازه و خوشمزه

یکی از بهترین ماهی کبابی های عمرتان را در کنار دریاچه زریوار خواهید خورد. ماهی های خوشمزه و تازه صید شده ای که طعم لذیذ شان تا مدت ها زیر زبانتان خواهد ماند. می توانید ماهی هایی را که خودتان صید کردید کباب کرده و نوش جان کنید. اگر هم اهل ماهیگیری نیستید، دکه هایی در اطراف دریاچه وجود دارند که برای تان ماهی تازه در طعم های مختلف کباب می کنند.

غرفه های اطراف دریاچه زریوار ، خوردنی های بومی نظیر آش و نان محلی هم می فروشند که اگر هوس کردید، حسابی به امتحان شان می ارزد.

بهترین زمان بازدید از دریاچه

دریاچه زریوار

اگر در نیمه دوم سال به زریوار بیایید با آب وهوایی سرد و خشک روبرو خواهید شد. اما می توانید یخ زدن سطح دریاچه را به چشم ببینید و از منظره ها برفی اطراف عکاسی کنید.

اما بهترین فصل سفر به زریوار بهار و تابستان است. هم به دلیل آب و هوای معتدل و روح افزای آن و هم تماشای تلألو طلایی آفتاب تابستان در آبیِ دریاچه و ترکیب شان با سرسبزی اطراف.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2042

به "دریاچه زریوار مریوان ؛ زمردی درخشان در غرب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه زریوار مریوان ؛ زمردی درخشان در غرب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید