زمان آبادی: وقتی اخلاق را قربانی نتیجه گرایی کرده ایم چطور انتظار داریم فضای ورزشگاه ها فرهنگی باشد؟!

به گزارش پسرک کامپیوتری، مشاور فدراسیون فوتبال در امور مسئولیت های اجتماعی و بازی جوانمردانه معتقد است برای حل مسائل فرهنگی ورزشگاه ها باید همه بخش های فعال و تأثیرگذار در این حوزه وظایف شان را به درستی انجام دهند.

زمان آبادی: وقتی اخلاق را قربانی نتیجه گرایی کرده ایم چطور انتظار داریم فضای ورزشگاه ها فرهنگی باشد؟!

به گزارش پسرک کامپیوتری و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، غلامحسین زمان آبادی با بیان این مطلب گفت: باید پذیرفت که فوتبال هیجان دارد و باید اجازه بدهیم که جوانان این هیجان را در استادیوم ها تخلیه کنند، اما مشکل اصلی در عدم مدیریت صحیح این هیجان است. البته من اعتقاد ندارم که شرایط استادیوم ها نسبت به سال های گذشته بدتر شده، چرا که شاهد اتفاقات بسیار تلخ تری در بخش های مختلف از جمله آسیب زدن به اموال عمومی، اتوبوس ها و موارد دیگری بودیم که خوشبختانه این مسائل به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، اما باید به دنبال آسیب شناسی صحیح برای حل کامل مشکل و ایده آل سازی فضای استادیوم ها باشیم. یکی از مصادیق بهبود شرایط مسابقه فینال لیگ قهرمانان باشگاه های آسیا بود که به بهترین شکل در آزادی برگزار گشت و هیچ مسئله ای پیش نیامد. یا همین بازی اخیر پدیده و استقلال در مشهد، چرا که یک استادیوم زیبا و مجهز مثل استادیوم امام رضا (ع) ملزومات و زیرساخت های لازم را به شکلی ایجاد کرده که هوادار با آرامش بازی تیم محبوبش را تماشا می کند و به خانه می رود. پس توان این را داریم که هیجان هزاران تماشاگر را به خوبی مدیریت کنیم.

مشاور فدراسیون فوتبال در امور مسئولیت های اجتماعی و بازی جوانمردانه اضافه نمود: الان وقت این نیست که به دنبال مقصر بگردیم، اما زمانی که همه جا صحبت از کار فرهنگی می شود بگذارید همه بخش ها و ارکان مسئول در این حوزه وظایف خودشان را به خوبی بشناسند و ببینند در این بخش چه کاری اجرا شده است؟ ما بارها از باشگاه ها درخواست کرده ایم معاون فرهنگی خودشان را معرفی کنند و لیدرها به عنوان زیرمجموعه بخش فرهنگی فعالیت کنند، اما در کدام باشگاه چنین قواعدی رعایت می شود و ارتباط مناسب بین بخش فرهنگی و لیدرها ایجاد شده است؟ باشگاه های در حوزه فرهنگی چه اقداماتی انجام داده اند و چگونه نسبت به رویکرد و رفتار تماشاگران شان واکنش نشان دادند؟ کدام بودجه فرهنگی و برنامه فرهنگی برای آموزش لیدرها و کانون هواداران در نظر گرفته اند؟

زمان آبادی در ادامه گفت: وقتی مدیر یک باشگاه تمامی عوامل و ارکان فوتبال کشور را با اتهامات مختلف روبه رو می سازد تا نتایج تیم خودش را توجیه کند، این باورها و افکار نادرست به سکو هم منتقل می شود. مدیرعاملی که فدراسیون و سازمان لیگ را عامل نتیجه دریافت تیم خودش می خواند، اتهام مهندسی نتایج بازی ها را می زند و به داوران اتهام می زند، اما بعد از کارشناسی معین می شود نه مهندسی در کار بوده نه داور اشتباهی کرده، نه تبانی اجرا شده نه بازیکن کم کاری کرده، در این موقعیت تنها موجب خشم تماشاگر و هواداری می شود که این اظهارات را باور کرده و در استادیوم واکنش نشان می دهد. در این شرایط چطور انتظار داریم فضای استادیوم ها اخلاقی و فرهنگی باشد وقتی خودمان اخلاق و فرهنگ را قربانی نتیجه گرایی یا توجیه ناکامی کرده ایم؟

وی همچنین گفت: هدف متهم کردن یا معرفی مقصر نیست اما به واقع وظایف خودمان را در این حوزه باید مرور کنیم. مسئول بلیت فروشی خود باشگاه ها هستند، اما باشگاه بیاید پاسخگو باشد که چرا بیش از ظرفیت استادیوم بلیت فروخته تا حدی که تماشاگران روی پله های استادیوم هم نشسته اند و راه عبور و مرور مسدود شده است؟ باشگاه باید پاسخگو باشد که اگر بلیت بازی ها به شکل اینترنتی فروخته شده چرا بلیت ها در بازار سیاه به قیمت های آنچنانی فروخته می شود و کنترلی وجود ندارد؟

زمان آبادی اضافه نمود: چقدر به رفتارهای مربیان و بازیکنان مان در این باره توجه داشته ایم؟ وقتی مربی در کنار زمین بدون دلیل به داور اعتراض می کند سکوها را ملتهب می سازد، وقتی بازیکن به خوبی آموزش ندیده که رفتار منفی از خود بروز می دهد این رفتار را به هزاران تماشاگر حاضر در استادیوم منتقل می کند. حتی رسانه ها هم متأسفانه در این بین نقش دارند. رسانه هایی که از تیترهای جنجالی و خشونت آفرین استفاده می کنند، در مقابل کمترین توجهی به انتشار و انعکاس اقدامات فرهنگی نشان نمی دهند. به گونه ای کار می کنند که جنجال و تنش را تبلیغ می کنند، اما اخلاق و فرهنگ را کمرنگ جلوه می دهند. همه اینها در کنار هم فرهنگ فوتبال ما را ساخته که باید به شکل درست اصلاح شود.

مشاور فدراسیون فوتبال در امور مسئولیت های اجتماعی و بازی جوانمردانه در خاتمه گفت: با همکاری دفتر امور فرهنگی وزارت ورزش و جوانان طرح جامع و بسیار خوبی در پنج فصل آماده شده که قرار است به زودی تصویب شود. در این طرح جزئیات اجرایی و حتی مسئولان اجرای هر بخش به خوبی معین شده اند. اگر بتوانیم با همراهی همه دستگاه ها و کمک خود باشگاه ها در حوزه فرهنگ این طرح را عملیاتی کنیم بدون تردید مسائل فرهنگی استادیوم ها به طور کامل حل خواهد شد، اما به این شرط که تنها به دنبال کسب نتیجه به هر قیمتی نباشیم و اخلاق و فرهنگ را در این بین زیر پا نگذاریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 122

به "زمان آبادی: وقتی اخلاق را قربانی نتیجه گرایی کرده ایم چطور انتظار داریم فضای ورزشگاه ها فرهنگی باشد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان آبادی: وقتی اخلاق را قربانی نتیجه گرایی کرده ایم چطور انتظار داریم فضای ورزشگاه ها فرهنگی باشد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید