خبرنگاران تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است

به گزارش پسرک کامپیوتری، تهران - خبرنگاران - معاون هماهنگی توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است که این شرایط رعایت صرفه جویی را چند برابر می کند.

خبرنگاران تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است

به گزارش روز جمعه خبرنگاران از پایگاه خبری شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر)، غلامعلی رخشانی مهر افزود: تابستان امسال سخت نیست، بسیار سخت است چرا که علاوه بر کاهش بارندگی ها و محدودتر شدن استفاده از پتانسیل نیروگاه های برق آبی، شاهد افزایش دما، شرایط کرونایی کشور، استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز هستیم که همگی باعث شده تا تراز تولید و مصرف بهم خورده و منفی باشد.

وی ادامه داد:امسال شاهد کاهش 30 تا 35 درصدی بارش ها هستیم که همین موضوع باعث شده تا به همین مقدار نیز از ظرفیت تولید برق نیروگاه های برق آبی کاهش یابد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر خاطرنشان ساخت: از هم اکنون در حال آماده شدن برای گذر از تابستان سخت امسال هستیم، برنامه ریزی ها به این منظور از سال گذشته انجام و پیش بینی ها براساس سنجش شاخص ها اجرا شده است.

رخشانی مهر با بیان این که نیازمند برنامه ها و اقدام های فراگیر برای مدیریت بار تابستان هستیم، افزود: در قدم نخست، به مبازه با رمز ارزهای غیرمجاز رفته و همه تلاش خود را برای جمع آوری مراکز و دستگاه هایی که در منازل به صورت فردی بکار گرفته شده و از برق غیرمجاز برای استخراج رمز ارز استفاده می کنند، بکار خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: به تعدیل روشنایی معابر و جاده های بین شهری پرداخته ایم البته تعدیل روشنایی ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی ها نیست و به طور معین در این طرح، به دنبال یک درمیان کردن روشنایی ها خواهیم بود.

معاون هماهنگی توانیر بیان کرد: برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد.

رخشانی مهر به ظرفیت اداره ها و دستگاه های دولتی نیز در کاهش مصرف پرداخت و افزود: امسال برای نخستین بار، دستگاه های اداری موظف شده اند که برق مصرفی خود را 50 درصد در ساعت اداری کاهش و میزان مصرف برق خود را در ساعت غیراداری به 10 درصد برسانند.

وی با اشاره به ضرورت انجام این گونه کارها و اجرای چنین برنامه هایی برای گذر از پیک تابستان گفت: در همین فروردین ماه، شاهد افزایش پنج درصدی دمای هوا و 22درصدی مصرف برق بودیم که در نوع خود بی سابقه بود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر ادامه داد: ورود زودهنگام چاه های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق است.

رخشانی مهر افزود: هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل یکهزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.

وی در مواجهه با این پرسش که آیا با توجه به این شرایط سخت، در تابستان دچار خاموشی خواهیم شد یا خیر؟ پاسخ داد: از آنجا که 24 هزار مگاوات از مصرف 60 هزار مگاواتی برق کشور در اوج تابستان به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتی که مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد 24 و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشی نخواهیم نشد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر همچنین به سایر راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان نیز پرداخت و استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعت های گرم روز و بکار دریافت این دستگاه ها در ساعت های پایانی شب یا ابتدایی صبح و بهره گیری از نور طبیعی روز را از دیگر عوامل مهمی برشمرد که می تواند در کاهش مصرف بسیار موثر باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1540

به "خبرنگاران تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید