حیات وحش و جای خالی فردوسی پور

به گزارش پسرک کامپیوتری، نوشتن از سیاست های شکست خورده تلویزیون در قبال چهره های محبوب و خودزنی این نهاد در مواجهه با برنامه های پرمخاطب شاید امری تکراری به نظر بیاید ولی هر بار و حالا هر ماه، رخدادی روی می دهد که نمی شود تلنگرنزده از کنارش عبور کرد.

حیات وحش و جای خالی فردوسی پور

به گزارش شرق، مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما به صورت ماهانه از طریق نظرسنجی، برنامه های پرمخاطب تلویزیون را معرفی می کند و برخلاف عرف یکی، دو دهه اخیر، این بار خبری از برنامه های ورزشی، خاصه خبری از برنامه محبوب 90 و مجری شناخته شده اش، یعنی عادل فردوسی پور نیست. بعد از روی کار آمدن علی فروغی به عنوان مدیر نو شبکه سه، برنامه 90 از کنداکتور این شبکه حذف و عادل فردوسی پور هم ممنوع التصویر شد.

هرچند که شایعاتی مبنی بر اجازه ندادن به او برای گزارش بازی ها هم گه گاهی به صدر اخبار برمی شود. عادل، محبوب ترین مجری شبکه سه از مدار بیرون رانده شد، برنامه 90، محبوب ترین برنامه تلویزیونی یکی، دو دهه اخیر هم از دستور کار خارج شد تا جا برای برنامه کارشناسی فوتبال برتر با مجری ای نو ولی با همان فرمت برنامه 90 باز شود. مسئولان شبکه سه هم با حمایت های گسترده از این برنامه و مجری اش، تلاش کردند عادل را به دست فراموشی بسپارند و از این بگویند که دلیلی ندارد برنامه جایگزین، جای 90 و عادل فردوسی پور را پر نکند.

با این حال، این اتفاق عملا تبدیل به پروژه ای شکست خورده برای صداوسیما شد، یک خودزنی بزرگ که دست کمی از هاراگیری ندارد! عادل و برنامه 90 در شرایطی از مدار علی فروغی بیرون رفته و جا برای عشقِ مدارها باز شد که حالا خبری از برنامه جایگزین 90، در بین برنامه های پرمخاطب تلویزیون نیست. طبق آماری که خود صداوسیما منتشر کرده، برنامه ای که دوشنبه شب ها به جای برنامه 90 عادل فردوسی پور پخش می شود، مهرماه در نظرسنجی ها در رده دهم پرمخاطب ترین برنامه تلویزیون قرار داشته است.

این اتفاق در حالی رخ داده که برنامه حیات وحش که از شبکه مستند پخش می شود، در همین نظرسنجی در رتبه سوم قرار گرفته است. شرایط برای آبان ماه هم تقریبا مشابه است؛ این بار مستند حیات وحش با ایستادن پشت سر برنامه خندوانه تبدیل به دومین برنامه پرمخاطب شده و برنامه فوتبال برتر که دوشنبه شب ها پخش می شود باز در رده هفتم دیده می شود. در این بین البته برنامه های ورزشی دیگر شرایط تقریبا مساعدی دارند و برنامه فوتبال فزونی که بازی های لیگ ایران را پخش می کند تقریبا در بالای جدول دیده می شود. ضمن اینکه در زمان پخش رقابت های کشتی هم، برنامه های تخصصی کشتی در میان برنامه های پرمخاطب دیده شده است.

مسئولان شبکه سه که انتقاد از نبودن عادل فردوسی پور را به حساب همه چیز می گذارند مگر کج سلیقگی خودشان، شاید با انتشار چنین آماری به خودشان بیایند و دست کم برای یک بار هم که شده چنین پرسشی را مطرح کنند که چرا بزرگ ترین خودزنی دو دهه اخیر را انجام داده اند؟ البته شاید آنها هم مثل مجری برنامه دوشنبه شب فوتبال برتر، چنین نظرسنجی ای را قبول نداشته و آن را دستکاری اطلاعات توصیف کنند. شاید هم دیری نپاید که دوباره شبیه به کاری که پیش تر با برنامه محمدرضا گلزار شد و با دستکاری در آرا سعی شد برنامه او را پرمخاطب تر از برنامه های دیگر جلوه دهند، به این سمت و سو نگاهی بیندازند ولی حتی اگر چنین شود، واقعیت موجود تغییر زیادی می کند؟

پاسخ روشن است ولی در عین روشنی، تلاشی برای رفع مشکل به وجود آمده نمی شود. پیمان جبلی، رئیس نو صداوسیما تا به حال سه بار درباره بازگشت احتمالی عادل فردوسی پور به تلویزیون حرف زده و هر سه بار گفته عادل فردوسی پور می تواند دوباره در تلویزیون فعالیت کند و از نظر ما منعی ندارد ولی اقدامی عملی در این زمینه صورت نگرفته تا تعیین شود این نهاد تصمیم گیرنده نهایی درباره عادل فردوسی پور و برنامه 90 نیست.

البته پرواضح است که برنامه هایی مثل خندوانه و مستند حیات وحش هم بی دلیل جایشان را در دل مخاطب باز نکرده اند؛ مجری خندوانه و تهیه کننده های این دو برنامه هر بار (احتمالا برخلاف تهیه کننده و مجری برنامه کارشناسی فوتبال برتر) به سراغ ایده های نو با شناخت ذائقه مخاطب می فرایند و می توانند نظر آنها را جلب کنند. امری که پیش تر، عادل فردوسی پور به خوبی از آن بهره می برد و می توانست با نفوذ به لایه های مختلف یک اتفاق فوتبالی، آن را تبدیل به سناریویی مجذوب کننده برای مخاطب کند و تا یک هفته دیگر به او خوراک لازم را بدهد.

واضح است که عادل فردوسی پور هم مجری و تهیه کننده بی نقصی نبود و نیست ولی میل به پیشرفت، انگیزه برای اصلاح امور و تلاش برای ارائه کردن اطلاعات دقیق و درست از او چهره ای متفاوت ساخته بود؛ چهره ای که شاید تلویزیون برای جذب و آشتی دوباره مخاطب نیاز به او و امثال او داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1978

به "حیات وحش و جای خالی فردوسی پور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات وحش و جای خالی فردوسی پور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید