جشن شیردوشان رامسر ، احیای سنت های کهن در سرزمین شمالی

به گزارش پسرک کامپیوتری، هر جایی تاریخی دارد و هر تاریخی، سرگذشتی. گذشته را باید پیش چشم داشت و دید، اما به آن تکیه نکرد. شادی هایش را با لبخند ورق زد و غم هایش را در گورستان تاریخ به خاک سپرد و هر از گاهی برای آرامش روحش فاتحه ای خواند تا هیچگاه برنشود. تاریخ، ما را نمی سازد، ما بنایش می کنیم و شاید به همین علت، دست از آن نمی شوییم و هر از چند گاهی تکرارش می کنیم، انسان هیچگاه از چیزی که ساخته دست نمی کشد. آیین های سنتی و جشنواره ها نیز بخشی از تاریخی هستند که برای خودمان می سازیم و برای آیندگان به جا می گذاریم. خرداد نزدیک است و جشن شیردوشان رامسر در چند قدمی. جشنواره شیردوشان که به دودوشان نیز معروف است، هرساله در اوایل ماه خرداد همراه با جشن و شادی در ارتفاعات رامسر برگزار می شود. مراسم شیردوشان درواقع، نوعی آیین شگرگزاری از نعمت هایی است که خدا در اختیار روستاییان قرار داده است. با خبرنگاران همراه باشید.

جشن شیردوشان رامسر ، احیای سنت های کهن در سرزمین شمالی

تاریخچه و نحوه برگزاری

آبادی اشکورات از ارتفاعات زیبا و سرسبز رامسر محسوب می شود و اشکور علیا هرساله پذیرای افراد محلی و نیز گردشگرانی است که به تماشا این آیین کهن و سنتی می روند. روستا همواره مظهر سادگی و پاکی بوده و مردمانش به خدا نزدیک تر. کسی چه می داند، زندگی در ارتفاعات آن ها را به این مقام رسانده یا به سبب ذات بی آلایششان برای زندگی در ارتفاعات برگزیده شده اند. جشن شیردوشان رامسر نیز یکی دیگر از مظاهر سادگی و شکرگزار بودن روستاییان است. دام ها و گله ها هرسال باید از اوایل خرداد شروع به چرا در مراتع نمایند، زیرا در این زمان، 30 تا 40 درصد علوفه موجود، گل می دهند و پیش از آن زمان، شیره گیاهی خام موجود در علوفه ها باعث بیماری دام ها می شود. همزمان با شروع چرای دام ها در مراتع، جشنواره شیردوشان نیز شروع می شود. کسی که مسئولیت اصلی نگهداری از دام های گله داران را به عهده دارد، سرگالش خوانده می شود. او دام ها را به چرا می برد و پس از بازگشت، دام ها دو بار دوشیده می شود. علت نام گذاری مراسم شیردوشان به نام دودوشان نیز همین است. پس از بار دوم، شیرها توزیع می شوند و سرگالش متعهد می شود که در ازای شیری که گرفته، در سرانجام فصل چرا، مقداری کره حیوانی، کشک، دوغ و ماست تحویل گله داران دهد.

جشن ها و مسابقات

پس از سرانجام بخش اصلی مراسم شیردوشان، طبق معمول تمامی آیین های رامسر، مسابقات مختلفی از جمله طناب کشی و کشتی محلی برگزار می شود و به نفرات برتر جوایزی اهدا می شود و برنامه های شادی مانند ساز و آواز و پایکوبی محلی نیز در سرانجام انجام می شود. جشنواره شیردوشان رامسر در اوایل خرداد در اشکور انجام می شود. منطقه بکر اشکور در 120 کیلومتری شهر رامسر واقع شده و حدود سه ساعت با این شهر زیبا فاصله دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 2119

به "جشن شیردوشان رامسر ، احیای سنت های کهن در سرزمین شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن شیردوشان رامسر ، احیای سنت های کهن در سرزمین شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید