جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه دوم تیر 1400

به گزارش پسرک کامپیوتری، شاخص بورس در ادامه فرایند صعودی روز های گذشته امروز هم کار خود را با افزایش شش هزار واحدی آغاز کرده است. با این تفاوت که این بار نوبت به نماد های کوچک و متوسط رسیده و خبری از تشکیل صف خرید برای نماد های شاخص ساز نیست. همچنین بعد از گذشت چند دقیقه به نظر می رسد سهامداران قصد تغییر فرایند شاخص کل را دارند. تا اینجای کار شاخص کل بورس حدود شش هزار واحد معادل 52 صدم درصد و شاخص هم وزن 30 صدم درصد رشد کرده اند. فملی، فولاد، وپارس، وبملت، شبریز، ومعادن و برکت بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته اند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه دوم تیر 1400

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ راوه بلاگ بیشتر بدانید.

بیشتریت بازار همچنان سبزپوش است

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه دوم تیرماه از بین 290 نماد بورسی معامله شده، تا لحظه نگارش این متن حدود 173 نمماد در جهت صعودی قرار دارند و 117 نماد ارزش سهام خود را از دست داده اند. همچنین در بازار فرابورس تعداد نماد های سبز و قرمز دقیقا با هم مساوی و برابر با 88 نماد است. تا اینجای کار 176 نماد در بازار فرابورس معامله شده که نیمی از آن ها صعودی و نیم دیگر نزولی هستند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه دوم تیرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار نشان می دهد احتمال دارد فرایند صعودی ساعات اولیه معاملات در ادامه با چالش روبرو شود. تا اینجای کار اغلب نماد های شاخص ساز نزدیک به قیمت روز قبل یا حتی کمتر از آن در حال معامله هستند. صندوق های سرمایه گذاری عموما به رشد کمتر از یک درصدی بسنده کرده و شاهد کاهش قیمت نیم و یک درصدی دارا یکم و پالایش هستیم. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری وبملت 1.5 درصد افزایش قیمت دارد و وبصادر عقب نشینی کرده است. گزارشات منفی وآیند باعث شده امروز هم برای این نماد پرحاشیه صف فروش تشکیل شود. وتجارت، وپاسار و وملل هم تغییری نسبت به روز گذشته ندارند. گروه خودرو و ساخت قطعات عمدتا قرمزپوش هستند، اما لیدر ها فعلا مقاومت می کنند. خودرو نزدیک قیمت روز گذشته، ذوب با رشد 1.5 درصد و خزامیا در آستانه صف خرید معامله می شود. فلزات اساسی احتمالا قرار است لیدر آینده بازار باشند. در این گروه اغلب نماد ها سبزپوش هستند و برای ذوب، فرزین و فولای صف خرید تشکیل شده. فرآورده های نفتی عموما فرایند صعودی را کنار گذشته و شبریز تنها نماد سبز گروه با صف خرید است. محصولات شیمیایی بازار متعادل را دارند. شگویا، کلر، آریا و ... سبزپوش و نوری و شصف ها در کنار چند نماد دیگر قرمزپوش هستند. محصولات غذایی، هلدینگ ها به جز شستا، دارویی ها، سرمایه گذاری ها، استخراج کانه های فلزی، نهاد های مالی، اطلاعات و ارتباطات، ماشین آلات و مخابرات از جمله گروه های صعودی بازار امروز به حساب می آیند.

ارزش صف های خرید به بیش از هزار میلیارد رسید

امروز برای اولین بار در سال 1400 ارزش مجموع صف های خرید از مرز هزار میلیارد تومان عبور کرده است. تا ساعات خاتمهی معاملات حدود 135 نماد یعنی 21 درصد بازار به صف خرید رسیده اند و ارزش مجموع آن ها حدود هزار و 70 میلیارد تومان است. در طرف مقابل 169 نماد صف فروش دارند که این تعداد 26 درصد بازار را تشکیل می دهند. ارزش کل صف های فروش امروز حددو دو هزار میلیارد تومان است.

اخابر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

صف خرید سهام شرکت مخابرات ایران تنه به تنه نماد های عرضه اولیه می زند. طوری که بعد از صف 135 میلیاردی عرضه اولیه ومدیر، صف 125 میلیاردی اخابر سنگین ترین صف خرید بازار به حساب می آِید. برکت با صف 50 میلیاردی و تاپیکو با صف 44 میلیاردی در رتبه های بعدی قرار دارند. ذوب، بورس، حکشتی، شستا، کاوه، فولاد و فرابورس از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

خزر؛ سنگین ترین صف فروش بازار

فنرسازی زر امروز برای چندمین روز متوالی در صدر فهرست سنگین ترین صف های فروش ایستاده و برای فروش سهام آن صف 60 میلیارد تومانی تشکیل شده است. بکاب با صف فروش 56 میلیاردی در رتبه دوم و غدام با صف فروش 55 میلیاردی در رتبه دوم قرار گرفته است. سنیر، ثالوند، کمرجان، حپترو، ولصنم و غنوش از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.

جهش 26 هزار واحدی شاخص بورس با پیشتازی فلزات

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز چهارشنبه دوم تیرماه جهش 26 هزار و 94 واحدی را تجربه کرد و با پشت سر گذاشتن مرز مهم 1.2 میلیون واحدی به رقم یک میلیون و 213 هزار و 15 واحد رسید. امروز فلزات اساسی موتور محرک شاخص کل بودند. طوری که فولاد و فملی بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشتند و بعد از آن ها کگل، فارس، کچاد، شستا و پارسان با تاثیر مثبت خود شاخص کل را افزایش دادند. امروز شاخص کل 2.2 درصد و شاخص هم وزن یک درصد افزایش داشت که نشان می دهد با وجود همراهی شرکت های کوچک در فرایند صعودی، همچنان شرایط برای شرکت های بزرگ بورس بهتر است.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز چهارشنبه دوم تیرماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نمای خاتمهی نقشه بازار امروز سراسر سبزرنگ است. فلزات اساسی بهترین عملکرد را از خود نشان داده اند و بیشتر قریب به اتفاق نمادهای این گروه امروز صف خرید دارند. استخراج کانه های فلزی و شرکت های چند رشته ای صنعتی از دیگر گروه هایی هستند که اغلب به صف خرید رسیده اند. این اتفاق باعث شده صندوق های ETF سهامی عموما بیش از سه درصد افزایش قیمت را پشت سر بگذارند اما در بینشان پالایش و دارا یکم نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند. در بین پالایشگاه شپنا به رشد دو درصدی بسنده کرده و شتران و شبریز با صف خرید سهامدارانشان را شاد کرده اند. گروه خودرو از جمله گروه هایی است که راه خود را از بازار جدا کرده. اغلب نمادهای گروه قرمزپوش هستند و تنها خساپا، خودرو و خزامیا از کاهش قیمت در امان مانده اند.

جابه جایی 6.8 میلیارد تومان سهام در بازار

معامله گران بورس امروز حدود 10 میلیارد و 400 میلیون سهام و اوراق مالی را در قالب 765 هزار معامله به ارزش شش هزار و 780 میلیارد تومان دادوستد کردند که نشان می دهد آمار معاملات روزانه همچنان بالا و امیدوارکننده است. خساپا، ومدیر، خودرو، شپنا، غکورش، فملی و خگستر پرتراکنش ترین نماد های بورس و لطیف، چخزر، رافزا، کزغال، زملارد، شاروم و کرمان پرتراکنش ترین نماد های فرابورس هستند.

این گزارش به روزرسانی می شود...

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1626

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه دوم تیر 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز چهارشنبه دوم تیر 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید