بازگشت برندهای لوازم خانگی خارجی؛ تهدید یا فرصت

به گزارش پسرک کامپیوتری، تهران (پانا) - رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران با تاکید براینکه بازگشت برندهای لوازم خانگی خارجی تهدیدی برای تولیدکنندگان داخلی نیست، می گوید رقابت یکی از دلایل مهم برای افزایش کیفیت است و مصداق عملی آن سخت گیری هایی است که درباره واردات خودرو انجام شد. بستن درهای کشور به روی واردات خودرو، منجر به تولید خودروهایی با کیفیت و قیمت مناسب نشده است.

بازگشت برندهای لوازم خانگی خارجی؛ تهدید یا فرصت

جمشید نفر در گفت وگو با پانا درباره جهت اقتصاد ایران در سال 1400 اظهار کرد: بروز هر پدیده در هر کشور ویژگی های خود را دارد و مدیریت باید تصمیمات کلان اقتصادی را متناسب با آن شرایط اتخاذ کند. به طور مثال تحریم می توانست فرصت هایی را نیز در اقتصاد ایران ایجاد کند اما از این فرصت ها به درستی استفاده نشد. اقتصاد درون زا، خودکفایی و اتکای به تولیدات ایرانی می توانست یکی از دستاوردهای تحریم ها باشد اما از آن به درستی استفاده نشد.

نفر با بیان اینکه کشور نتوانسته است از فرصت تحریم نفتی نیز برای عدم وابستگی به درآمدهای نفتی بهره بگیرد، گفت: تحریم فروش نفت نیز اگرچه محدودیتی بزرگ برای کشور بود اما می توانست این امکان را فراهم کند که عدم وابستگی به درآمد نفت که سال هاست مطرح شده است و در اسناد برنامه توسعه ای کشور نیز بر آن تاکید شده است، محقق شود.

اگرچه با خروج برندهای مطرح در صنایع خانگی فرصتی برای پیشرفت در این صنایع حاصل شده است اما کیفیت و از همه مهمتر قیمت این محصولات متناسب با تقاضای بازار نیست

وی با انتقاد از نظرات برخی از کارشناسان در یک برنامه تلویزیونی شبکه یک درباره نگرانی از بازگشت برندهایی مانند سامسونگ و ال جی با رفع تحریم و زیان صنایع لوازم خانگی از این بازگشت، مطرح نمود: تصمیم گیری ها در کشور همواره صفر یا صد است و تصمیم های متعادل وجود ندارد. اگرچه با خروج برندهای مطرح در صنایع خانگی فرصتی برای پیشرفت در این صنایع حاصل شده است اما کیفیت و از همه مهمتر قیمت این محصولات متناسب با تقاضای بازار نیست.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران گفت: اصولی در اقتصاد وجود دارد که می تواند موجب ایجاد رقابت شود و نباید تصور کرد که محدود کردن فضای بازار در کشور منجر به پیشرفت می شود یا آنکه برعکس به توانمندی های داخلی باور نداشته باشیم و دروازه های کشور را به گونه ای باز کنیم که تولیدکنندگان داخلی دست از تولید بکشند.

وی اضافه نمود: رقابت یکی از دلایل مهم برای افزایش کیفیت است و مصداق عملی آن سخت گیری هایی است که درباره واردات خودرو انجام شد و این شرایط منجر به تولید خودروهایی با کیفیت و قیمت مناسب نشده است.

نفر مطرح نمود: شناسایی درست شرایط اقتصادی کشور و تحلیل درست می تواند این فرصت را فراهم کند که از هر پدیده و اتفاقی به خوبی استفاده کرد و زیان انها را به حداقل کاهش داد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1534

به "بازگشت برندهای لوازم خانگی خارجی؛ تهدید یا فرصت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت برندهای لوازم خانگی خارجی؛ تهدید یا فرصت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید