تصاویر ، اولین عکاس زن که در خط مقدم جنگ کشته شد

به گزارش پسرک کامپیوتری، گردا تارو اولین زن عکاس خبری است که در خط مقدم جنگ های داخلی اسپانیا کشته شد و با عکس هایش چهره زنانه جنگ را عیان کرد تا راوی زنان قهرمانی باشد که سرنوشتان در میدان نبرد رقم خورد.

تصاویر ، اولین عکاس زن که در خط مقدم جنگ کشته شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، عکاسی خبری شیوه ای از روزنامه نگاری است که از همان سال های نخست اختراع عکاسی به دلیل داشتن داعیه بازنمایی از واقعیت پای خود را به عرصه مطبوعات باز کرد و تا امروز نقش مهمی در انتقال اخبار در صفحات روزنامه ها و خبرگزاری ها داشته است.

مهمترین توجه به رسانه عکاسی به دلیل تصور قدرت نهفته درون عکس به مثابه بازنمایی از یک واقعیت عینی در جامعه بود که توانست در پژوهش های مختلف از شرق شناسی تا جرم شناسی نیز کاربرد داشته باشد.

جنگ را بدون شک می توان مهمترین بستر توسعه عکاسی به دلیل احتیاج مردان سیاست برای مدیریت خطوط مقدم و سرنوشت نبردها دانست که بر همین اساس عکاسی جنگ با ژانری با هویت مستقل در زیرمجموعه عکاسی خبری تعریف شد.

عکاسان جنگ زیادی در عرصه روزنامه نگاری جان خود را در راستا اطلاع رسانی از دست دادند.

گردا تارو (Gerda Taro) عکاس آلمانی اولین زن عکاس خبری است که در خط مقدم جنگ کشته شد. وی در تاریخ اول اوت سال 1937 زمانی که اسپانیا در سال دوم جنگ داخلی بود در حین عکاسی به دلیل جراحت ناشی از برخورد با یک تانک، زمانی که تنها 26 سال داشت جان سپرد.

هزاران نفر در خیابان های پاریس برای درگذشت این روزنامه نگار مهاجر یهودی آلمانی 26 ساله در آن سال عزاداری کردند.

گردا تارو سال 1936 در اسپانیا با رابرت کاپا آشنا و همکار شد و به همراه یکدیگر اخبار و تصاویر جنگ داخلی اسپانیا از جمله گرفتاری آوارگان اسپانیایی در المریا و مورسیا را بر مجله Vu پوشش دادند.

اگر چه عکس های تارو از جنگ داخلی اسپانیا زیر سایه عکس های رابرت کاپا و سایر عکاسان در آن دوره نهاده شد اما سادگی و شاعرانگی عکس هایش چهره زنانه جنگ را نیز عیان می نماید تا راوی زنان قهرمانی باشد که سرنوشتان در میدان نبرد رقم می خورد.

تارو به عنوان یک گزارشگر شجاع راوی و شاهد رنج غیرنظامیان و سربازان در طول جنگ داخلی اسپانیا بود و رسانه ها او را به عنوان یک قهرمان چپ، یک شهید با هدف ضد فاشیستی و الگویی برای زنان جوان معرفی کردند.

در سال های پس از کشته شدن این عکاس، شخصیت وی رو به فراموشی رفت تا اینکه در سال 2007 مرکز بین المللی عکاسی در نیویورک اولین نمایشگاه آثار تاریخی تارو را افتتاح کرد.

تارو در سال 1910 در خانواده ای یهودی طبقه متوسط به دنیا آمد و در شهر صنعتی اشتوتگارت در جنوب آلمان عظیم شد. والدینش در جنگ جهانی اول به آلمان مهاجرت کردند.

کسب و کار پدرش در تابستان سال 1929 به دلیل وخیم شدن اوضاع مالی جمهوری ویمار کم رونق شد و با فروپاشی جمهوری وایمار به دلیل هرج و مرج مالی، اجتماعی و سیاسی، تارو که از ظهور راست افراطی مطلع بود درگیر سیاست چپ شد و در مارس 1933 که ناسیونال سوسیالیست ها کنترل را برقرار کردند، پس از توزیع اعلامیه های ضد نازی در اطراف لایپزیگ دستگیر شد، سپس به فرانسه گریخت و به یکی از هزاران تبعیدی سیاسی و روشنفکر آن دوران بدل شد.

عکس های تارو از نظر تعداد هرچند در مقایسه با دیگر عکاسان جنگ داخلی اسپانیا بسیار محدود است اما همین عکس های باقی مانده که در آژانس عکس مگنوم قابل دسترس است چهره ای دیگر از جنگ داخلی اسپانیا را به ما نشان می دهد که تا به امروز زیر سایه سنگین عکس سرباز کشته شده رابرت کاپا دیده نشد.

او روایتگر چهره ای خشونت زدایی شده از مبارزه آرمان خواهانه زنان و مردانی بود که میدان نبرد مجال تازه ای برای تولد دوباره آنان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1091

به "تصاویر ، اولین عکاس زن که در خط مقدم جنگ کشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، اولین عکاس زن که در خط مقدم جنگ کشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید