بنای یادبود مزار شهدا گمنام با استفاده از فناوری های روز ساخته می شود

به گزارش پسرک کامپیوتری، سال گذشته پیکر پاک دو شهید گمنام دفاع مقدس در پارک فناوری پردیس به خاک سپرده شده و بنای یادبودی برای این مزار با استفاده از فناوری های نوین در حال ساخت است.

بنای یادبود مزار شهدا گمنام با استفاده از فناوری های روز ساخته می شود

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، محمد حسین قراییان، معاون فنی و مهندسی پارک فناوری پردیس با اعلام این که در طراحی و ساخت یادمان شهدای گمنام از فناوری های روز استفاده شده است، گفت: طراحی این یادمان بر اساس یک طراحی پارامتریک انجام شده است که بر خلاف الگو های سنتی از چند هزار قطعه متفاوت از هم و به صورت پیش ساخته تشکیل شده و در زمان اندکی بر روی سایت پروژه به صورت خشک نصب می گردد. همچنین تمام فرایند ساخت این یادمان، براساس روش های ساخت دیجیتال و با استفاده از ماشین آلات ساخت دیجیتال پیاده سازی شده است.

وی افزود: در همه جوامعی که درگیر جنگ بوده اند، یادمان هایی برای بزرگداشت فداکاری سربازان و جانباختگان آن جنگ در کشور ساخته می گردد تا اهمیت ایشان برای نسل های آینده ماندگار بماند. شهدای دفاع مقدس، بخشی از داشته ها و ثروت پربرکت و مصادیق کار جهادی در کشور ما هستند. مفهومی که در دوران دفاع مقدس ایجاد شد و امروز ما به آن نیازمند هستیم. اگر امروز در ایران پارک فناوری وجود دارد و جوانان می توانند در حوزه های دانش، بنا بر خواست خودمان ورود کنند، ثمره خون شهدا و از نتایج استقلال کشور است؛ بنابراین پارک تصمیم گرفت که میزبان پیکر های مطهر شهیدان گمنام دفاع مقدس باشد.

قراییان در مورد ویژگی های طراحی و معماری این بنای یادبود گفت: پارک فناوری پردیس محل اتصال صنعت و دانشگاه است؛ بنابراین در طراحی بنای یادبود می بایست از طرفی به مفاهیم مقدسی مانند دانش و فناوری و از طرف دیگر نیز به مفاهیمی مانند شرف، شهادت و جهاد توجه می کردیم. ایده طراحی این بود که بتوانیم این مفاهیم را با نگاهی به گذشته کشور و چشم اندازی به آینده آن در طرحمان متجلی کنیم. این طرح از لحاظ شکل ظاهری و معماری ریشه در

طراحی سنتیِ اماکن مقدس ایران دارد؛ اما در ساخت بنا از روش های نوین استفاده می گردد

معاون فنی و مهندسی پارک فناوری پردیس در مورد زمان رونمایی از بنای یادبود مزار شهدای پارک بیان نمود: پایه و قاعده این مزار که به فاصله دو پله از زمین قراردارد و سازه فلزی بنای یادبود نیز که بر روی این پایه قرار خواهد گرفت، در حال ساخت هستند. ایده آل ما این بود که در اسفندماه، همزمان با سالگرد دفن شهدای گمنام بتوانیم از کل بنا رونمایی کنیم و تمام سعی خود را نیز در این خصوص خواهیم نمود.

قراییان در مورد منابع مالی برای ساخت این بنا گفت: علی رغم اینکه تمامی بودجه مورد نیاز ساخت این بنای یادبود از منابع داخلی پارک فناوری پردیس قابل تامین بود، اما از همان ابتدای مطرح شدن موضوع، افراد زیادی برای مشارکت در ساخت آن ابراز تمایل کرده و مبالغ قابل توجهی واریز شد؛ بنابراین به نظر می رسد تمامی مخارج ساخت این بنا از محل مشارکت مردمی و خیرین تامین گردد.

وی در مورد شیوه مشارکت اعضای پارک و مردم در ساخت این بنا مطرح نمود: تمامی اعضای پارک فناوری پردیس و همچنین عموم مردم می توانند در ساخت این بنا به هر میزان مشارکت داشته باشند. این مشارکت می تواند از طریق دریافت قبض در مسجد پارک بعد از اقامه نماز ظهر و عصر صورت پذیرد.

گفتنی است، طراحی و ساخت این پروژه بر عهده طراحان جوان مجموعه دانش بنیان فب لب ایران از شرکت های عضو پارک فناوری پردیس می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 720

به "بنای یادبود مزار شهدا گمنام با استفاده از فناوری های روز ساخته می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنای یادبود مزار شهدا گمنام با استفاده از فناوری های روز ساخته می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید