افزایش سطح همکاری های SMEهای ایران و چین

به گزارش پسرک کامپیوتری، خبرنگاران : معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از چالش هایی که کشورها امروز با آن روبرو هستند، توزیع ناعادلانه ثروت در دنیا دانست و اضافه کرد: یکی از راه هایی که می توانیم بر این چالش فائق آییم این است که صنایع کوچک و متوسط SME)ها) را تقویت کنیم.

افزایش سطح همکاری های SMEهای ایران و چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنایع کوچک نقش مهمی در فراوری ثروت و توزیع آن در اقتصاد دارد و همه کشورها اولویت ویژه ای برای این بخش قائل شده و صندلی خاصی را در توسعه پایدار اقتصادی کشور خود به آن داده اند.

رسولیان در نشست ارتباط تصویری امضای تفاهم نامه همکاری با انجمن همکاری های بین المللی صنایع کوچک و متوسط شانگهای افزود: همچنین SMEها در کنار مزایای متنوع خود، دارای موانع و چالش های مشترک خاصی هستند که برای حل آن ها، همه کشورها گام های توسعه ای خاصی را برداشته اند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با بیان این که جمهوری اسلامی ایران تجربیات موفقی هم در سطح دولتی و هم در سطح شرکت ها داشته است، پیشنهاد کرد اعضای این نشست تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند که این امر در نهایت منجر به ایجاد شکوفایی و خودآگاهی SMEها خواهد شد.

رسولیان همچنین اظهار امیدواری کرد که اعضاء با هدف اجرایی کردن توافقات به وسیله به اشتراک گذاشتن بهترین تجارب و تسهیل همکاری میان بخش های خصوصی کشور متبوع خود، مشارکت خود را حداکثری نمایند.

وی ادامه داد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با درنظر دریافت نقش و اهمیت صنایع کوچک و این واقعیت که در حدود 92 درصد از صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می دهد، کوشش می نماید با به کارگیری سیاست های توسعه ای و حمایت های گوناگون و فراهم آوردن زیرساخت های لازم، فضای رقابت پذیری را برای صنایع کوچک به وجود آورد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به عنوان یک سازمان توسعه ای وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت، از نظر ساختاری دارای یک ستاد مرکزی در تهران است و در هر استان نیز یک شرکت تابعه دارد که در قالب شرکت دولتی، مأموریت های محوله را در دو حوزه اساسی ایجاد زیرساخت (در قالب شهرک ها و نواحی صنعتی، مراکز خدمات فناوری و کسب و کار، شهرک های فناوری و تخصصی، تصفیه خانه و شبکه فاضلاب و ...) و توسعه صنایع کوچک (توسعه بازار، کارآفرینی، آموزش، تأمین اقتصادی، توسعه خوشه های صنعتی، نمایشگاه، توسعه صادرات، کنسرسیوم های صادراتی، پیمانکاری فرعی و ...) دنبال می نمایند.

رسولیان با اشاره به این که تا کنون بیش از 900 شهرک و ناحیه صنعتی به بهره برداری رسیده و قریب به یک میلیون نفر در بیش از 49 هزار واحد صنعتی مستقر در آن ها مشغول به کار هستند، گفت: این رقم 48 درصد کل صنایع ایران را شامل می گردد و بیش از 10 درصد این واحدها نیز صنایع با فناوری پیشرفته (Hi-Tech) می باشند.

وی افزود: همچنین 6 شهرک فناوری و 38 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار برای ارائه خدمات و تأمین احتیاجهای صنایع کوچک ایجاد شده اند و بیش از 500 مشاور در این مراکز مشغول فعالیت می باشند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ادامه، برنامه های حمایتی از صنایع کوچک مطابق با مراحل شکل گیری واحدهای صنعتی و الزامات هر مرحله را در چهار محور توسعه صنعتی و فناوری، توسعه کارآفرینی، توسعه بازار و امور بین الملل و تأمین اقتصادی و سرمایه گذاری تشریح کرد.

رسولیان با اشاره به برنامه توسعه خوشه های کسب و کار به عنوان یکی از مدل های حمایتی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: این سازمان برنامه توسعه خوشه ای را از یونیدو اخذ و پس از یک دهه کوشش اکنون مدل توسعه خوشه های کسب و کار را با موفقیت در کشور پیاده سازی نموده است.

وی ادامه داد: در این برنامه و طی 14 سال گذشته بیش از 400 خوشه کسب و کار شناسایی شده و 140 پروژه توسعه خوشه صنعتی در حوزه های مختلف قطعات خودرو، نفت و گاز، چرم، سنگ، سرامیک، پوشاک، بسته بندی، کفش و ... انتها یافته و مشغول فعالیت است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان نمود: بیش از 700 هزار مدیر و کارشناس واحدهای صنعتی کوچک در دوره های آموزشی برگزار شده توسط این سازمان شرکت نموده و 2800 تور صنعتی نیز با هدف تبادل تجربیات و تسهیل همکاری های مشترک بین واحدهای کوچک و متوسط برگزار شده است. همچنین سالانه بیش از 5000 واحد صنعتی کوچک و متوسط با حمایت این سازمان در نمایشگاه های داخلی و خارجی شرکت نموده اند.

رسولیان با بیان این که سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در کنار تجارب به دست آمده علاقه مند است تا از تجارب سایر کشورها نیز استفاده نموده و دانش و تجربه خود را نیز به اشتراک بگذارد، گفت: این مجموعه برای این منظور تا کنون 32 فقره تفاهم نامه همکاری با سایر کشورها منعقد نموده و فعالیت های ذیل آن را به پیش برده است، که به عنوان نمونه می توان به همکاری های موفقیت آمیز ISIPO و CISMEF در سه سال گذشته اشاره نموده

وی توضیح داد: باور داریم که سطح همکاری های بین ایران و چین چیزی نیست که هر دو طرف انتظار آن را داشته اند؛ لذا با امضای این تفاهم نامه امیدواریم که سطح همکاری های دو سازمان و نیز شرکت های کوچک و متوسط دو کشور از نو شروع و تسریع گردد.

ایران شریک اقتصادی و تجاری مهم چین است

رئیس انجمن همکاری های بین المللی صنایع کوچک و متوسط شانگهای نیز در این نشست ضمن استقبال از گسترش همکاری ها با سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: ایران شریک اقتصادی و تجاری مهم چین است و همکاری خوبی بین دو کشور در زمینه های اقتصادی و تجاری در جریان است.

ژنهوا چی یان گفت: امروز با افتتاح دفاتر مرکز همکاری های مشترک صنایع کوچک و متوسط ایران و چین در شانگهای و تهران، شرکت های ایرانی و چینی خواهند توانست در زمینه های انتقال فناوری، اعزام گروه های تجاری، جذب سرمایه گذاری ها بین دو کشور، گسترش تجارت و انتقال اطلاعات مورد احتیاج شرکت های چینی و ایرانی به وسیله این مرکز فعال باشند.

در بخش دیگر این نشست نیز سرکنسول کشورمان در شانگهای ضمن استقبال از افتتاح دفاتر مرکز همکاری های مشترک صنایع کوچک و متوسط ایران و چین در تهران و شانگهای افزود: با همراهی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، انجمن بین المللی صنایع کوچک و متوسط شانگهای و کنسولگری ایران در شانگهای، شاهد گسترش روزافزون روابط دو جانبه خواهیم بود.

رمضان پرواز افزود: امضای این تفاهم نامه نماد کوشش های مشترک طرفین برای توسعه بلند مدت همکاری ها و یاری به صنایع کوچک و متوسط برای توسعه در بازارهای چین و ایران است که در نتیجه آن، فصلی جدید در زمینه ایجاد تعاملات بیشتر گگردده می گردد.

وی افزود: امیدواریم پیرو این تفاهم، بستر حضور بیشتر شرکت های ایرانی در چین به ویژه در نمایشگاه بین المللی واردات شانگهای (CIIE) که از مهمترین رویدادهای تجاری چین به شمار می رود، فراهم گردد.

این تفاهم نامه همکاری توسط عزیزاله قربانی، عضو هیأت مدیره و معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و ژنهوا چی یان رئیس انجمن همکاری های بین المللی صنایع کوچک و متوسط شانگهای به امضاء رسید.

همزمان با انعقاد تفاهم نامه گسترش همکاری های صنعتی و تجاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و انجمن همکاری های بین المللی صنایع کوچک و متوسط شانگهای، مرکز همکاری های مشترک صنایع کوچک و متوسط ایران و چین نیز در تهران و شانگهای افتتاح شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: it-baby.ir شناسه مطلب: 1594

به "افزایش سطح همکاری های SMEهای ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش سطح همکاری های SMEهای ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید